Lampy solarne to jedno z popularniejszych od kilku lat rozwiązań, jak chodzi o oświetlenie ogrodu, podjazdu lub chodnika prowadzącego do domu. Ekologiczne, łatwe w montażu, pracują właściwie bezkosztowo, można je zainstalować wszędzie, nawet na działce, do której nie ma doprowadzonej sieci elektrycznej. Rzecz jasna lampa – lampie nierówna, więc zanim kupimy konkretny model warto upewnić się, że pochodzi od sprawdzonego producenta oświetlenia, posiada gwarancję i odpowiednie certyfikaty (tzw. europejskie wymagania zdrowotne, bezpieczeństwa i środowiskowe). Na rynku jest sporo opraw solarnych, które kuszą ceną, jednak marnie sprawdzają się w użyciu. Najczęściej wykonane są z kiepskich materiałów, mają za słabe baterie lub panele fotowoltaiczne (polecamy stronę naszego sklepu Abanet.pl „Jak naprawić lampę solarną?”).

Jak ustawić lampę solarną

Lampy solarne to nic innego jak oprawy z zamontowanymi ogniwami fotowoltaicznymi (panelami słonecznymi), które pobierają energię ze Słońca, zamieniając ją na prąd elektryczny magazynowany w ciągu dnia w akumulatorze (bateriach), który z kolei po zmierzchu zasila nim diody LED. Powstaje pytanie, gdzie umieścić lampy solarne? Najważniejsze – ogniwa fotowoltaiczne powinniśmy zainstalować w miejscach o maksymalnym nasłonecznieniu, wolnych od cieni rzucanych przez drzewa i krzewy.

Zasada nr dwa: po zmroku nie mogą się znaleźć w zasięgu innych źródeł światła (sąsiednich „solarów”, ulicznych latarni bądź okien pomieszczeń, w których długo się świeci), gdyż mogą one spowodować zakłócenia pracy czujnika zmierzchu (np. będzie włączał i wyłączał lampę). Pamiętajmy o konserwacji – co jakiś czas należy czyścić panele, bo ich zabrudzenie zmniejszy efektywności pobierania promieni słonecznych.

Czy da się zaprogramować lampę solarną?

Wybierajmy oprawy solarne z czujnikiem ruchu - detektor włączy światło, kiedy wykryje kogoś w pobliżu, wyłączy chwilę później. W jaki sposób zaprogramować lampę solarną? Jednym z często spotykanych modeli jest oprawa z kilkoma trybami pracy, które możemy ustawić w zależności od preferencji:

- czujnik uruchomi światło z maksymalną jasnością, które zgaśnie po określonym czasie;- po wykryciu ruchu detektor włącza maksymalny strumień światła, a gdy nikogo nie będzie w pobliżu zmniejsza go do określonej wartości (np. 10 lub 30%);

- światło świeci się będzie od zmierzchu do świtu.

Ale oczywiście istnieją lampy, w których można wyregulować wiele innych parametrów. Najważniejsze ustawienia to:

- LUX lub LX (niekiedy występują symbole graficzne: księżyc i słońce) – czułość albo natężenie światła dziennego, które powoduje uruchomienie oświetlenia. Ustawiając najniższą wartość zapali się, gdy będzie już bardzo ciemno, najwyższą – zaświeci w pochmurny dzień;

- SENS, czyli zasięg czujnika ruchu „w linii prostej”;

- kąt detekcji albo zasięg „dookólny” podawany, ma się rozumieć, w kątach - 90°, 180°, 360°;

- TIME, a więc czas świecenia od chwili włączenia lampy po wykryciu ruchu.

W jaki sposób można zaprogramować lampę solarną? Regulację poszczególnych parametrów w zależności od modelu oprawy da się przeprowadzić samodzielnie za pomocą potencjometrów, znajdujących się wewnątrz obudowy. Szczegóły każdorazowo są zawarte w instrukcji producenta (różne mogą być oznaczenia).

Zapraszamy Państwa do naszego sklepu Abanet.pl, w którym oferujemy znakomite „Oświetlenie ogrodowe”, w tym „Lampy ogrodowe wbijane”.

Zobacz także: