Oto lista najczęściej zadawanych pytań na temat oświetlenia, które otrzymaliśmy. Stworzyliśmy przewodnik, który pomoże rozwiać wątpliwości w dziedzinie doboru lamp.

Czym są Lumeny?

Lumeny są jednostką miary, która określa, ile światła emituje żarówka lub oprawa (która zawiera żarówkę).  Kiedyś moc światła mierzono w watach, ponieważ kupowaliśmy żarówki na podstawie mocy potrzebnej do ich zasilania. Mielibyśmy wyobrażenie o tym, jak jasna jest żarówka na podstawie tego, ile watów zużyła. Teraz, gdy istnieje wiele więcej wariantów żarówek, które wymagają różnej liczby watów, prawidłowo ilość światła mierzy się w lumenach.

Co to są waty?

Wat to jednostka mocy elektrycznej równa jednemu dżulowi na sekundę. Watt określa, ile energii zużywa się w ciągu sekundy. Tak więc, dla żarówki o mocy 60 watów, zużywa ona 60 watów lub 60 dżuli na sekundę.

Czym są kelwiny?

Kelwin to jednostka temperatury. W niej mierzymy temperaturę barwową żarówki.Zazwyczaj temperatury w stopniach Kelvina dla oświetlenia komercyjnego i mieszkaniowego wynoszą od 2000K (ciepły kolor) do 6500K (zimny kolor). Przy zakupie żarówek ważne jest zrozumienie i wybór właściwej temperatury barwowej.

Co to jest żarówka?

Żarówki to tradycyjny styl oświetlenia, który został wynaleziony przez Thomasa Edisona dawno temu. Istnieje cienki żarnik, który przenosi prąd elektryczny i kiedy robi się bardzo gorąco, zapalają się. Żarówki mają zazwyczaj niższą lub cieplejszą temperaturę kelwina. Te żarówki nie są tak wytrzymałe jak diody LED, dlatego są powoli wycofywane z produkcji.

Co to jest żarówka LED?

LED oznacza "diodę emitującą światło". Jest to półprzewodnik, który emituje światło, gdy przepływa przez niego prąd, a elektrony wewnątrz tego półprzewodnika uwalniają energię w postaci fotonów, które są światłem. Żarówki LED są najbardziej energooszczędnymi i najdłużej działającymi żarówkami, jakie można kupić. Korzyści płynące z zastosowania oświetlenia LED to: energooszczędność, niższa temperatura, ekologiczność i długa żywotność.

Czym są żarówki OLED?

O-LED to organiczne diody emitujące światło. Są one cieńsze niż nieorganiczne diody LED i są bardziej delikatne. W rezultacie diody OLED nie wytrzymują tak długo, jak diody LED.

Jaka jest żywotność żarówek LED?

Żarówki LED mogą wytrzymać do 25 000 godzin lub więcej, w zależności od warunków i sposobu użytkowania. Jeśli żarówki będą stale świecić, nie będą działać tak długo. Jeśli dioda LED jest wystawiona na działanie ekstremalnych temperatur lub wysokiego natężenia prądu, to również spowoduje to skrócenie jej żywotności.

Czy LEDy są uważane za ekologiczne?

LEDy są uważane za ekologiczne, ponieważ zużywają mniej energii w porównaniu z innymi opcjami oświetlenia. Nie mają one również szkodliwych elementów, takich jak gazy, które można znaleźć w żarówkach fluorescencyjnych. Wreszcie, muszą być one wymieniane rzadziej, co oznacza mniej żarówek siedzących na wysypiskach.

Czy lampy LED zmniejszają emisję CO2?

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że elektrownie powodują emisję CO2 podczas produkcji energii elektrycznej, a lampy LED zużywają mniej energii elektrycznej, to tak, lampy LED pomagają zmniejszyć emisję CO2. 

Czy lampy LED wypalają się?

Żródła światła LED w końcu się wypalają, a to zazwyczaj zależy od sposobu ich użytkowania i warunków środowiskowych, w jakich są używane. Użycie odpowiedniej oprawy oświetleniowej, posiadanie odpowiedniej ilości prądu i niewystawianie świateł LED na działanie ekstremalnych warunków pomoże uchronić je przed zbyt szybkim wypaleniem.

Czym są żarówki z żarnikiem LED?

Żarówki z żarnikiem LED zostały zaprojektowane tak, aby nadać żarówce wygląd retro w starym stylu, jednocześnie czerpiąc korzyści z dzisiejszej technologii LED. Posiadają one ciąg małych diod emitujących światło połączonych ze sobą w liniowy kształt żarnika. Aby osiągnąć ten wygląd, żarówki te wykorzystują znacznie mniejsze diody o mniejszej mocy. Nie są one również tak trwałe jak tradycyjne żarówki LED. Światło, które otrzymujemy z żarówki z żarnikiem LED będzie cieplejsze i nie tak jasne. Żarówki te są stosowane dla zapewnienia estetyki.

Czy należy wymienić zwykłe żarówki na LED?

Jeśli obecnie posiadasz żarówki, to przełączenie ich teraz na żarówki LED będzie miało sens ze względu na oszczędność energii.

Dlaczego oświetlenie LED jest droższe?

Diody i inne elementy, takie jak sterowniki, kosztują więcej niż elementy znajdujące się w tańszych żarówkach. Mimo, że żarówki LED mogą kosztować więcej podczas jednorazowego zakupu, to można zaobserwować oszczędność energii i oszczędności kosztów wymiany.

Czym jest oznaczenie IP20 IP44 IP67?

Oznaczenie to jest prostym sposobem na wskazanie, jak dobrze zabezpieczony jest produkt oświetleniowy przed wpływem czynników zewnętrznych.

Jaki wskaźnik IP wybrać?

Jeśli lampa będzie użytkowana wewnątrz, w suchych pomieszczeniach, wystarczy niższy rating IP. W miejscach, które narażone są na kontakt z wodą lub piachem, należy upewnić się, że stopień ochrony IP jest wysoki.

Czym jest wskaźnik Energy Star Rating?

Energy Star to międzynarodowy program. Został on opracowany, aby pomóc ochronie środowiska. Produkty, które posiadają ocenę Energy Star są przynajmniej o 10% bardziej efektywne energetycznie.

Która z żarówek jest najlepsza?

Najlepsza żarówka prawdopodobnie zależeć będzie od dokąd ty planujesz używać je i w jaki typ oprawce. W ogólności, LED żarówki są najlepszymi żarówkami ale tam są w ten sposób wiele różnych opcji. Przeczytaj jak wybrać odpowiednią żarówkę, aby uzyskać więcej informacji.

Czym jest oświetlenie zadaniowe?

Oświetlenie zadaniowe to każde światło, którego celem jest przede wszystkim wykonanie określonego zadania, a nie estetyka. Przykładem oświetlenia zadaniowego jest lampa do czytania znajdująca się obok łóżka lub światło używane do wykonywania makijażu.

Co to jest oświetlenie akcentujące?

Oświetlenie akcentujące to każde światło, którego celem jest podkreślenie lub akcentowanie czegoś w szczególności. Przykładami oświetlenia akcentującego są lampy ustawione pod kątem w stosunku do kominka, oświetlenie w suficie podwieszanym oraz małe lampy dekoracyjne.  Oświetlenie akcentujące rzadko jest uważane za oświetlenie zadaniowe, z wyjątkiem ewentualnego oświetlenia zewnętrznego, gdy oświetlają Państwo swój dom, ale również chcą, aby światło to zapewniało pewne bezpieczeństwo.

Co to jest Smart Lighting?

Inteligentne oświetlenie zostało stworzone przede wszystkim w celu zwiększenia efektywności energetycznej poprzez automatyczne sterowanie włączaniem i wyłączaniem światła, jak również jego jasnością. Przykładem może być oświetlenie, które włącza się i wyłącza na podstawie ruchu. Inteligentne oświetlenie może być również sterowane za pomocą aplikacji lub urządzenia mobilnego, co przynosi dodatkowe korzyści.

Co to jest oświetlenie WiZ lub żarówki WiZ?

Oświetlenie WiZ to inteligentne oświetlenie, które łączy się z urządzeniem np. Alexa.

Jak wysoko nad stołem w jadalni należy zainstalować żyrandol?

Jeśli posiadasz sufit o wysokości 2,5 metra, to żyrandol należy zamontować około 1 metr nad stołem. Zamieszczony niżej może zasłaniać widok lub refleksy światła staną się uciążliwe.

Czy oświetlenie LED można ściemniać?

Oświetlenie LED są ściemniane, ale trzeba się upewnić, że ściemniacz jest kompatybilny z diodami LED.

Czy można montować oprawy sufitowe na ścianach?

Lampy sufitowe są przeznaczone do montażu na sufitach, ale nie ma powodu, dla którego nie można byłoby ich używać na ścianach. Jednak zaleca się używanie opraw w sposób, w jaki były one przeznaczone.

Jak wysoko powinny wisieć lampy nad wyspą kuchenną?

Lampy wiszące powinny być zainstalowane około metra nad blatem. Zapobiegnie to zasłonięciu widoku, a także pozwoli na zapewnienie światła potrzebnego na całej powierzchni.

Ile światła potrzebuje pomieszczenie?

Każde pomieszczenie powinno być rozpatrywane indywidualnie w tej kwestii. Do łazienki lub kuchni można dodać więcej opraw z dodatkowymi ilościami światła, aby dostarczyć więcej światła

Jaka żarówka jest najlepsza dla oczu?

Żarówki LED są najlepsze dla oczu w temperaturze 3500k. Żarówki fluorescencyjne i żarowe wytwarzają najwięcej promieni UV i mogą uszkodzić oczy.

Która temperatura światła jest najlepsza do czytania?

W przypadku czytania nie chodzi o temperaturę światła. Trzeba mieć pewność, że ma się wystarczającą ilość światła, aby móc zobaczyć, co się czyta. Ilość światła jest ważniejsza od temperatury barwowej.

Czy LEDy są dobre dla roślin?

Jeśli planujesz używać LEDów do oświetlenia roślin, to radzimy kupić lampy do uprawy LED. Zapewnią one rodzaj oświetlenia potrzebny roślinie.

Czy oświetlenie może zwiększyć wartość domu?

Oświetlenie może zwiększyć wartość domu. Jest to jeden z tych szczególnych elementów, które mogą sprawić, że pokój będzie wyglądał ładniej i przytulniej.

Jak ukryć przewody oświetleniowe pod szafką?

Istnieje kilka metod ukrywania przewodów oświetleniowych pod szafką. Możliwe jest umieszczenie ich pod szafką za pomocą klipsów lub prowadzenie przewodów za ścianą.

Czy niskonapięciowe przewody oświetlenia ogrodowego muszą być w rurze?

Przewody używane do oświetlenia zewnętrznego są izolowane i nie muszą być zabezpieczane z dodatkową izolacją. Można umieścić przewody kilka centymetrów pod ziemią lub nawet ich nie zakopywać. Ważne jest jednak, aby uważać, gdzie się umieszcza przewody, aby w przyszłości przypadkowo ich nie przeciąć.

Jaka temperatura Kelvina jest najlepsza dla oświetlenia garażowego?

W garażu warto zamontować żarówki o chłodnej barwie – czyli takie powyżej 4000K.

Jakie oświetlenie jest najlepsze pod prysznic?

Do prysznica zalecamy zastosowanie wbudowanego oświetlenia LED z łagodniejszą temperaturą kelwina wynoszącą około 2700k lub 3000k. Ważne jest, aby używać oprawy oświetleniowej odpornej na wilgoć.

Zobacz także: