- Gdyby tak się miało pić, to tak by pakowali – powiedział pewien Szkot, wiszący przy barze, kiedy barman chciał mu dolać colę do whisky. Czy wynikało to z tradycji picia „wody życia” przez szkockich górali, czy ze zwykłego skąpstwa przypisywanego temu narodowi rzecz w sumie bez znaczenia. Niech każdy pije jak chce i co lubi byle z umiarem, w dobrym towarzystwie i dobrej jakości.

Ale wracając do tytułu, niniejszego tekstu… Ciekawa sprawa z tym barem. Niegdyś mniej lub bardziej przyzwoici ludzie chodzili w Polsce do karczmy lub szynku, gdzie z godnością opierając się o kontuar lub szynkwas zamawiali u karczmarza (szynkarza) szklaneczkę czegoś mocniejszego. Aż pojawił się bar, a w nim barman, zaś w naszych kuchniach, zwłaszcza w tych otwartych na salon lub jadalnię – barek, a alkohol miast w kredensie trzymamy, a jakże… w barku.

Zaczynając od tego pierwszego. Barek w naszej kuchni to nie tylko mebel, będący dekoracją pomieszczenia. Łączy w sobie kilka innych funkcji: dzieli przestrzeń na strefy, oddzielając kuchnię, w której przygotowujemy posiłki od części jadalnej bądź wypoczynkowej; możemy zjeść przy nim szybki posiłek lub czegoś się napić; i wreszcie - spaja towarzysko, bo osoby pracujące w kuchni mogą utrzymywać kontakt z domownikami bądź gośćmi, którzy przy nim stoją lub siedzą. Kuchnia ma swoje światło, salon (jadalnia) swoje, więc także oświetlenie nad barkiem powinno być odpowiednio dobrane. Lampy nad barek muszą być praktyczne, czyli należycie oświetlać blat, ale także dopełniać aranżację pozostałych stref, harmonizować z nimi i je łączyć.

Lampa nad bar, jaką wybrać?

Najprostszym rozwiązaniem są lampy wiszące nad barkiem. Zwieńczone klasycznymi abażurami czy kloszami sprawdzają się zarówno nowoczesnych, jak i rustykalnych wnętrzach. Planując tego typu oświetlenie nad barkiem w kuchni warto, by lampy wiszące nad barek miały regulowaną wysokość, czyli długość przewodu. Obniżając, doświetlimy blat, jeśli w danej chwili coś na nim przygotowujemy, podwyższając lampę – rozproszymy światło. Wisząca lampa nad barek może być pojedyncza, choć bardziej efektownie wyglądają dwie, trzy lampy nad barkiem zawieszone w rzędzie lub lampy nad barek w kuchni z kilkoma abażurami czy kloszami. W jasnych, przestronnych pomieszczeniach sprawdzają się oczywiście białe lub jasne klosze, choć można też lekko zaszaleć, zwłaszcza w przestrzeni nowoczesnej, industrialnej i dla kontrastu do bieli barku wybrać lampę nad barek czarną.

Bistro SP1 Plate - Ideal Lux Cork Bottle 1.0 2200K biały - Wever & Ducré - lampa wisząca

Skoro jesteśmy w nowoczesnych aranżacjach… Jako lampy nad barek kuchenny sprawdzą się w nich halogeny lub oświetlenie barku LED, na przykład kilkupunktowe lampy w listwie.Jeśli zdecydujemy się na żyrandol nad barek, pamiętajmy, by nie dominował tak nad blatem, jak i nad oświetleniem w kuchni i w salonie (jadalni), jego średnica powinna być mniejsza niż szerokość baru, a klosze niewielkie, wręcz minimalistyczne. Przypomnijmy. Oświetlenie barku w kuchni, to oświetlenie jednej z trzech stref, znajdujących się w jednej przestrzeni, z których każda ma własną specyfikę, własny klimat i przeznaczenie. Aranżacja oświetlenia powinna być wspólna, w żadnej z nich światło nie może przytłaczać pozostałych stref.

Propozycje konkretnych opraw można znaleźć na stronie "Lampy do jadalni".

Oświetlenie nad barek, na jakiej wysokości zamontować lampy nad barkiem w kuchni?

Jeśli zdecydujemy się na „stałe” oświetlenie nad barkiem kuchennym, czy to w formie listew LED czy halogenów, odpowiedź jest prosta przy samym suficie. W przypadku lampy wiszącej nad barkiem dużo zależy od tego, czy blat pełni rolę tylko i wyłącznie stołu czy także lady roboczej, służącej do przygotowywania posiłków. W tym drugim przypadku lampa nad barkiem może być zamontowana 60 cm nad blatem, w pierwszym – 80 cm (polecamy także artykuł „Oświetlenie nad stołem - jakie lampy wybrać i na jakiej wysokości je powiesić?”). Wyżej montujemy także lampy duże oraz lampy wiszące nad barkiem w kuchni, które mają postać żyrandola.

Flut SP1 Small - Ideal Lux Poc SP 16 - Vistosi - lampa wisząca

Dobierając wysokość lampy nad barkiem należy także sprawdzić, czy nie będzie nam przeszkadzać w czynnościach, które na nim wykonujemy oraz czy lampy wiszące nad barkiem w kuchni nie będą razić osób stojących bądź siedzących przy blacie.

Oświetlenie barku na alkohol w salonie

W PRL-u nieodłącznym elementem każdej meblościanki był barek na alkohol, czyli zwykła zamykana szafka, będąca wydzieloną częścią całości, najczęściej zamykana. Dziś barek na alkohol w salonie to wydzielona strefa w tym pomieszczeniu, podobnie jak w „prawdziwym” barze, mająca często osobno półki, na których trzymamy butelki alkoholem, a osobno wysoką ladę. Oczywiście można sobie na to pozwolić wyłącznie wówczas, kiedy nasz salon jest obszerny i wysoki. Salon to miejsce reprezentacyjne, a bar tę reprezentacyjność dodatkowo podkreśli, doda szyku przed gośćmi. Jego wyjątkowy charakter, jak każdą ze stref w mieszkaniu warto podkreślić, odpowiednio wyróżnić światłem, najlepiej ciepłym i łagodnym. Jakie wybrać oświetlenie do barku w salonie? Właściwie jako lampy sufitowe nad barek w salonie sprawdzą się podobne do tych nad barkiem kuchennym. Oczywiście, jako że to salon mogą być bardziej ozdobne, kolorowe, choć również pamiętać należy, że lampy sufitowe nad barek to nie oświetlenie główne tego pomieszczenia, więc muszą być dyskretniejsze.

Mirro 1.0 złoty - Wever & DucréVITA BLACK/GOLD - Azzardo - lampa wisząca

Pozostaje jeszcze oświetlenie półek, na których stoi alkohol. Odpowiednie będą taśmy LED lub lampy halogenowe i oprawy LED podszafkowe. Jeśli chcemy uniknąć prowadzenia kabli i przewodów możemy skorzystać z podszewkowego oświetlenia barku na baterie. Takie lampki diodowe LED są łatwe w montażu i tanie.

Bacco Karman lampa biurkowaCuriosity H36 czarny - Artemide - lampa biurkowa

Cóż, skoro już mamy odpowiednie światło, pozostaje tylko cieszyć się życiem, nawet jeśli pełne przeciwności, bo wszak na frasunek…

Zobacz także: