Skandynawski wystrój stał się zjawiskiem globalnym. Uwielbiany za swoją prostotę, funkcję i połączenie ze światem natury, ten styl projektowania wnętrz oferuje niedocenianą elegancję zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Skandynawskie wzornictwo wyrosło w dużej mierze z zapotrzebowania na funkcjonalność, gdzie srogi zimowy klimat północnej Europy sprawił, że osoby mieszkające na tym obszarze ceniły sobie bardziej użyteczność niż dekorację.

Zasady i cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego

Pokoje zaprojektowane w stylu skandynawskim oferują mieszankę faktur, kontrastów i miękkich odcieni, które tworzą elegancki, nowoczesny wygląd. Skandynawski design często charakteryzuje się neutralną paletą kolorów. Ponieważ w Europie Północnej zimy są długie i ciemne, w skandynawskim wzornictwie wykorzystuje się biele, szarości i opaleniznę, aby stworzyć jednolitą i jasną przestrzeń. Często akcenty błękitu i inne śmiałe kolory są włączone luźno w całość.

Podejście "Mniej znaczy więcej"

Skandynawski wystrój podąża za mantrą projektową "mniej znaczy więcej". W latach 50. i 60. domy skandynawskie były tradycyjnie małe, więc nie pozwalały na ekstrawaganckie ilości przedmiotów dekoracyjnych i akcentów. Dlatego projektanci unikają ozdobnych lub nadmiernych detali.

Lampa wisząca RUBEN - AzzardoLampa wisząca Caos

Mimo że skandynawski styl wygląda niesamowicie w każdym pokoju w domu, salon jest prawdopodobnie tym miejscem, gdzie najlepiej pasuje. Charakteryzująca się prostotą, eklektyzmem i elegancją, skandynawska stylistyka potrafi zmienić salon z zaniedbanej przestrzeni w serce Twojego domu. Projektanci Scandi zazwyczaj preferują okna niezasłonięte i unikają wszelkiego rodzaju cieni i zasłon. 

W kuchni wiele osób wybiera lampy wiszące, zamiast bardziej tradycyjnych opcji kuchennych, takich jak reflektory punktowe. Oprawy wiszące są dostępne w wielu kształtach, rozmiarach i kolorach i dodają charakteru pomieszczeniom. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsce, można również zdecydować się na ciekawą lampę podłogową w rogu, zarówno jako dodatkowe oświetlenie, jak i dekorację.

Odpowiednie, designerskie lampy są w stanie podkreślić styl jadalni. Skandynawskie oświetlenie doda pomieszczeniu odrobinę wyrafinowania i ciepła. Jadalnia jest ważnym pomieszczeniem w każdym domu, ponieważ właśnie tam przyjaciele i rodzina mogą spędzać wspólne chwile.

Gangster Ø35 jasne, białe - Karman - lampa wiszącaLampa wisząca Aérostat - Fabbian

Chociaż skandynawski wystrój jest ograniczony i minimalistyczny, nie oznacza to, że nie ma tu miejsca na osobowość, ciepło i wpływ innych motywów dekoracyjnych. Typowy skandynawski pokój pozostawia mnóstwo otwartej przestrzeni pomiędzy meblami. Popularne są minimalistyczne lampy biurkowe. Nadają pomieszczeniu przytulny nastrój.

Prostota, użyteczność i piękno definiują również skandynawskie Łazienki. Jeśli więc planujecie uatrakcyjnić to pomieszczenie swojego domu, dlaczego nie mielibyście przemycić stylu skandynawskiego w lampach łazienkowych? Naturalne materiały, neutralne kolory i osobiste akcenty. Prostota, użyteczność i piękno to cechy charakterystyczne temu stylowi.

Umarell L18 biały - KarmanLampa wisząca MALAGA - Azzardo

Drewniane akcenty

Drewno jest często używane w oświetleniu o skandynawskiej stylistyce. Zgodnie z lekką i jasną estetyką skandynawskiego wzornictwa, w drewnianych lampach najczęściej stosuje się jasne drewno, takie jak buk, jesion i sosna.

Lampa wisząca CITRUS - Ideal Lux Lampa wisząca Stick - Fabbian

Minimalizm z pewnością jest rzeczą, która nigdy nie wyjdzie z mody. Skandynawski wystrój wnętrz wykorzystuje mieszankę faktur, kontrastów i miękkich odcieni, aby wnętrza uczynić eleganckie, nowoczesne, ciepłe i zachęcające. To nie jest mały wyczyn, aby móc zachować powściągliwość w wyborze wystroju, a jednocześnie sprawić, że przestrzeń będzie przytulna.

Zobacz także: