Niegdyś kojarzone przede wszystkim z centrami handlowymi, a jeszcze wcześniej z fabrycznymi halami czy podziemnymi parkingami, dziś oświetlenie szynowe LED, bo o nim mowa, coraz śmielej wkracza na salony. Szczególnie upodobały je sobie współczesne style wnętrzarskie, minimalistyczny i loftowy, ale wbrew pozorom dyskretnie ukryte szynoprzewody mogą stanowić światło wspomagające także w innych aranżacjach. Wygodne w użyciu, łatwe w montażu. Lampy umieszczone na szynie dają się bez problemu przesuwać, dzięki czemu dostosujemy ich liczbę oraz położenie do bieżących funkcji i potrzeb, co ma znaczenie zwłaszcza w lokalach biurowych bądź komercyjnych, jednak może się przydać także w salonie, gdy np. zmieniamy jego wystrój. Polecamy „Oświetlenie szynowe” i „Zestawy szynowe” znajdujące się w ofercie naszego sklepu Abanet.pl. Lampy znakomitych producentów, gwarantowanej jakości, a wszystkie w rozsądnych cenach. Zapraszamy.

Oświetlenie szynowe porady – jedno- czy trójfazowe?

Nowoczesne oświetlenie szynowe to system opraw mocowanych do specjalnej prowadnicy, najczęściej montowanej do sufitu, co pozwala na zasilanie wielu lamp przy pomocy jednej linii. Mogą współpracować z nim reflektorki, spoty, oczka, szynowe oprawy wiszące i plafony oraz taśmy LED. Do wyboru mamy szynoprzewody jednofazowe i trójfazowe. W przypadku tych pierwszych lampy podłączone są do jednego obwodu, więc włącznik uruchamia wszystkie jednocześnie. Zaletą oświetlenia szynowego jednofazowego jest prosty montaż, łatwo daje się go zintegrować z istniejącą instalacją elektryczną. Wadą – jeśli obwód jest za długi i ma zbyt dużą liczbę lamp może być problem z utrzymaniem napięcia, oprawy będą świecić z różną mocą.

Oświetlenie szynowe porady – jedno- czy trójfazowe?Profile Eye Super C Black 9244 - Nowodvorski - system szynowy

Szynoprzewody 3 fazowe umożliwiają uruchomienie wybranych segmentów światła zależnie od naszych potrzeb. Zaletą tego rozwiązania jest elastyczność. Bez problemu stworzymy osobne strefy oświetlenia. Oświetlenie szynowe trójfazowe pozwala także na lepsze zarządzanie pobieraną energią, choćby dlatego, że nie muszą przez cały czas palić się wszystkie lampy, co przekłada się na oszczędności. Nie ma też problemu z zasilaniem – obwody są mniej obciążone, więc wszystkie żarówki świecą równomiernie. Ale i w tym przypadku jest kilka niedogodności. Przede wszystkim system jest nieco droższy, a jego instalacja bardziej skomplikowana, więc niezbędne jest pomoc fachowca.

Oświetlenie szynowe realizacje

Musimy pamiętać, że do realizacji oświetlenia szynowego nie wystarczą same oprawy, potrzebne będą odpowiednie akcesoria i elementy, czyli listwy/szyny, do których montuje się poszczególne oprawy i doprowadza napięcie, uchwyty do mocowania na suficie/ścianie, zaślepki (elementy kończące prowadnice), moduł zasilający oraz złączki do łączenia szyn. Tych ostatnich jest kilka typów:

- łączniki liniowe, służące do połączenia dwóch prowadnic,

- łączniki kątowe, pozwalające na złożenie szyn pod katem 90 stopni,

- łączniki T lub X, z pomocą których tworzymy układ trzech albo czterech linii pod katem prostym,

- łączniki elastyczne – giętkie, umożliwiający scalanie szyn w układach półokrągłych.

Oświetlenie szynowe realizacjeMaman R Trc Snw Triac - Chors - zestaw szynowy

Kupując szyny mamy do wyboru prowadnice podtynkowe, natynkowe oraz zawieszane. Oświetlenie szynowe podtynkowe całkowicie skrywa się w płaszczyźnie stropu, przeznaczone jest głownie do sufitów podwieszanych. Szynoprzewody natynkowe, jak wskazuje nazwa, montuje się na powierzchni sufitu (ściany), więc mogą być instalowane zarówno na tradycyjnym stropie, jak i podwieszanym. Oświetlenie szynowe wiszące zakłada się na specjalnych linkach, które pozwalają na umieszczenie źródeł światła na określonej wysokości (polecamy stronę Abanet.pl „Jak podłączyć szynoprzewód i oświetlenie szynowe?”).

Oświetlenie szynowe jakie wybrać?

Szynoprzewody stanowią funkcjonalną i nowoczesną alternatywę dla tradycyjnych opraw. Mogą pełnić rolę zarówno oświetlenia głównego, jak też dodatkowego bądź akcentującego (np. podkreślającego światłem wybrane elementy aranżacji, detale architektoniczne, obrazy, pamiątki rodzinne). Kupując szyny warto wcześniej zaplanować ich rozmieszczenie, ponieważ system ten daje szerokie możliwości stworzenia własnych kompozycji.

Oświetlenie szynowe jakie wybrać?Profile Eye Super A White 9324 - Nowodvorski - system szynowy

Dobierając odpowiednie prowadnice (zwykle ich długość to 1 i 2 metry) oraz łączniki możemy zbudować wiele układów. Do najbardziej popularnych należą:

- w linii prostej, przykładowo wzdłuż okna,

- nad pomieszczeniem w kształcie liter „L”, „H”, „T”,

- w kwadrat albo prostokąt (w zależności od kształtu pomieszczenia) wzdłuż wszystkich ścian,

- w łuki (np. litery „U” i „C”).

>>> SPRAWDŹ NASZ KONFIGURATOR SZYNOPRZEWODÓW <<<

Oświetlenie szynowe aranżacje

Systemy szynowe, oprócz tego, że idealnie pasują do obiektów komercyjnych czy ciągów komunikacyjnych w obiektach użyteczności publicznej, sprawdzą się równie rewelacyjnie w każdym pomieszczeniu mieszkalnym. Najczęściej pojawiają się:

- w kuchni. Z jednej strony lampy na szynoprzewodach są w niej głównym źródłem światła, równomiernie je rozjaśniając, z drugiej zapewnią oświetlenie kierunkowe, stwarzając choćby odpowiednie warunki do przygotowania posiłków na blacie roboczym oraz ich spożywania przy stole. Optymalne rozmieszczenie punktów światła to 60 – 70 cm od siebie (polecamy stronę Abanet.pl „Oświetlenie do jadalni”);

- w salonie. Z pomocą szynoprzewodów łatwo wydzielimy w nim strefy, a co niemniej ważne stworzymy odpowiedni klimat w zależności, czy salon służy nam jako pokój dzienny, jest miejscem, w którym przyjmujemy gości czy salą telewizyjną (zapraszamy również na naszą stronę „Oświetlenie do salonu”);

- w sypialni. Oświetlenie szynowe często montuje się tu nad łóżkiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w sypialni (ale też w salonie) nowoczesne szynoprzewody łączyć z bardziej tradycyjnymi kinkietami lub lampkami nocnymi (polecamy również tekst „Oświetlenie do sypialni”);

- łazienka. Pomieszczenie, w którym systemy szynowe są bardzo popularne. Trudno się dziwić, łazienka jest tym punktem w domu, w którym światła nigdy dosyć, a umiejętnie rozmieszczone prowadnice i oprawy rozjaśnią każdy kąt, w tym lustro. Warto postawić tu na lampy z regulacją kierunku świecenia. Kupując lampy do łazienki należy dodatkowo zwrócić uwagę na ich stopień ochrony przed wilgocią i zanieczyszczeniami, warto wybrać oznaczone wartością IP 44.

Oświetlenie szynowe aranżacjeProfile Iris Led 12W White 9000 - Nowodvorski - system szynowy

Oświetlenie szynowe inspiracje w Abanet.pl to szereg rodzajów lamp oraz modeli – od oczek przez reflektory, plafony do opraw wiszących. Olbrzymia różnorodność sprawia, że każdy z Państwa stworzy niepowtarzalną aranżację w mieszkaniu czy w biurze. Zapraszamy do naszego sklepu, polecając jednocześnie dostępne u nas „Oświetlenie wewnętrzne

Zobacz także: