Pomieszczenia z ukosami, najczęściej położone na poddaszu, mają jedyny w swoim rodzaju wyjątkowy klimat. Można w nich urządzić sypialnię, pokój dziecka, gabinet czy nawet domowe kino bądź biblioteczkę. Pochyły sufit stawiaj jednak przed nami spore wyzwania. Jednym z nich jest aranżacja wnętrza, drugim - jak odpowiednio zaplanować oświetlenie na skosie, by było praktyczne, nie utrudniało poruszania się, a przy tym tworzyło niepowtarzalny klimat? Wybór opraw świetlnych do skosów oraz ich właściwy montaż to istotne elementy, wpływające na estetykę pomieszczenia i jego funkcjonalność. Ale bez obaw, w sklepie Abanet.pl znajdą Państwo idealne lampy do skosów dla każdego ze stylów wnętrzarskich. Polecamy też nasze strony „Lampy sufitowe” oraz „Kinkiety”.

Oświetlenie skosów - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Planując oświetlenie poddasza ze skosami musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę wysokość ścianki kolankowej (ściany dobudowanej na wieńcu górnej kondygnacji, biegnącej wzdłuż połaci dachowej), stopnień nachylenia dachu i jego typ. Rzecz jasna relatywnie najprościej możemy zagospodarować tę przestrzeń, kiedy ścianka kolankowa ma powyżej 110 cm, a dach jest mansardowy lub stromy dwuspadowy. Taka wysokość nie tylko ułatwia rozmieszczenie mebli, ale daje nam również możliwość zastosowania lamp wiszących lub żyrandoli, co w przypadku niskich pomieszczeń jest niewskazane, gdyż mogłyby je przytłoczyć. Optymalne oświetlenie na poddaszu w skosach o ściance 80 cm lub mniejszej to kinkiety, lampy podtynkowe i natynkowe w postaci spotów, reflektorków bądź oczek sufitowych oraz oprawy stojące.

Oświetlenie skosów - na co zwrócić uwagę przy wyborze?Clevland 1032 BZ - Argon - plafon 2 pł.

Oświetlenie w skosach - lampy na skosy punktowe, kinkiety LED

Poddasza, obok występujący krzywizn, pochyłości, nisz i kątów często dodatkowo charakteryzują się nieregularnym kształtem, lecz dobrze dobrane oświetlenie w skosie do pewnego stopnia będzie wstanie tę asymetryczność wyrównać, a nieduże wnętrza optycznie powiększyć. Podstawowa zasada – w stosunkowo ciasnych przestrzeniach lampy na skosie powinny mieć formę prostą, minimalistyczną, zbyt duże sprawią, że pomieszczenie będzie się wydawało jeszcze mniejsze. Na niskim poddaszu warto zamontować kinkiety ze światłem skierowanym w górę, odbijające się od sufitu promienie „podwyższą” pokój; w wąskim, gdy chcemy je optycznie poszerzyć, powinniśmy doświetlić dłuższe ściany.

Oświetlenie w skosach - lampy na skosy punktowe, kinkiety LEDMyco 300 On Nw Soft - Chors - lampa natynkowa

Wszelkie skosy i wnęki podkreślimy sufitowymi lampkami punktowymi, w postaci oczek LED czy reflektorów. Świetnie sprawdzają się również taśmy LED umieszczone wzdłuż krawędzi półek bądź regałów na książki.

Oświetlenie na skosy - w jaki sposób montować?

W przeciwieństwie do „zwykłego” sufitu, w stropie poddasza znajdują się elementy izolacji dachu, dlatego instalację elektryczną należy zaplanować tak, by przewody nie stykały się z izolacją.Unikniemy wówczas ryzyka powstania zwarcia. Bezpieczne lampy na skosach to oprawy LED, które w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek i halogenów niemal się nie nagrzewają. Stosując lampy sufitowe dobrze jest montować je na poziomym stropie lub na styku dwóch skosów, w przypadku ściennych – na ścianach pionowych (polecamy również naszą stronę „Jak rozmieścić oświetlenie schodowe?”).

Oświetlenie na skosy - w jaki sposób montować?Sqube on Base 2.0 LED 12W biały - Wever & Ducré - spot

Rewelacyjne lampy na skosy czekają na Państwa w naszym sklepie. W ofercie Abanet.pl mamy zarówno oprawy klasyczne, jak i do nowoczesnych aranżacji wnętrz: lampy nad schody sufitowe, kinkiety, lampki stojące i biurkowe. Zapraszamy do nas serdecznie!

Zobacz także: