– A co tu tak syczy?

– ...ssss. A teraz?

– Przestało.

– A widzi pan! – w ten sposób nieodmiennie zaczynały się przed laty „Rossmówki”, emitowane w audycji „60 minut na godzinę” w programie Trzecim Polskiego Radia, które miały formę dialogu odgrywanego przez Piotra Fronczewskiego i Tadeusza Rossa. Dziś nie syczy, za to niekiedy piszczy, co w wielu przypadkach jest nad wyraz uciążliwe i denerwujące, zwłaszcza iż rzecz dotyczy produktów, jakie z założenia mają być niezawodne, trwałe i ultranowoczesne, a dodatkowo przy których często, zwłaszcza wieczorem, raczej chcemy się wyciszyć i zrelaksować. Zatem…

Co w lampie piszczy?

W przypadku żarówek „tradycyjnych” sprawa była prosta – prąd płynął przez wolframowy (najczęściej) drucik umieszczony w szklanej bańce wypełnionej gazem szlachetnym, który pod wpływem energii elektrycznej zaczynał się żarzyć, a niejako efektem ubocznym tego nagrzewania była emisja światła (ponad 90 procent energii zamieniało się w ciepło). W sumie sposób oświetlenia niewiele się różnił od zwykłej świecy, lampy naftowej czy gazowej, tyle że był bezpieczniejszy. No, dopóki ktoś nie dotknął szklanej obudowy. Żarówki pracowały raczej bezdźwięcznie, choć czasem swój żywot kończyły nie ze skomleniem, ale lekkim hukiem.

Alternatywą dla żarówek były lampy fluorescencyjne, czyli świetlówki, zwane również jarzeniówkami albo neonówkami. Nie wdając się zbytnio w szczegóły, są to oprawy wyładowcze zasilane przez specjalne układy stabilizacyjno-zapłonowe (potocznie zwane starterem). Światło wytwarzane jest w nich na skutek wyładowania jarzeniowego, powstającego w pokrytej luminoforem szklanej rurze z wolframowymi elektrodami na obu końcach, której wnętrze wypełniają pary rtęci zmieszanej z gazem szlachetnym. Świetlówki są znacznie wydajniejsze od zwykłych żarówek, wydzielają mniej ciepła i mają dłuższy czas pracy. Ale… wydają odgłosy. Z jednej strony strumień światła pulsuje, co dodatkowo może męczyć wzrok, z drugiej brzęczenie pojawia się, kiedy statecznik (starter), czyli urządzenie współpracujące ze świetlówkami, które wytwarza impulsowe napięcie niezbędne do zapłonu lampy oraz gwarantuje stałość napięcia wymaganą do emitowania przez nią światła dochodzi kresu swoich dni (choć może jeszcze działać miesiącami).

Lampa LED piszczy - jaka może być przyczyna?

Najnowocześniejszym, przynajmniej jak dotąd, rodzajem oświetlenia są lampy (diody) LED. Mówiąc w kolosalnym skrócie, diody elektroluminescencyjne składają się wyłącznie z komponentów elektronicznych (półprzewodników) przez które płynie prąd. Nie posiadają żarnika, stąd nie nagrzewają się podczas działania. Lampy LED charakteryzuje długa żywotność, wysoka wydajność i energooszczędność. Ale bywa, że i one są „słyszalne” - wydają niepokojące odgłosy. Tu uwaga, to nie żarówka LED piszczy, lecz urządzenia „przyległe”. Zazwyczaj dźwięki wydobywają się z zasilacza lub sterownika (ściemniacza), a bierze się to stąd, iż urządzenia te pracują w sposób impulsowy, czyli z pewną częstotliwością, mieszczącą się w zakresie akustycznym. Innymi słowy - elementy elektroniczne, jak kondensatory, cewki, tranzystory podczas przepływu prądu ulegają mikroskopijnym drganiom w rytm częstotliwości sterowania, co może generować dźwięki. Dlaczego LED piszczy?

Przyczyn może być kilka:

- za mały przekrój przewodów w instalacji, co może powodować spadki napięcia,

- źle zamocowany sterownik lub zasilacz, przez co ich wibracje przenoszą się na obudowę lub powierzchnię, do której są zamontowane, a które zaczynają rezonować,

- brak filtrów przeciwprzepięciowych w urządzeniach,- jeśli zasilacz piszczy bez obciążenia może to oznaczać, że jest niskiej jakości albo uległ awarii, co może prowadzić do uszkodzenia diod albo skrócić ich żywotność,

- podobnie ze ściemniaczem – dźwięki zazwyczaj świadczą o kiepskim wykonaniu lub nie jest on przeznaczony do oświetlenia LED.

Generalnie elementy elektroniczne wyższej jakości są przeważnie bardziej ciche aniżeli tańsze odpowiedniki, a to dlatego, że stosuje się w nich lepsze komponenty elektroniczne, materiały czy odpowiednią obudowę tłumioną dodatkowo np. żywicą. Warto więc stawiać na sprawdzonych, renomowanych producentów oświetlenia LED, a tylko takich znajdą Państwo w naszym sklepie.

Polecamy strony Abanet.pl: „Reflektory zewnętrzne LED”, „Lampy wewnętrzne LED” oraz „Lampy wiszące LED”. Oprawy świetlne w naszej ofercie to gwarancja trwałości, niezawodności, doskonałego wykonania, a przy tym fantastyczne ceny. Serdecznie zapraszamy!

Zobacz także: