Jakie oświetlenie kuchni? Lampy nad wyspę kuchenną

Na przestrzeni ostatnich lat, bardzo modne stało się aranżowanie w kuchni wysp, które pełnią funkcję blatów roboczych, uzupełnionych kuchenką oraz zlewem. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważną rzeczą jest właściwe oświetlenie takiego miejsca.  

Nowoczesna lampa wisząca z serii Gulia 3 Chrome - Azzardo - lampa wiszącaMODENA 18 BLACK/GOLD - Azzardo - lampa wisząca

Jeżeli nawet założymy, że nasza kuchnia posiada dobre oświetlenie ogólne, plafon na suficie, lampki halogenowe, to jednak niezależne doświetlenie wyspy jest szczególnie ważne. Pełni  ono bowiem podwójną funkcję. Jedna jest kwestią praktyczną, gdyż dobrze doświetlenie miejsca roboczego daje nam komfort pracy a druga, nie mniej ważna,  podnosi  walory wizualne, dodaje odpowiedniego klimatu i uatrakcyjnia wnętrze.

Fiord 9670 - Nowodvorski - lampa wisząca nowoczesnaCARRON 1 - Azzardo - lampa wisząca

Co zatem wybrać jako oświetlenie nad wyspę w kuchni? Zdecydowanie polecam lampy wiszące, których światło skierowane będzie ku dołowi i oświetlało sama wyspę. Funkcją tych lamp nie jest oświetlanie całej kuchni, nie mają nam oświetlić szafek czy lodówki. Ich celem jest dobre oświetlenie wyspy a to znaczy, że będziemy mieli odpowiednią ilość światła, że bez względu po której stronie wyspy będziemy się znajdowali nie będziemy sobą zasłaniali światła ani nie będą powstawały żadne cienie.

Nowoczesna lampa wisząca z serii Caos Contract włoskiego producenta oświetlenia, firmy Sforzin Illuminazione. Wykonana z wygiętej żelaznej rurki i wytłaczanego aluminium. Kable pokryte warstwą gumy. Projekt: Studio O.I.L.

Caos 1714.32 - Sorzin Illuminazione

Przy doborze lamp nad wyspę powinniśmy uwzględnić  nie tylko wielkość kuchni ale też samej wyspy.  Lampy wiszące stanowią uzupełnienie i dopełnienie wyspy. Stanowią jej integralną część ,dlatego bardzo ważny jest ich styl i wielkość. Kuchnie możemy urządzić w stylu nowoczesnym, klasycznym, rustykalnym albo po prostu tak, jak nam się podoba. W końcu to ma być nasza kuchnia. I w zależności  od charakteru kuchni, dobieramy nad wyspę lampy, które będą współgrały z otoczeniem.  Lampy wiszące nie powinny dominować nad wyspą, dlatego nie mogą być zbyt duże. Zdecydowanie lepiej sprawdza się zastosowanie kilku małych lamp aniżeli jednej dużej.

Nowoczesna lampa wisząca z serii Soul włoskiego producenta oświetlenia, firmy Azzardo. Dostępna w chromie, czarnym oraz białym kolorze. Wykonana z metalu i szkła. Lampa nadaje się do zastosowania jako oświetlenie salonu, jadalni czy sypialni.

Soul 3 – Azzardo

Wyspa usytuowana w środku kuchni, oświetlona ładnymi lampami, będzie stanowiła niezwykle praktyczne miejsce codziennych zajęć, jak również niezaprzeczalną jej ozdobę.

Zobacz także: