Prawidłowo dobrane źródła światła to wypoczęte i zdrowe oczy

Nie ma wątpliwości, że skupienie się na redukcji zużycia energii w ostatnim dziesięcioleciu doprowadziło do większego wykorzystania żarówek fluorescencyjnych w porównaniu z konwencjonalnymi żarówkami. Choć istnieją zdecydowane korzyści z posiadania domu i biura wyposażonego w energooszczędne żarówki CFL, nowe badania sugerują, że przesadzenie może prowadzić do negatywnych skutków dla oczu.

Jedno z badań przeprowadzonych na Australian National University (ANU) w Canberra w Australii dowiodło, że narażenie na "zimne" lub "jasno białe" żarówki fluorescencyjne w budynkach biurowych, rynkach, szkołach i innych obszarach komercyjnych, może prowadzić do problemów związanych ze wzrokiem.

Doszli oni do wniosku, że ryzyko pojawia się w chwili styczności z tego tupu oświetleniem przez więcej niż 45 godzin w tygodniu. Po przekroczeniu tego progu zwiększa się ryzyko nie tylko zaćmy, ale także innych chorób wzroku.

Co powoduje, że "zimne" i "jasnobiałe" żarówki fluorescencyjne mogą doprowadzić do tego typu problemów?

Spowodowane jest to przez nadmiar promieniowania UV, które jest emitowane przez źródła światła, co odpowiada lub przekracza ilości światła słonecznego. Jeśli spędzasz wystarczająco dużo czasu wyeksponowany na tego rodzaju światło - co tyczy się wielu osób (szczególnie oświetlenie w biurach) - zwiększasz ryzyko nieodwracalnych uszkodzeń wzroku. Wielu ludzi jest narażonych na ryzyko wystąpienia zaćmy w miarę starzenia się, a wzmożone korzystanie z żarówek fluorescencyjnych powoduje jedynie pogorszenie sytuacji.

Pamiętaj: ten rodzaj uszkodzeń wzroku spowodowany jest przez pośrednie narażenie na światło emitowane przez jasne fluorescencyjne świetlówki. Ryzyko zwiększa się wykładniczo, jeśli patrzysz bezpośrednio na te źródła światła. Chociaż większość z nas mówi, że nie patrzy bezpośrednio na słońce, nikt tak naprawdę nie wspomina, że patrzenie na żarówkę jest również szkodliwe dla oczu.

Źródła światła, których należy unikać

  • Unikaj świetlówek o zimnej i jasnobiałej barwie. Zwykle emitują lekko niebieskie światło wraz z dużą ilością promieniowania UV i są często używane w szkołach i biurach.

Źródła światła, które warto kupić

  • "Ciepło białe" świetlówki fluorescencyjne, które naśladują blask żarzącej się żarówki, a jednocześnie są energooszczędne. Dodatkowo, nie emitują tak dużo promieniowania UV jak ich jaśniejsze odpowiedniki.
  • Żarówki halogenowe są również opcjonalne w wyjątkowych przypadkach. Są wystarczająco jasne dla większości zadań, nie emitują promieniowania UV i są tylko trochę mniej efektywne niż CFL.

Jakie kroki podjąć?

  • Unikaj w domu jasnobiałych fluorescencyjnych źródeł światła. Jak zauważają naukowcy w badaniu, zwiększa to czas, w którym Twoje oczy są narażone na nadmierne promieniowanie UV w ciągu tygodnia.
  • Używaj naturalnego oświetlenia, gdy tylko będzie można, szczególnie podczas pracy. Większość budynków ma zainstalowane szkło odporne na promieniowanie UV, dzięki czemu światło przefiltrowane przez okno jest zdrowsze niż światło fluorescencyjne nad sobą lub na biurku.
  • Jeśli pracujesz na zewnątrz, zawsze noś okulary przeciwsłoneczne.

Zdrowe oczy to bardzo ważny element naszego życia. Zadbaj o nie już teraz. 

Zobacz także: