Dostępne jest w wielu wariantach, występuje w różnych wzorach, może mieć niemal dowolną długość i przybrać rozmaite kształty. Mowa rzecz jasna o oświetleniu szynowym. Niegdyś szynoprzewody stosowane były głównie do rozjaśniania sklepów, obiektów przemysłowych czy galerii, od pewnego czasu rozwiązanie to coraz częściej wykorzystywane jest w modnych wnętrzach mieszkalnych. Skąd taka rosnąca popularność? Jednym z powodów jest funkcjonalność – poszczególne punkty świetlne można rozmieścić w wybranych miejscach, dopasować ich kąt świecenia, do naszych potrzeb. Chcąc odświeżyć wygląd pomieszczenia nie trzeba układać nowej instalacji, wystarczy wymienić lampki. Montaż oświetlenia szynowego jest względnie szybki i prosty oraz, rzecz jasna, to oprawy uniwersalne. Szynoprzewody stosowane są jako oświetlenie główne, strefowe lub punktowe, do wyeksponowania ciekawych elementów dekoracji przestrzeni. Następna zaleta - mogą być zakładane we wszystkich pomieszczeniach: od łazienki przez kuchnię i korytarz po salon. Szereg fantastycznych projektów znajdą Państwo w sklepie Abanet.pl. „Oświetlenie szynowe” i „Zestawy szynowe” to propozycja dla tych z naszych Klientów, którzy stawiają na nowoczesne koncepcje, mają indywidualne, nieszablonowe podejście do aranżacji wnętrz, uwielbiają eksperymentować z formą, kształtem i kompozycją światła. Zapraszamy.

Szynoprzewód montaż - jak zamontować szynoprzewód

Na wstępie warto przypomnieć, czym właściwie są szynoprzewody? Mówiąc najprościej, to rodzaj oświetlenia, w którym źródła światła montowane są do przytwierdzonego w suficie lub ścianie systemu szyn, przewodzących prąd na całej linii przez znajdujące się w nim kable. Jak zamontować oświetlenie szynowe? Zasadniczo w zależności od sposobu instalacji szyny dostępne są w trzech wariantach:

- natynkowe,

- wpuszczane,

- zawieszane.

Szynoprzewód montaż - jak zamontować szynoprzewódProfile Eye Black 9338 - Nowodvorski - system szynowy

Najpopularniejsze są szynoprzewody natynkowe, montowane bezpośrednio na suficie „zwykłym” lub podwieszanym, oświetlenie podtynkowe dedykowane jest do sufitu podwieszanego, natomiast szyny zawieszane to nic innego, jak prowadnica natynkowa mocowana na linkach.

Szynoprzewody oświetleniowe montaż, oświetlenie szynowe podłączenie

- Szynoprzewody natynkowe mocuje się za pomocą zwykłych kołków rozporowych lub wkrętów (polecamy stronę Abanet.pl: „Jak podłączyć lampę sufitową”). Szyny mają specjalne otwory przeznaczone do wkręcania kołków, więc wystarczy wcześniej zaznaczyć miejsce, w którym umieścimy prowadnicę (pamiętając o położeniu puszki elektrycznej, do której podłączymy zasilanie);

- szynoprzewód podtynkowy montaż – jak każda lampa wpuszczana wymaga przygotowania projektu oświetlenia przed instalacją podwieszanego sufitu, by w odpowiednich miejscach, gdzie będą znajdować się oprawy świetlne, wyciąć w gipsowych płytach otwory o średnicy właściwej dla danej lampki. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o szynoprzewód wpuszczany montaż samych lamp jest względnie prosty, jednak instalację szyn warto zlecić elektrykom.

Szynoprzewody oświetleniowe montaż, oświetlenie szynowe podłączenieProfile Eye Flex Black 9332 - Nowodvorski - system szynowy

- Jak podłączyć szynoprzewód zwieszany? Szyna zwieszana to szynoprzewód umieszczony w pewnej odległości od stropu, do którego doprowadzamy odpowiedniej długości przewód elektryczny. Sposób montażu jest identyczny, jak w przypadku klasycznej lampy wiszącej (zapraszamy na naszą stronę „Jak podłączyć żyrandol”).

Szyna oświetleniowa montaż, szynoprzewody jak podłączyć

Systemy szynowe dzielą się na dwa typy: – jedno- i trójfazowy. Jednofazowy oznacza, że lampy są podpięte do jednego obwodu, włącznik światła zapala je wszystkie na raz. System trójfazowy pozwala na podział źródeł światła, włączamy wszystkie lub pewną ich część. Szynoprzewód podłączenie do prądu - na początku ważna uwaga, wszelkie prace związane z elektrycznością bezwzględnie należy przeprowadzać przy wyłączonych bezpiecznikach! Przed instalacją koniecznie zapoznajmy się z rozdziałem instrukcji „szynoprzewód jak podłączyć” (instrukcja obsługi znajduje się w każdym z produktów dostępnych w sklepie Abanet.pl. Zależnie od tego, czy mamy do czynienia z szyną jedno czy trzyfazową instalacja szynoprzewodów nieco się różni.

Szyna oświetleniowa montaż, szynoprzewody jak podłączyćProfile Iris Led 7W Black 8998 - Nowodvorski - system szynowy

Jak podłączyć szynoprzewód 1 fazowy?

Jednofazowe oświetlenie szynowe jak zamontować? W domowej instalacji znajdują się trzy rodzaje przewodów:

- fazowy oznaczony literą „L” (w przypadku, gdy jest więcej niż jedna faza: „L1”, „L2”, itd.) w kolorze brązowym, czarnym lub niekiedy czerwonym;

- neutralny – „N”, jasnoniebieski bądź szary;

- ochronny – „PE”, żółto-zielony (Uwaga! W module instalacyjnym szyny przewód ochronny oznaczony może być również symbolem odwróconej litery „T” z dwiema mniejszymi podkreśleniami poniżej poziomej kreski).

Jak podłączyć szynoprzewód 1 fazowy?Profile Bit Plus Black 9018 - Nowodvorski - system szynowy

Jak podłączyć oświetlenie szynowe jednofazowe? Każdy szynoprzewód posiada moduł zasilający, do którego wpinamy przewody z sieci. Najpierw trzeba zdjąć izolację z końcówek kabli szynoprzewodu (ok. 10 – 11 mm), a następnie połączyć je za pomocą kostki przyłączeniowej elektrycznej lub złączki instalacyjnej zaciskowej z odpowiednikami w instalacji. Upewnijmy się, że zaciski są odpowiednio dokręcone, ukryjmy kostkę i gotowe.

Szynoprzewód 3 fazowy podłączenie

Oświetlenie szynowe trójfazowe jest znacznie popularniejsze od fazowego. Przede wszystkim dlatego, że można oddzielnie zapalić oprawy np. nad stołem w salonie lub w strefie wypoczynku, a osobno wszystkie, gdy potrzebujemy więcej światło w całym pomieszczeniu. Szynoprzewód 3-fazowy podłączenie jest również w miarę proste, co jednofazowego, z tym, że mamy do czynienia z kilkoma fazami, więc niezbędna jest odpowiednia instalacja domowa, z dwiema lub trzema żyłami zasilającymi oraz wyłącznik prądu z dwoma (trzema) klawiszami, z pomocą których będziemy sterować oświetleniem – włączając całość lub poszczególne strefy (zapraszamy na strony Abanet.pl „Jak podłączyć włącznik światła”).

Szynoprzewód 3 fazowy podłączenieAlto 4750 BZ - Argon - reflektor 1 pł.

Jak podłączyć szynę oświetleniową trójfazową? Od jednofazowej montaż różni się tym, że miast jednej żyły zasilającej (fazowej) podpinamy dwie względnie trzy, w zależności od liczby faz w instalacji domowej i szynie (warto zapoznać się z instrukcją „jak podłączyć szynoprzewód 3 fazowy schemat”, dołączoną do danej lampy, bo poszczególne produkty mogą się różnić w szczegółach).

Oświetlenie szynowe porady

Szynoprzewód oświetleniowy montaż, to szeroka gama rozwiązań – od sposobu ułożenia szyn po rodzaje lamp, jakie do nich będą pasować. Dobierając odpowiednie szyny i łączniki ułożymy na suficie wiele kompozycji świetlnych. Najpopularniejsze to:

- linie proste wokół całego pomieszczenia lub tylko wzdłuż jednej ściany lub nad oknem;

- kwadraty, prostokąty, krzyże;

- łuki i łagodne kształty

Oświetlenie szynowe poradyMaman R Trc Snw Triac - Chors - zestaw szynowy

System szynowy przewiduje montaż wielu typów oświetlenia: od lamp zwisających z szynoprzewodu, przez reflektorki, spoty, taśmy LED, po plafony. Znakomite oprawy świetlne do szynoprzewodów mamy w ofercie Abanet.pl. „Lampy wewnętrzne”, ale również oświetlenie z przeznaczeniem na zewnątrz budynków. Zapraszamy do naszego sklepów, polecając jednocześnie poradniki, m.in. „Jak przedłużyć kabel do lampy?” oraz „Jak podłączyć czujnik ruchu”, gdzie podpowiadamy, w jaki sposób samodzielnie uporać się z prostymi wyzwaniami związanymi z elektryką. Życzymy udanych zakupów!

Zobacz także: