Lampy solarne, czyli alternatywa dla tradycyjnych opraw świetlnych montowanych na zewnątrz budynków. Rozwiązanie idealne dla osób, które szukają ekologicznych i energooszczędnych sposobów oświetlenia balkonu, tarasu, altanki bądź ogrodowych ścieżek. Nie trzeba prowadzić do nich instalacji rozkopując rabatki, trawniki czy podjazdy, dają się dowolnie przemieszczać i wreszcie – można je montować w miejscach, w których w ogóle nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Doskonale podświetlą chodniki, którymi się poruszamy, kompozycje roślinne, oczko wodne, a nawet elewację domu. Co równie ważne – odpowiednio dobrane lampki solarne potrafią być wspaniałą dekoracją również w dzień, kiedy nie świecą, wpasowując się w stylistykę tak tradycyjnie urządzonego ogrodu, jak i tych nowoczesnych.
Spis treści
Lampki solarne jak ładować
Na początku warto kilka słów powiedzieć o tym, jak działają lampy solarne. Podstawą jest panel słoneczny – ogniwo fotowoltaiczne, które pobiera energię ze Słońca, przekształcając ją w prąd magazynowany w baterii (akumulatorze). Czujnik zmierzchu uruchamia lampkę, gdy zapada zmrok. Energia elektryczna zasila diody LED, które – wiadomo – świecą. Ładowanie lampy solarnej w dużej mierze zależy od ilości promieni słonecznych, a o tym, na jak długo starczy zmagazynowanej energii decyduje pojemność akumulatora (wysokiej jakości to baterie litowo-jonowe). Istotne jest, by oprawy tego typu montować w miejscach, gdzie będą mieć dostęp do światła przez cały dzień lub jego większą część. Ważne, aby przed pierwszym uruchomieniem lampa solarna ładowała się non-stop przez co najmniej 8 godzin (częsta wskazówka producenta), co zapewnia optymalizację działania zarówno ogniw, jak też akumulatora.
Jak naładować lampę solarną bez słońca
Czy lampa solarna ładuje się bez słońca? W zasadzie tak. Chociaż zostały zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu energii słonecznej, można je również ładować z pomocą światła sztucznego, jak oprawy LED i świetlówki, wystarczy umieścić solar blisko źródła światła. Jest to jednak rozwiązanie awaryjne, a po drugie – mniej efektywne aniżeli wykorzystujące energię słoneczną (znacznie dłuższy czas potrzebny na regenerację baterii). Alternatywnym sposobem ładowania lampy solarnej bez Słońca jest podpięcie akumulatora do sieci elektrycznej (nie bezpośrednio – z pomocą ładowarki), część opraw posiada specjalne gniazdka, np. porty USB.
Konserwacja lampy solarnej
Optymalne ładowanie to jedno, ale żeby lampa solarna działała prawidłowo i nie trzeba było ciągle usuwać usterek należy o nią odpowiednio zadbać (polecamy stronę Abanet.pl „Jak naprawić lampę solarną?”). Kluczowe jest regularne czyszczenie ogniw fotowoltaicznych, aby nie gromadziły się na nich zanieczyszczenia, jakich w ogrodzie nie brakuje, a które znacząco ograniczają wydajność lampy. Nie od rzeczy jest okresowe sprawdzenie stanu akumulatorów, bo mają limitowaną żywotność i z czasem gromadzą coraz mniej energii. „Oświetlenie ogrodowe” i „Lampy ogrodowe wbijane” to nasza propozycja dla tych z Państwa, którzy właśnie szukają opraw zewnętrznych. Słupki, lampki najazdowe, kinkiety do oświetlenia ścieżek, podjazdów, elewacji budynków – zapraszamy do sklepu Abenet.pl.
Zobacz także: