Jaka lampa do kuchni?

Kuchnia jest przestrzenią typowo użytkową, dlatego dobierając oświetlenie powinniśmy w pierwszej mierze zwrócić uwagę, aby było ono praktyczne. Podobnie jak w salonie i każdym innym pomieszczeniu, oświetlenie kuchenne możemy podzielić na podstawowe, związane z konkretnymi czynnościami oraz akcentujące. O ile w salonie ilość i typ oświetlenia zależały od czynności wykonywanych w pomieszczeniu, o tyle w kuchni są one dość jednolite dla wszystkich. Gotowanie, pieczenie czy przyrządzanie potraw wymaga precyzyjnego i funkcjonalnego oświetlenia, które ułatwi nam te zadania.

Oświetlenie podstawowe

kuchnia podstawowe

Oświetlenie podstawowe (inaczej, oświetlenie główne) jest niezbędne w każdej kuchni. Używamy go najdłużej i najczęściej, a umieszczone zwykle w centrum pomieszczenia zapewnia równomierne światło w całej przestrzeni. Jeżeli kuchnia jest niewielka i pełni również funkcję jadalni to oświetlenie podstawowe zaleca się powiesić bezpośrednio nad stołem. W dużych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się dwa źródła światła - jedno nad stołem, a drugie nad głównym blatem, na którym najczęściej przygotowujemy posiłki. W małych kuchniach bez wyznaczonego miejsca do jedzenia oświetlenie podstawowe sytuujemy nad blatem. 

Warto postarać się o dobre rozproszenie światła aby zmiękczyć cienie. W dużych kuchniach świetnie sprawdzą się lampy wiszące świecące zarówno do góry jak i w dół. Dolne światło zapewni dobre oświetlenie powierzchni użytkowej, a górne, odbite od sufitu, rozprowadzi blask po całym pomieszczeniu.

W kuchni jest sporo oparów z gotowanych potraw. Zwykle panuje w niej podczas pracy wyższa temperatura niż w innych pomieszczeniach oraz łatwo o zabrudzenia. Wybierając lampę powinniśmy również pamiętać o jej praktyczności. Nie polecane są lampy wykonane z materiału czy oświetlenie posiadające dużo kryształów. Powinniśmy znaleźć coś prostego, wykonanego z materiału łatwego do czyszczenia.

Świetnym wyborem będą punktowe lampy wiszące, zapewniające wystarczające światło do podstawowych czynności kuchennych. Chcąc oświetlić większą powierzchnię równomiernie możemy wybrać podłużną lampę, a w większych kuchniach żyrandol lub plafon dodający wnętrzu szyku i elegancji.

lampy

Oświetlenie związane z konkretnymi czynnościami

lampy czynnosci

Lampy związane z konkretnymi czynnościami w kuchni są niezwykle istotne. Grupa ta obejmuje głównie oświetlenie podszafkowe, okapy i innego rodzaju lampy zapewniające dodatkowe światło na powierzchniach użytkowych. Dodaje ono głębi i tworzy strefy świetlne. Warto zatroszczyć się o dobre oświetlenie najczęściej używanych powierzchni oraz sprzętów jak czajnik czy ekspres do kawy.

Oświetlenie akcentujące/dekoracyjne

dekoracyjne

Oświetlenie akcentujące lub dekoracyjne nie jest w większości kuchni zbyteczne. W dużych wnętrzach mogą oświetlać rzadko używane punkty i powierzchnie lub pełnić jedynie funkcje dekoracyjne. Do tego celu idealnie nadają się niewielkie lampy o oryginalnych i designerskich kształtach. Jak zawsze w wypadku oświetlenia akcentującego, wiele zależy od naszej kreatywności.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą oświetlenia do kuchni >>> przejdź 

Zobacz także: