Na początku była świeczka. Pojawiła się jako ozdoba świątecznego drzewka w XVII wieku tam, gdzie tradycja bożonarodzeniowej choinki się urodziła dwa stulecia wcześniej, czyli w Alzacji, a konkretnie w biskupstwie Strasburga. Świeczki miały symbolizować gwiazdy, a umieszczana najwyżej, na czubku drzewka Gwiazdę Betlejemską, która prowadziła Mędrców do Jezusa. Bezpieczny to sposób świątecznej dekoracji bez wątpienia nie był, ale przynajmniej… świeczki się nie psują. Elektryczne oświetlenie choinki przywędrowało do Europy zza Wielkiej Wody, a konkretnie wymyślił je wiceprezes Electric Light Company, Edward Johnson, który w 1882 roku przystroił drzewko w swoim apartamencie w Nowym Jorku osiemdziesięcioma lampkami w kolorach amerykańskiej flagi. W roku 1895 Stephen Grover Cleveland, dwudziesty czwarty prezydent USA oświetlił choinkę w Białym Domu lampkami elektrycznymi i… ekstrawagancja, jakim na początku były zaczęła wędrować pod strzechy.

Jak sprawdzić lampki choinkowe? Jak sprawdzić lampki choinkowe LED?

Dlaczego lampki choinkowe nie świecą? Przecież powinny być sprawne przez lata. Więcej, świeciły, kiedy je zdejmowaliśmy w poprzednie święta. Winowajcą jest wspomniany Edward Johnson. Nie, że lampki wymyślił, choć to także, ale dlatego, iż opatentował sposób ich łączenia, czyli układ szeregowy, w którym prąd musi przepłynąć przez każdą żarówkę. Wystarczy jedna przepalona i… wiadomo, nie działa całość.

Najczęściej, jeśli po podłączeniu do prądu lampki choinkowe nie świecą, oznacza to, że jedna bądź kilka żarówek czy też żarówek LED jest przepalonych. Jak sprawdzić żarówki choinkowe?

Jak sprawdzić lampki choinkowe? Jak sprawdzić lampki choinkowe LED?

Sprawdzenie lampek choinkowych nie jest trudne, za to czasochłonne. Sposobów, jak sprawdzić żarówki na choinkę, która z nich jest przepalona jest kilka. Najprostszy to metoda organoleptyczna, a konkretnie wzrokowa, czyli dokładne obejrzenie ich pod światło. Spalona lampka powinna mieć w środku ciemniejszy odcień i przepalony żarnik. No tak, ale rzeczy martwe są złośliwe i nie widzimy niczego szczególnego. Pozostaje metoda prób, a więc podpinamy sznur lampek do zasilania i po kolei wykręcamy żarówki (lampki), wkręcając w ich miejsce taką, co do której mamy pewność, że działa. W końcu się uda znaleźć „winowajcę”, chyba że… pech nas nie opuszcza i spalona jest nie jedna, lecz więcej. Trzeba więc sięgnąć po miernik, na przykład specjalny śrubokręt z kontrolką, która świeci, gdy końcówką śrubokręta dotkniemy metalowej części, będącej pod napięciem. Jak sprawdzić lampki choinkowe miernikiem? Wystarczy podłączyć lampki do prądu i zbliżyć miernik do metalowej części oprawek każdej z żarówek, w miejscu, w którym dochodzi kabel. Sprawdzić lampki na choinkę można także detektorem napięcia, czyli multimetrem. W skrócie: najpierw trzeba ułożyć je na równej powierzchni i zbliżyć tester do przewodów odchodzących z wtyczki, potem sukcesywnie przesuwać narzędzie aż do chwili, kiedy zniknie napięcie.

Jak naprawić światełka choinkowe? Jak naprawić lampki choinkowe LED?

Jak już znaleźliśmy usterkę, naprawa lampek choinkowych jest szybka i łatwa, po prostu wymieniamy żarówkę. Pamiętajmy też, by sprawdzić lampki choinkowe zaraz po kupnie i zanim powiesimy je na choince (polecamy także artykuł Jak założyć lampki na choinkę?”)

Jak naprawić światełka choinkowe? Jak naprawić lampki choinkowe LED?

Nieco bardziej skomplikowana jest naprawa lampek choinkowych LED w łańcuchu. Jak sprawdzić światełka choinkowe LED? W łańcuchu LED prąd płynie w jednym kierunku, aby sprawdzić, które diody są spalone trzeba najpierw lekko przeciąć osłonę przewodu, który dochodzi do żaróweczek. Potem przykładamy do dwóch nacięć kabelek, sprawdzając tym samym, czy na danym odcinku jest napięcie. Lampki zaświecą się na fragmencie, do którego dochodzi prąd. Krok po kroku sprawdzamy kolejne odcinki. Po zlokalizowaniu wadliwej diody, odcinamy ją i lutujemy cały łańcuch, natomiast naciętą osłonę izolujemy ponownie. Pamiętajmy o bezpieczeństwie!

Tak swoją drogą…

Jeśli kupiliśmy jakiś tani zestaw świątecznych lampek, to naprawa oświetlenia choinkowego czy naprawa oświetlenia choinkowego LED trochę będzie przypominać ściganie się z koniem. Niby można, tylko co tym udowodnimy?