Mediolan stolicą światła! Zakończyły się największe na świecie międzynarodowe targi wyposażenia wnętrz i designu Salone del Mobile 2025, których organizatorem jest Federlegno Arredo Eventi SpA. Tegoroczna edycja, trwająca od 8 do 13 kwietnia, w której udział wzięło 2 103 wystawców z 37 krajów, przyciągnęła 302 548 odwiedzających. Ich częścią była odbywająca się co dwa lata wystawa branży oświetleniowej Euroluce, na której nie mogło zabraknąć również naszego sklepu Abanet.pl!

Abanet na targach Euroluce - Salone del Mobile

Światło między przeszłością a przyszłością – to motyw przewodni targów Euroluce 2025. Historia, czyli swoista reedycja klasycznych motywów dostosowanych do współczesnej estetyki, technologii i projektów wnętrz; „jutro”, a więc eksperymenty formą, nowoczesnymi materiałami, ale też tworzenie dzieł spersonalizowanych dla wybranych przestrzeni. Następnym tematem, który się pojawił, to zrównoważony rozwój i innowacyjność. Projektanci i producenci oświetlenia dużo uwagi poświęcają wykorzystaniu szlachetnych materiałów pochodzących z recyklingu – dmuchanego szkła, ręcznie obrabianych metali, ale też regenerowanych tworzyw termoplastycznych. Rezultatem jest światło poetyckie i funkcjonalne, nadające otoczeniu osobowość i wyjątkową atmosferę.

Abanet na targach Euroluce - Salone del Mobile

Foscarini na targach oświetleniowych

Wśród nowości najbardziej gorąco przyjętych na targach znalazła się zaprezentowana przez firmę Foscarini lampa wisząca Allumette, którą zaprojektowała włoska designerka Francesca Lanzavecchia. Przypominająca klasyczny żyrandol lekka kompozycja, którą tworzą asymetryczne ramiona wrastające z centralnego korpusu, jest właśnie swoistym hołdem złożonym przez artystkę przeszłości.

Foscarini na targach oświetleniowych

Artemide na Salome del Mobile

Historię powiązaną z przyszłością zaprezentowała podczas Euroluce 2025 włoska marka Artemide. Inspiracją dla modułowej lampy Arctic, zaprojektowanej przez duński zespół BIG (Bjarke Ingels Group) były bryły Archimedesa. W oprawie tej geometryczne elementy otaczające źródło światła można rozkładać i układać na nowo w dowolne kształty.

Artemide na Salome del Mobile

Barovier & Toso na Euroluce 2025

Również Barovier & Toso, czyli firma szczycąca się najdłuższą tradycją wśród producentów oświetlenia, bo sięgającą założonej w 1295 roku na wyspie Murano, dziś najstarszej na świecie huty szkła, ma coś nowego do powiedzenia. Nasz zachwyt wzbudziła miedzy innymi pochodząca z pracowni García Cumini kolekcja Agave, łącząca tradycję szklarską z innowacyjnymi technologiami. Godne odnotowania jest, iż generalnie na targach dominowało oświetlenie, w którym funkcjonalność to tylko jeden z elementów charakteryzujących współczesne lampy i instalacje. Światło ma oddziaływać na nas emocjonalnie, wnosić do przestrzeni ekspresję i magię…

Barovier & Toso na Euroluce 2025

Euroluce - historia targów oświetleniowych w Mediolanie

Na zakończenie warto dodać, że Salone del Mobile organizowany jest co roku w kwietniu podczas mediolańskiego Design Week. Pierwsze targi odbyły się w 1961 roku, a będący jego częścią, przygotowywany w formule dwuletniej (w lata nieparzyste) Euroluce od 1976. W tym roku w nowoczesnym, otwartym w 2005 centrum wystawienniczym Fiera Milano Rho, zaprezentowało się ponad 2100 firm z 37 krajów, w tym 306 z branży oświetleniowej. W ciągu kilku dni Salone del Mobile odwiedziło ponad 300 tysięcy osób. Obok samych targów były również inne wydarzenie - wystawy, pokazy dzieł sztuki, instalacje oraz Międzynarodowe Forum Oświetlenia, czyli spotkanie fachowców z różnych dziedzin: designerów, architektów, scenografów, a nawet psychologów.

Euroluce - historia targów oświetleniowych w Mediolanie

To nie koniec naszej relacji z Euroluce 2025. W najbliższym czasie przedstawimy Państwu jeszcze kilka ciekawych nowości z targów, które naszym zdaniem są najbardziej interesujące i wzbudzą zachwyt Klientów.