Przebudowane lofty, magazyny i pracownie są idealnie dopasowane do stylu przemysłowego. Jest to jednak styl uniwersalny, który można osiągnąć w każdym wnętrzu. Paleta barw może być jasna i wyrafinowana lub ciemna i nastrojowa. W stylu przemysłowym dominują kolory naturalne i neutralne. Drewno i metal są często stosowane razem. Przy swobodnym podejściu styl industrialny można wykorzystać w każdej przestrzeni mieszkalnej, od kuchni i łazienki po jadalnię i salon, a nawet sypialnie.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Inspiracje stylem przemysłowym pochodzą z XIX i XX wieku, kiedy to stare budynki fabryczne i magazynowe zostały przekształcane w domy oraz mieszkania. Pionierzy stylu industrialnego czerpali inspirację z takich elementów, jak odsłonięte cegły, rury, drewnianych belek, betonowych podłóg, metalowych ram okiennych oraz oświetlenia przemysłowego.

Kuchnia i jadalnia w stylu industrialnym są najbardziej popularnymi pomieszczeniami oświetlenia industrialnego, wynika to z ich specyficznych wymagań oświetleniowych. 

NATALIA S - AzzardoBistro SP1 Round - Ideal Lux

Wiele opraw w nurcie oświetlenia przemysłowego to kinkiety. Lampy ścienne industrialne są  zarówno piękne, jak i praktyczne; dodają pomieszczeniu stylu. Często mają ruchome ramiona, dzięki czemu światło jest dokładnie tam, gdzie jest potrzebne. Doskonale sprawdzają się także w sypialni. Świetnie będą wyglądać również nad sofą, w jadalni lub w kąciku do czytania.

The Party - Glenn H22 szaryFRIDA AP1 - Ideal Lux

Oprawy oświetleniowe z odsłoniętą żarówką LED stanowią rosnący trend. Żarówki edisonki nadają przestrzeni dekoracyjny charakter, jednocześnie podkreślając przemysłową atmosferę.

Jakie lampy podłogowe w stylu przemysłowym wybrać?

Podczas gdy lampy przemysłowe i oprawy oświetleniowe są minimalistyczne pod względem wzornictwa, wiele z nich jest również niezwykle rzeźbiarskich. Dzięki temu dodają one dużo więcej niż tylko światło do pomieszczenia - niemalże służą jako dzieła sztuki w Twojej przestrzeni. Industrialna lampa podłogowa charakteryzuje się ciekawym designem, ponadto dostarczy pomieszczeniu odpowiednią ilość światła.

Superloon H191 czarny - Flos TOMA FLOOR WHITE - Azzardo

Jakie lampy biurkowe w stylu industrialnym wybrać?

Istnieje wiele lamp biurkowych przemysłowych, które idealnie pasują do tego trendu. Lampy z możliwością regulacji kąta nachylenia, szczególnie w wykończeniu metalowym.

Provence Aged Brass - Elstead Lighting - lampa biurkowa nowoczesna Provence White And Polished Nickel - Elstead Lighting

Jakie lampy wiszące w stylu industrialnym do sypialni wybrać?

W salonach i sypialniach można użyć czegoś mniej metalicznego i surowego, a zamiast tego zdecydować się na coś z odrobiną koloru. To dlatego, że industrialne lampy wiszące zachowują swój designerski wygląd, ale tworzą nieco bardziej przytulny charakter. 


Whizz H164 FaroViper Black - Nowodvorski

Styl industrialny może zawierać elementy z innych trendów, na przykład lamp retro oraz vintage. Często należą do kategorii przemysłowej ze względu na ich podobną funkcjonalność. Istnieje mnóstwo wzorów, które można dopasować do industrialnego wnętrza. Dzięki temu trend przemysłowy może być stosowany zarówno w domach klasycznych, jak i nowoczesnych.

Zobacz także: