Bywają sytuacje, i to wcale nierzadko, kiedy kabel w lampie jest zbyt krótki, żeby oprawa rozjaśniła dokładnie to miejsce, gdzie potrzebujemy więcej światła lub znalazła się w tym punkcie pomieszczenia, w którym wcześniej zaplanowaliśmy ją umieścić, by działała efektywnie, a przy tym efektownie wyglądała. W przypadku stojących, podłogowych lub stołowych, sprawa jest banalnie prosta – wystarczy skorzystać z listew zasilających lub przedłużaczy o odpowiedniej długości i problem rozwiązany. Ale co żyrandolem? Jak przedłużyć lampę sufitową, gdy przykładowo, wyspa kuchenna jest przesunięta w stosunku do miejsca, gdzie w projekcie było przewidziane oświetlenie? Albo co w sytuacji, jeśli przewody znajdujące się w puszkach elektrycznych są za krótkie i nie pozwalają na prawidłowe podpięcie kabli prowadzących do oprawy świetlnej? Bez obaw, każdą trudność da się rozwiązać bez radykalnych kroków - przeprowadzania generalnego remontu, kucia sufitu i wymiany instalacji elektrycznej.

Przedłużenie kabli od lampy sufitowej

Ostrożności nigdy za wiele i dlatego choć zamontowanie oprawy świetlnej, przedłużenie kabla lampy czy łączenie przewodów nie są czynnościami skomplikowanymi, jeśli mamy wątpliwości - warto wezwać fachowca. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc przed podjęciem jakichkolwiek prac związanych z elektrycznością należy odciąć zasilanie (wyłączyć bezpieczniki) i za pomocą próbnika (miernika) napięcia upewnić się, że w instalacji nie płynie prąd. Trzeba również pamiętać o oznaczeniu poszczególnych żył, muszą bowiem zostać sparowane z ich odpowiednikami w lampie:

- „L” (L1, L2, L3) – żyły fazowe; izolacja czarna, brązowa lub szara (uwaga! dawniej używano także izolacji czarno-brązowej, czerwonej bądź białej);

- „N” – przewód neutralny w kolorze niebieskim;

- „PE” – kabel ochronny o dwukolorowej izolacji zielono-żółtej, w lampie miejsce podłączenia przewodu ochronnego może mieć postać znaku przypominającego odwróconą literę „T” z dwiema mniejszymi poziomymi kreskami poniżej (polecamy stronę Abanet.pl: „Jak podłączyć lampę sufitową?” oraz „Jak skrócić lampę wiszącą”)

Przedłużenie kabli od lampy sufitowejReverso IV - Italux - zwis

Jak przedłużyć kabel do światła w puszce elektrycznej?

Często możemy się spotkać z sytuacją, że potrzebujemy przedłużyć przewody znajdujące się w tzw. puszkach elektrycznych, żeby prawidłowo podłączyć lampę albo by doprowadzić je do innego miejsca, w którym oprawa będzie zamontowana (choćby w przypadku wspomnianej wcześniej kuchennej wyspy). Jest kilka sposobów połączenia końcówek instalacji: złączki z zaciskiem sprężynowymi, złączki z zaciskiem ruchomym i najpopularniejsze – uniwersalne kostki elektryczne z zaciskiem śrubowym (można też druciki zlutować ze sobą, a następnie zaizolować za pomocą koszulki termokurczliwej, ale raczej dziś mało kto trzyma w domu lutownicę). Wystarczy zdjąć izolację z przewodów (ok. 10 mm z każdego) i wcisnąć w otwory w kostce łączeniowej, a następnie podłączyć lampę w miejscu docelowym (zwracając uwagę na oznaczenie przewodów! Zapraszamy na stronę Abanet.pl „Jak podłączyć żyrandol”).

Ważna informacja - nowe przewody muszą być z tego samego materiału, co w domowej instalacji (miedź bądź aluminium) i mieć tę samą średnicę. Pozostaje oczywiście kwestia kabla, którym doprowadzimy zasilanie w nowe miejsce. Co z nim zrobić? Można rzecz jasna przewód „ukryć” w maskownicy (listwie), jednak jeśli dodatkowy przewód wygląda tak samo, jak ten w samej lampie, po prostu „pozwolić” mu luźno zwisać, np. wiążąc w pętlę (to drugie rozwiązanie jest też idealne dla lamp z odpowiednio długim, regulowanym zawieszeniem – kabel prowadzimy od puszki do miejsca, z którego zwisa oprawa).

Jak przedłużyć kabel do światła w puszce elektrycznej?

Jak przedłużyć kabel w lampie?

Przedłużenie lampy sufitowej jest oczywiście również możliwe metodą najprostszą, czyli wymieniając sam kabel, jednak jest to rozwiązanie polecane raczej to starszego typu oświetlenia, a już na pewno nie należy tego robić samodzielnie, gdy nasza oprawa jest na gwarancji! W tej chwili na rynku bez problemu dostaniemy znakomite produkty o dowolnej długości przewodów, idealne do każdego z pomieszczeń i dla dowolnej aranżacji wnętrz. Łatwo się o tym przekonać – wystarczy zapoznać się z ofertą naszego sklepu Abanet.pl na stronie „Lampy wewnętrzne”. Zapraszamy serdecznie, życząc udanych zakupów

Jak przedłużyć kabel w lampie?

Zobacz także: