Czerwone, białe, w formie płytek czy dekoracyjnych paneli. W sypialni, salonie, kuchni czy… piwnicy, którą zaaranżowaliśmy na miejsce spotkań towarzyskich. Niekiedy całe ściany, czasami tylko fragmenty; wnęki, kolumny, pilastry…

Cegły, bo o nich mowa, to był, jest i pewno zawsze będzie popularny motyw aranżacji wnętrz. I nie ma większego znaczenia, czy odkryliśmy, a potem oczyściliśmy spod warstwy tynku oryginalne mury w starej kamienicy czy od początku planowaliśmy, by mieszkanie bądź jakaś jego część była nimi wykończona. Ale sam pomysł i wykonanie ceglanej ściany to dopiero połowa sukcesu. Aby oddać charakter pomieszczenia, wyeksponować go, pokazać urok i walor, potrzebne jest jeszcze odpowiednie oświetlenie ściany cegły. Już sama cegła ma unikatową fakturę i wątek (sposób ułożenia w murze główek i wiązówek, czyli krótszego i dłuższego boku), warto więc je podkreślić…

Jak oświetlić ścianę z cegły

Jak oświetlić ścianę z cegły?

Różne pomieszczenia, różny kolor, różne więc także oświetlenie ścian z cegieł. Jednak jedna wspólna zasada - żarówki powinny dawać ciepłe światło, a już szczególne znaczenie ma to w sypialni, czyli w jednym z najbardziej intymnych miejsc naszego domu czy mieszkania. Oświetlenie w połączeniu z cegłą na ścianie powinno dawać nastrojowy, relaksujący klimat. Sprawią to na przykład proste, rustykalne ścienne lampy z odsłoniętymi dekoracyjnymi żarówkami lub, jeśli sypialnia jest odpowiednio duża, lampy stojące z boków łóżka. Jednak i w tym przypadku pamiętajmy, by miały dość prosty, pasujący do cegły wzór.

Przy braku miejsca jako podświetlenie cegły idealnie sprawdzają się sięgające niemal wezgłowia lampy wiszące. Dodatkowa zaleta – zapewniają idealne światło dla miłośników lektury przed snem. Innym sprawdzonym systemem w sypialni są reflektory na szynach, które podkreślą jej industrialną przestrzeń. Część z nich może podświetlać ścianę z cegieł, część skierować dla kontrastu na przykład na łóżko. Przy systemie jednofazowym wszystkie lamy włączą się równocześnie, natomiast system trójfazowy pozwoli uruchamiać wybrane sekcje, co wzbogaca aranżację wnętrza i daje możliwość zmiany oświetlenia w zależności od nastroju użytkownika.

W salonie cegła króluje w wielu miejscach. Z cegły mogą być całe ściany za telewizorem czy kanapą lub tylko występującego przed lico pilastry, ściana z wysokimi oknami, wykusze czy wnęki, kominek (no tak, w Krakowie to już wyłącznie element dekoracyjny) albo kolumny. Sposobów na aranżację wnętrza jest wiele, podobnie jak oświetlenie ceglanych ścian. Na murze za telewizorem lub kanapą sprawdza się oświetlenie ambientowe. Nie tylko daje ciekawe, rozproszone światło, podkreślające fakturę cegieł, lecz przy wyłączonym oświetleniu głównym zapewnia komfort dla oczu. Innym sposobem oświetlenia cegły na ścianie są ukryte lampy sufitowe, ze światłem padającym na mur, lampy podłogowe lub połączenie obu typów (ciekawym rozwiązaniem może być takie ich rozmieszczenie, by światło padało na przemian z góry i dołu). Światło padające z góry, z wbudowanych lub ukrytych pod listwą lamp sprawdza się także przy oświetleniu wnęk, wykuszy czy kominka. Podświetlenie ściany z cegły w salonie ma jeszcze jeden walor - umożliwia wyeksponowanie umieszczonych na nich obrazów, fotografii lub stojących na półkach książek czy wyjątkowych pamiątek. Temu celowi służą reflektorki tak zainstalowane, by światło padało na ścianę, a jednocześnie na dany obiekt.

Jedna uwaga. W salonie oświetlenie ceglanej ściany to światło dodatkowe, warto więc pamiętać o centralnych lampie głównej, czy to wiszącej czy paneli sufitowych.

Notredame H63 biały - KarmanJ.J.W 02 srebrny - Wever & Ducré - kinkiet

Cegła pasuje do każdego pomieszczenia, więc dlaczego ma jej nie być w łazience czy w kuchni? Tu, jako oświetlenie cegły na ścianie, można wykorzystać wiszące reflektory lub ukryte lampki sufitowe. W łazience dodatkowym atutem będzie światło odbijające się od luster.

A jeśli mamy reprezentacyjny salon w piwnicy czy suterynie? Klimatu Piwnicy pod Baranami czy liverpoolskiego The Cavern Club raczej nie osiągniemy, ale starać się warto. Tu oświetlenie ściany z cegieł powinno być raczej minimalistyczne. To nie ma być pomieszczenie wypełnione światłem, lecz klimatyczne, ciepłe, oddające piwniczny charakter miejsca. Nie lampy wiszące więc, lecz światło punktowe, padające na ściany…

Profile Eye Spot Black 9322 - Nowodvorski - system szynowyGipsy M 2207 - Nowodvorski

Oświetlenie LED ściany z cegły

Taśmy LED sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, w którym chcemy oświetlić ceglaną ścianę. Walorem dodatkowym jest, że możemy je wykorzystać według własnych potrzeb, przycinając choćby do odpowiedniej długości.

W salonie LED może służyć jako oświetlenie ambientowe, czyli zamontowane za telewizorem. Można też zamocować na całej długość ceglanej ściany, tak by światło równomiernie oświetlało ją z góry. Taśmy LED możemy wykorzystać również we wnękach, podkreślając światłem przedmioty w nich stojące czy wiszące.

W łazience lub w kuchni taśmy LED najlepiej się sprawdzają zamontowane na suficie na całej długości ściany tak, by świtało padało na cegły (należy pamiętać, by w tych pomieszczeniach używać taśm chronionych przed wilgocią i pyłem). W łazience, jeśli lustro znajduje się na ceglanej ścianie, taśmy LED można zamontować za nim. Światło doskonale będzie podświetlać fakturę cegieł.

Jeśli w sypialni ściana z cegieł jest za łóżkiem, taśmę LED możemy zamontować na suficie, kiedy natomiast jest obok, idealnym rozwiązaniem jest taśma podłogowa, biegnąca wzdłuż ściany (co czasami może być dodatkowo pomocne, by… znaleźć drogę do własnego łóżka). Wybierając taśmy LED trzeba pamiętać, żeby dobrać odpowiednia barwę światła. Ciepła sprawdza się wszędzie, neutralna, czyli najbardziej przypominająca światło dzienne - w salonie i w kuchni.

Jeśli mamy ścianę z białej cegły i lubimy eksperymentować z kolorem, dopasować wystrój mieszkania do swojego nastroju, chwili lub… towarzystwa, rozwiązaniem jest montaż taśmy LED RGB. Za pomocą pilota można łatwo zmieniać barwy i intensywność światła…

Oświetlenie led ściany z cegłySticks Black-Copper 6267 - Nowodvorski - kinkiet nowoczesny

Kinkiety na ceglaną ścianę - jakie wybrać

Na koniec kinkiety na ścianę z cegły. Kinkiety to jak wiadomo lampy dające światło ciepłe, opływające przestrzeń za nimi, więc idealnie nadają się do podświetlenia ściany z cegieł. Możliwości wyboru jest sporo. Na przykład na długiej, „wiodącej” ścianie w korytarzu, kinkiety możemy zamontować w dwóch rzędach. Naprzemienne. Tak, by cegły na ścianie były równomiernie oświetlone. Światło powinno padać w dół.

Na ścianach z pilastrami idealnie sprawdzają się kinkiety otwarte od góry i z dołu. Zamontowane na pilastrach podkreślą ich dekoracyjny charakter, natomiast fragmenty „cofnięte” będą w lekkim półmroku, co przyda im tajemniczego charakteru. Dodatkowo światło padające w górę optycznie powiększy pomieszczenie, sprawi że będzie się wydawać wyższe, co ma niebagatelne znaczenie na przykład w niskiej piwnicy.

Niewielkie kinkiety doskonale sprawdzają się jako oświetlenie ściany z białej cegły. Tu można wykorzystać kontrastową kolorystykę obudowy, by podkreślić biel lub odwrotnie - „zlać” światło ze ścianą. Światło z kinkietów na białej ścianie dodatkowo może służyć wyeksponowaniu zdjęć czy obrazów zawieszonych na niej.

Oświetlenie ściany z białej cegły zależy od aranżacji wnętrza i jego przeznaczeniu. Tu także ciepłe światło sprawdza się w sypialni, chłodne, naturalne – w salonie.

Kinkiety powinny być minimalistyczne, proste w formie, bo przecież ich głównym zadaniem jest podkreślenie światłem ceglanej ściany, wyeksponowanie jej.

KINKIETY NA CEGLANĄ ŚCIANĘ - JAKIE WYBRAĆVentura Matt Gold - Maytoni - kinkiet nowoczesny

Zobacz także: