Jak oświetlić kuchnię?

Kuchnia to wyjątkowe miejsce w każdym domu. Czy tego chcemy czy nie, spędzamy w niej dużo czasu każdego dnia. Bez względu na styl w jakim będzie urządzona, niezależnie mała czy duża, nowa czy też użytkowana od lat – kuchnia musi być dobrze oświetlona. Ale co to w ogóle znaczy? Na czym polega dobre oświetlenie kuchni?

piekna nowoczesna kuchnia - pomysly

W domu, czy mieszkaniu znajdują się dwa pomieszczenia, których oświetlenie ma szczególne znaczenie. Jest to łazienka i kuchnia. A wynika to z faktu, że są to pomieszczenia o szczególnej roli użytkowej. Tutaj nie wystarczy, że będziemy mieli ładne lampy , które będą pięknie komponowały się z wystrojem wnętrza. W przypadku kuchni to zdecydowanie za mało. Lampy w kuchni muszą dostarczać nam światło, które da nam całkowity komfort podczas pracy.

Cienie i strefy światła o różnym natężeniu fajnie będą wyglądały w salonie czy sypialni, ale nie w kuchni. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę planując oświetlenie kuchni?

dobrze-oswietlona-kuchnia-piekna-ladna-modna

Przede wszystko na dobre oświetlenie blatów roboczych. Źródło światła musi być umieszczone bezpośrednio nad blatem a nie przed nim. Jeżeli lampę umieścimy z dala od blatu, to stojąc przy nim będziemy tworzyli cień. A cieni i stref światła o różnym natężeniu w kuchni nie chcemy. Dlatego, do właściwego oświetlenia kuchni nie wystarczy jedna lampa na środku sufitu. Dobrze oświetlona kuchnia będzie miała lampy rozmieszczone równomiernie na całej powierzchni. Tak więc będą to lampy na suficie, nad blatem i pod szafkami. Nad blatami dobrze sprawdzają się lampy liniowe na zwisie, dopasowane do długości blatu.

lampy do kuchni nad blat - piekne, ladne, pomyslowe

Jeżeli zdecydujemy się na lampy wiszące nad blatem, to na pozostałej części sufitu powinniśmy zastosować lampy typu plafonowego, tzn. montowane bezpośrednio przy suficie. Chodzi o to, abyśmy uniknęli nadmiaru lamp wiszących, które zepsują cały efekt. Oświetlenie podszafkowe to domena pasków LED-owych. Typowa moc paska LED-owego wynosi 4,8W, ale z doświadczenia wiem, że lepiej sprawdza się mocniejszy o mocy 7,7 W.

Zasada doboru lamp, którą podałem w wersji dość skrótowej, będzie miała zastosowanie w większości kuchni, bez względu na styl w jakim kuchnia została urządzona.

Wygląd lamp to kwestia gustu, a jakość światła to kwestia komfortu.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą oświetlenia do kuchni >>> przejdź

Zobacz także: