Mieszkanie na poddaszu - niemal każdy z nas będąc dzieckiem marzył o pokoju zlokalizowanym na poddaszu swojego domu - pełnego zakamarków i z widokiem na całą dzielnicę, dlatego tak bardzo uwielbialiśmy domowe strychy, kuszące nas swoją tajemniczością i lokalizacją. Będąc dziećmi jednak nie myśleliśmy krytycznie, sugerując się jedynie tym co nam się podoba, a nie praktycznością. Nie przeszkadzała nam jedna mała wisząca lampka, oświetlająca jedynie środek poddasza, ani wysokość.

Nowoczesne kinkiety

Nie trudno bowiem zauważyć, jak bardzo wystrój poszczególnych mieszkań różni się od siebie, będąc lustrzanym odbiciem niepowtarzalnej natury każdego człowieka - różni ludzie czują się dobrze w różnych odcieniach ścian, mają różne upodobania co do stylu wystroju, dodatków i ozdób, czują się dobrze w różnych warunkach - mogą żyć wyłącznie w dużych, jasnych i chłodnych pomieszczeniach, tworząc sobie jedynie małe kąciki do relaksu, inni zaś potrzebują wypełnionej przestrzeni, ciepła i stłumionego światła.

Ciekawe plafony

Z biegiem lat jednak nabyliśmy zmysł myślenia krytycznego i analizy, a jednak wciąż wielu z nas wybiera mieszkania zlokalizowane na poddaszu ze skosami. Czy słusznie? Skosy utrudniają ustawienie mebli, przez umieszczone w dachu okna podczas ulew i burzy, mieszkania na poddaszu są najbardziej narażone na nie tylko hałas, ale i zalanie. Ponadto zwykle trzeba liczyć się z wysokością - w kamienicach i blokach, mieszkania na poddaszu zlokalizowane są często na najwyższym, czwartym lub piątym piętrze, często bez windy…

Daisen (czarny) - 4483 - Shilo - kinkietFormaLa plus 3 aluminium - Cini&Nils - plafon

Jak to zatem jest z tymi mieszkaniami, że mimo wielu niedogodnień, wciąż znajdują się jednak osoby, wybierające właśnie te mieszkania aby spędzić w nich resztę swojego życia? Mieszkania na poddaszu mimo swoich umiarkowanych wad, mają bardzo wiele zalet - po pierwsze, są mieszkaniami szczytowymi, zatem najmniej narażonymi na hałasy ze strony sąsiadów, rzadko kiedy również w takich mieszkaniach słychać jakiekolwiek hałasy z klatki schodowej czy nawet z dołu, kolejnym plusem mieszkań pod dachem jest to, iż są one mieszkaniami z reguły ciepłymi. Ciepłe powietrze z całego budynku, czy to domu jedno-, dwu-, czterorodzinnego czy też z bloku lub kamienicy ma tendencję do unoszenia się do góry, przez swoją lekkość. Sprawia to, że szczytowe piętra i mieszkania na samej górze są najcieplejsze w sezonie grzewczym. Kolejnym plusem mieszkań na poddaszu jest fakt, że są one zazwyczaj mieszkaniami bardzo jasnymi - dzięki dużym, skierowanym “wprost w niebo” oknom dachowym, do pomieszczeń tych wpada znacznie więcej światła. Ponadto istnieją proste w montażu i wygodne zewnętrzne plisy na okna zabezpieczające je w razie niepogody, w związku z tym nie ma się co obawiać hałasu burzy czy wybicia szyby.

Equilibra Soft LED 92 - Aquaform - kinkiet nowoczesnyLagos 1688 - Argon - plafon

W przypadku mieszkań na poddaszu mamy też bardzo wiele możliwości zagospodarowania przestrzeni światłem. Dzięki ułożeniu okien w pokojach w nie wyposażonych możemy cieszyć się światłem słonecznym przez wiele godzin. W przypadku jednak miesięcy chłodnych warto pomyśleć nad instalacją nowoczesnych kinkietów przylegających do ścian. Ciekawe rozwiązania w tym temacie oferuje firma Vistosi - włoski producent oświetlenia, zajmujący się tworzeniem stylowych kinkietów i ciekawych plafonów, mogących być nie tylko źródłem światła ale i niebanalną ozdobą w pomieszczeniu. Najprostsze acz stylowe plafony znaleźć można także w ofercie lampy Cleoni. Mieszkania na poddaszu czasem też mogą posiadać przestrzenie pozbawione okien, w takich wypadkach warto zadbać o dobrze rozmieszczone lampy, zainstalowane w kilku miejscach. Dzięki temu rozproszone, padające z kilku stron światło dobrze rozjaśni pomieszczenie.

Diamond PP 80 - Morosini - kinkiet/plafonGuijarros 6A biały - Luzifer LZF

Lampy podłogowe / lampy stojące

W mieszkaniach na poddaszu doskonale sprawdzają się też stojące lampy podłogowe, które dodają mieszkaniom stylu i smaku. W momencie gdy posiadamy ciekawe, proste meble wpasowane w przestrzenie pod skosami, doskonale możemy rozświetlić pokój i dodać mu atrakcyjności oraz ciepłej, domowej atmosfery, właśnie za pomocą lamp podłogowych w pasującym do naszego pomieszczenia stylu.

Tripod H173 czarny - Fontana Arte - lampa podłogowaZYTA FLOOR - Azzardo - lampa stojąca

Zobacz także: