BARWA ŚWIATŁA - PODSTAWOWE INFORMACJE

Dobór odpowiedniej barwy światła białego emitowanego przez lampę jest wyjątkowo ważny dla zachowania komfortu i estetyki oświetlanego pomieszczenia. Temperatura barwowa podawana jest w Kelvinach [K]. Niski współczynnik oznacza ciepłą barwę odpowiadającą tradycyjnym żarówkom. Im wyższy współczynnik tym światło zbliża się do białego światła dziennego, przechodząc aż do wpadającego w błękity.

Wybór odpowiedniej barwy światła zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji, ale także od przeznaczenia i funkcji jakie ma spełniać wnętrze. Barwa światła wpływa na odbiór wnętrza co jest niezwykle istotne w przypadku lokali usługowych oraz biurowych, lecz również w mieszkaniach i domach.

BARWA BARDZO CIEPŁA (1800-2500K)

Niezwykle rzadko stosowana przez producentów oświetlenia – zarówno w żarówkach jak i wbudowanych modułach LED. Barwa ta jest odpowiednikiem światła świec – potrafi stworzyć niezwykle romantyczną atmosferę, koi nerwy i wyjątkowo ociepla wnętrze.

BARWA CIEPŁA (2700K)

Barwa odpowiadająca barwie żarówek konwencjonalnych. Sprzyja odpoczynkowi, tworzy strefę komfortu oraz relaksu. Wnętrze staje się bardziej przytulne, świetnie sprawdzi się jako oświetlenie w łazience, bądź kuchni. Ciepła barwa wydobywa prawdziwe piękno z naturalnego drewna oraz „ożywia” niektóre kolory jak czerwienie i żółcie.

BARWA POŚREDNIA/NEUTRALNA CIEPŁA (3000K)

Jest to barwa ciepła, skrócona o niektóre odcienie żółci i czerwieni. Doskonale nadaje się w praktycznie każdym wnętrzu – jest najbardziej uniwersalną ze wszystkich barw. Dobrze podkreśla wszystkie kolory i powierzchnie.

BARWA NEUTRALNA (4000K)

Odpowiada światłu dziennemu w większej części dnia. Idealna do pracy lub nauki – zwiększa skupienie i nie męczy wzroku. Doskonale nadaje się do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, świetnie współgra z bielą, szarością i betonem architektonicznym.

BARWA ZIMNA (5500-6500K)

Skala barw wpadających w odcienie błękitu - 5500K odzwierciedla barwę słońca w południe. Stwarza wrażenie czystości i sterylności wnętrza. Najczęściej stosowana w magazynach, halach produkcyjnych i lokalach usługowych.

PODSUMOWANIE – JAK WYBRAĆ IDEALNĄ BARWĘ ŚWIATŁA?

Mając już wszystkie informacje zamieszczone powyżej nadchodzi pora na wybór idealnej barwy światła do naszego mieszkania. Odpowiedź jednak nie będzie taka oczywista jaka się wydaje. Jak wspomnieliśmy wyżej barwa światła jest kwestią niezwykle mocno zależną od indywidualnych preferencji.

Barwa 2700K będzie odpowiednia dla osób przyzwyczajonych do żarówek tradycyjnych, dla których ich barwa jest idealna i najlepiej się w niej czują.

W naszym odczuciu najbardziej odpowiednia do każdego wnętrza będzie barwa pośrednia 3000K. Osoby decydujące się na żarówki LED, bądź już wbudowany w lampę moduł, najczęściej chcą osiągnąć inne światło, niż w żarówkach konwencjonalnych. Od domu mieszkalnego zwykle oczekujemy poczucia komfortu, przytulnej atmosfery i ciepła – wszystko to będzie doskonale podkreślone przez barwę pośrednią.

Wraz z trendem na unowocześnianie wnętrz, tworzenie ich bardziej surowymi i minimalistycznymi wzrasta również popularność barw chłodniejszych. Neutralne 4000K doskonale sprawdzi się w nowoczesnym domu, w biurze lub domowym gabinecie do pracy przy komputerze.

Najzimniejsze barwy światła powyżej 5000K naszym zdaniem najlepiej sprawdzą się w budynkach produkcyjnych i usługowych.

Polecamy żarówki LED dostępne w naszej ofercie.

Zobacz także: