Niewątpliwe stolarnia, jak zresztą każdy warsztat czy szerzej zakład produkcyjny nie jest pomieszczeniem przyjaznym człowiekowi. Wszechobecny kurz unoszący się z obrabianego drewna, hałas i często niezbyt przyjemne opary różnorakich chemicznych substancji (no, chyba że ktoś uwielbia zapach kleju o poranku). Praca w takich warunkach do łatwych nie należy. Wymaga skupienia i uwagi nie tylko dlatego, że istnieje ryzyko wypadku, bowiem stolarze wchodzą w toksyczną relację z urządzeniami i narzędziami, które wprost czyhają, by zrobić komuś krzywdę, ale również z tego powodu, iż czynności, które wykonują i materiał, który przetwarzają dopominają się o precyzję, jeśli efekt ich starań ma być przynajmniej zadawalający. Z drewna powstaje wszak nie tylko boazeria, klepki parkietu czy proste meble, lecz częstokroć prawdziwe dzieła sztuki. Jednym z tych elementów, które wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort pracowników w tym miejscu, obok rzecz jasna odpowiedniego wyposażenia, jest oświetlenie. Optymalnie dobrane lampy do stolarni i perfekcyjnie zaplanowany ich rozkładu przekłada się na efektywność działania oraz wydajność, zwiększa koncentrację, a także poprawia samopoczucie.

Normy oświetlenia stolarnia

Narzędzia i maszyny, których nazwy brzmią jak tytuły filmowych horrorów, np. piła, dłuto, młotek, wiertarka, wyrzynarka, strugarka, szlifierka, mogące spowodować rozliczne urazy od drobnych skaleczeń przez zmiażdżenia po odcięcie palców; stałe narażenie się na uderzenia i zranienia odpadami drewna; niebezpieczeństwo porażenia prądem; możliwość podrażnienia spojówek oraz reakcji uczuleniowej i wystąpienia chorób układu oddechowego bądź przewodu pokarmowego na skutek kontaktu z chemikaliami, ale też z mikroorganizmami, które mogą występować w drzewie; bóle pleców, ramion i nóg na skutek pracy w wymuszonej pozycji… Stolarz to zawód wysokiego ryzyka, o czym świadczą badania Głównego Inspektoratu Pracy, Tragiczne zdarzenia przy obróbce drewna (tartak i zakład stolarski) znajdują się na drugim miejscu, jeśli chodzi o ilość wypadków przy pracy w naszym kraju, zaraz po w budownictwie.

Normy oświetlenia stolarniaThiny Slim Z 90 - Chors - lampa wisząca

Jednym ze sposobów zmniejszenia tych fatalnych statystyk jest właściwa organizacja pomieszczeń i stanowisk, przy których wykonuje się określone czynności, w tym prawidłowe oświetlenie stolarni. Według norm wskazanych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) w zakładzie, w którym pracownik przebywa co najmniej 4 godziny dziennie powinno być zapewnione światło naturalne, słoneczne. We wnętrzu „roboczym” wskazany stosunek powierzchni okien/otworów dachowych do podłogi to 1:8, czyli na 1 metr kwadratowy okna przypadać winno nie więcej niż 8 m2 posadzki. Warsztat stolarski musi posiadać także oświetlenie elektryczne ogólne (oprawy sufitowe, systemy szynowe, itp.), które zapewni równomierne, rozproszone światło na całej przestrzeni oraz dodatkowe, miejscowe w postaci kinkietów i opraw biurkowych (polecamy strony Abanet.pl „Lampy wiszące”, „Oświetlenie szynowe” oraz „Lampy stojące”). Minimalne natężenie światła zależy od rodzaju wykonywanych czynności.

Natężenie oświetlenia stolarnia

Jak wynika z badań, „jasność” światła, czyli jego natężenie zmniejsza zmęczenie wzroku i napięcie nerwowe, poprawia nastrój, a co za tym idzie minimalizuje zagrożenie wypadkowe.

Natężenie oświetlenia stolarnia

Normy oświetlenia stolarni określa m.in. dokument PN-EN 12464-1 „Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy”. I tak zaleca się, by minimalne natężenie światła wynosiło:

- 200 luksów (lx) dla całego pomieszczenia (1 lx = 1 lumen padający na 1 metr kw.);

- 300 lx w miejscach, gdzie prowadzi się prace wymagające większej precyzji, np. klejenie, okleinowanie, obsługa obrabiarki czy tokarki;

- 500 lx – na stanowiskach wykończeniowych, służących np. do polerowania, rzeźbienia…

Ale natężenie światła w stolarni to nie wszystko. Planując oświetlenie należy wziąć pod uwagę takie ustawienie opraw, żeby nie oślepiało innych pracowników (kierunkowe źródła światła), ale również:- hermetyczność lamp - wysoki stopień IP (IP55, IP65 – 68) gwarantuje ich ochronę przed dostaniem się do wnętrza zanieczyszczeń;

- temperaturę barwową - naturalna barwa, 4000 – 5000K, nie męczy wzroku i sprzyja koncentracji;- stopień oddawania barw CRI - im wyższy, tym kolory są bardziej realistyczne, minimum to CRI>90;

- energooszczędność, efektywność świetlną oraz brak efektu przegrzewania się i nadmiernej emisji ciepła - najlepiej sprawdzą się źródła światła LED. Rzecz jasna nie trzeba od razu wymieniać lamp w zakładzie stolarskim, a jedynie same żarówki (rekomendujemy stronę „Żarówki LED”).

Zapraszamy serdecznie do sklepu Abanet.pl, gdzie czeka na Państwa bezpieczne, trwałe, znakomitej jakości oświetlenie w rozsądnych cenach. Polecamy także naszą stronę „Oświetlenie wewnętrzne”, na której prezentujemy znakomite oprawy świetlne z przeznaczeniem do profesjonalnych warsztatów i domowych stref hobbystycznych oraz lampy do obiektów przemysłowych i lokali użytkowych.

Zobacz także: