Ciepłe i przyjemne światło w domu - jak rozświetlić swoją przestrzeń?

Decydując się na urządzenie nowego wnętrza, bądź zmianę wystroju starego, oprócz zmian, które zachodzą w kolorach ścian, podłóg, w fasonie mebli i dodatków, warto pamiętać o tym, że nie zmieniając oświetlenia, nie wywołamy efektu zmiany, o którym marzymy - działa to w obie strony, bowiem czasem wystarczy zmiana rozmieszczenia oświetlenia, przemienienie światła ciepłego na zimne lub odwrotnie, zainwestowanie w kilka lamp, które rozproszą światło po pomieszczeniu, et voila - nasze wnętrze zyskuje zupełnie nowy styl.

Lampy wiszące do salonu

Światło odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko w urządzaniu pomieszczeń oraz nadawaniu im konkretnego wyglądu lub charakteru. Światło, tzw. sztuczne, emitowane przez wszelkiego rodzaju lampy, ma za zadanie udawać Słońce, Księżyc lub ogień, ma zastępować jasność i ciepło natury. Wybierając oświetlenie musimy myśleć o tym, aby nie rozregulowywało ono naszego zegara biologicznego. To o czym mowa, można zaobserwować w bardzo prosty sposób - jasne, białe i chłodne światło umiejscowione nad naszą głową skutecznie nas rozbudza i zmusza do działania, z kolei, kto nie przysnął przy lampce nocnej lub stołowej błyszczącej gdzieś w rogu pokoju podczas godzin wieczornych?

Nowoczesne lampy do sypialni

Wybierając oświetlenie do pokoju dziennego, w którym planujemy spędzać dużo czasu, oglądać filmy, jeść posiłki i bawić się z dziećmi, starajmy się wybierać lampy wiszące do salonu. Są one z reguły większe, jaśniejsze, rozłożyste, rozpraszają światło w naturalny sposób i skutecznie oświetlając całe pomieszczenie.

Louis H34 biały - KundaliniValbonne - Astro

Dobrym jednak wyjściem w przypadku salonu lub pokoju dziennego jest połączenie kilku typów oświetlenia - ciekawe rozwiązania w tym kierunku proponuje firma Vistosi - ten włoski producent oferuje nowoczesne lampy wiszące do salonu, ciekawe kinkiety i lampy stołowe w nowoczesnym, przyjemnym dla oka stylu. Lampy te emitują jasne, dobrze wpływające na wzrok światło. Również firma Cleoni ma do zaproponowania ciekawe rozwiązania, ich styl z kolei nawiązuje do nowoczesności połączonej z retro. Wykorzystują ciekawe kolory dzięki czemu zakup lampy tego typu do salonu może stworzyć w nim ciekawą ozdobę.

Pico Silver - Zuma LineSnake - Azzardo - lampa wisząca

Wybierając oświetlenie do sypialni warto pomyśleć o rozwiązaniach, jakie oferuje producent AZzardo, lubujący się w klasycznych stylach w nowoczesnym, modnym wydaniu. Pośród oferty tego producenta znajdziemy wiele nowoczesnych lamp do sypialni, zarówno wiszących, jak i stojących oraz kinkietów różnego rodzaju. Planując oświetlenie sypialni nie musimy właściwie stawiać na oświetlenie tzw. “górne” - sypialnia jest bowiem miejscem relaksu, snu, miłosnych igraszek i odpoczynku. Przydatne są natomiast niewielkie kinkiety nad łóżkiem, nowoczesne lampki do sypialni, które można ustawić na nocnym stoliku, lub ciekawa i stylowa lampa stojąca. Jeśli jesteśmy przy urządzaniu łazienki, warto mieć na uwadze fakt, że pomieszczenie to w wielu domach i mieszkaniach pozbawione jest okien, co niestety nie służy użytkownikom - z powodu braku naturalnego źródła światła rachunki za prąd są wyższe, a panie, które zazwyczaj wykonują swój makijaż przy lustrze w łazience, często robią to niedokładnie, lub używają zbyt mocnych palet - nienaturalne, żółte, lub niezbyt jasne światło bowiem, zakłamuje obraz odbity w lustrze.

Shell PL6 Ideal LuxNur Ø36 antracyt - Artemide - lampa sufitowa

Modne lampy do łazienki

Jeśli chcemy zatem uniknąć powyższych problemów, ważnym jest, aby wybrać dobrej jakości oświetlenie generujące naturalne, jasne światło. Najbardziej obecnie modne lampy do łazienki oferuje firma Aqform, która to proponuje klientom nowoczesne kinkiety w jasnych kolorach, idealne do zamontowania na ścianie, na której znajduje się główne lustro w łazience. Dobrym rozwiązaniem jest także lampa wisząca lub oświetlenie punktowe rozświetlające całe pomieszczenie. Równie ciekawe rozwiązania i modne lampy do łazienki ma w swojej ofercie popularny polski producent - firma Chors oferująca modne i designerskie rozwiązania do ciemnych pomieszczeń.

Zobacz także: