Rozwiązanie niezbędne w przydomowym ogrodzie, na tarasie bądź balkonie; praktyczne i wygodne na korytarzu, w garażu, na klatce schodowej albo w garderobie – oświetlenie z czujnikiem ruchu. Na rynku dostępne są oprawy świetlne z wbudowanymi tego typu sensorami, ale możne je również zainstalować do już zamontowanych lamp. Oczywiście natychmiast pojawiają się pytania, jak podłączyć czujkę ruchu do lampy czy też, jak wygląda schemat podłączenia czujnika ruchu z wyłącznikiem i wreszcie, czujnik ruchu podłączenie - czy można to zrobić samodzielne? Podłączenie czujnika ruchu do lampy LED, ale również tych ze „zwykłymi” żarówkami tylko z pozoru jest skomplikowane. Nie trzeba od razu wzywać elektryka, wystarczy dokładnie przeczytać schemat podłączenia czujki ruchu, który dołączony jest zakupionego produktu, i postępować zgodnie z instrukcją. A! I zasada, której bezwzględnie należy przestrzegać – montaż przeprowadzamy przy wyłączonym zasileniu. Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy LED?

Detektor ruchu to proste urządzenie, pozwalające wykryć poruszający się obiekt, uruchamiając jednocześnie światło.

Możemy wyróżnić trzy główne typy czujników:

- aktywne, wysyłające i odbierające fale elektromagnetyczne (radar dopplerowski);

- aktywne – ultradźwiękowe;

- pasywne – na podczerwień, czyli wykrywające zmiany w promieniowaniu podczerwonym (róznice temperatury w otoczeniu).

Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy LED?Czujnik ruchu - srebrny

Lampa LED z czujnikiem ruchu jak podłączyć?; jak podłączyć czujnik ruchu do lampy halogenowej?; jak podłączyć czujnik ruchu do żarówki wolframowej?; jak podłączyć czujnik ruchu do lampy zewnętrznej? – w zasadzie montaż czujnika ruchu do lampy, bez względu na rodzaj źródła światła, wygląda podobnie, jednak zanim zaczniemy instalację, przeczytajmy uważnie schemat podłączenia czujnika ruchu do oświetlenia, a w przypadku opraw zewnętrznych, sprawdźmy stopień szczelności obudowy sensora. Na powierzchniach osłoniętych, np. pod tarasem, zadaszonym wejściem do domów ich klasa czelności powinien wynosić minimum IP42, a kiedy znajdują się w miejscach narażonych bezpośrednio na działanie warunków atmosferycznych – IP44.

Schemat podłączenia czujnika ruchu do lampy,

Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy schemat jest bardzo prosty:

- w detektorze ustawiamy czas świecenia lampy po wykryciu ruchu oraz zasięg i czułość sensora,

- odłączamy zasilanie (podłączenie lampy do czujnika ruchu zawsze wykonujemy przy wyłączonych bezpiecznikach!),

- rozłączamy instalacje elektryczną w miejscu, w którym chcemy umieścić detektor,

- łączymy przewody zgodnie z ich oznaczeniami.

Schemat podłączenia czujnika ruchu do lampy,Czujnik ruchu - czarny

Podłączenie czujnika ruchu schemat okablowania:

- zasilanie 230V – przewód fazowy „L” (brązowy) oraz neutralny „N” (niebieski);

- zasilanie 12V – przewód dodatni „+” (czerwony), przewód ujemny „-” (czarny).

Na rynku, o czym była mowa, jest wiele modeli detektorów, jednak schemat podłączenia lampy z czujnikiem ruchu (jak podłączyć halogen z czujnikiem ruchu schemat), czyli to, jak podłączyć czujnik ruchu do światła, będzie zawsze podobny (à propos pytań: „czujnik ruchu jak podłączyć”, „jak podłączyć lampę do czujnika ruchu”, „jak podłączyć czujnik ruchu do zwykłej lampy” - polecamy strony internetowe Abenet.pl: „Jak podłączyć lampę sufitową” oraz „Jak podłączyć lampę LEDową”).

Jak podłączyć czujnik ruchu z wyłącznikiem?

Podłączenie lampy z czujnikiem ruchu z wyłącznikiem pozwala na sterownie oświetleniem tak za pomocą detektora, jak i włącznika zasilania. Takie rozwiązanie jest niewątpliwie praktyczne, gdyż pozwala na uruchomienie światła na dłużej, kiedy np. przebywamy na zewnątrz domu. Wystarczy je „zapalić”, a detektor nie będzie mieć wpływu na czas pracy lampy. Kiedy natomiast zgasimy światło wyłącznikiem, kontrolę przejmuje czujnik.

Jak podłączyć czujnik ruchu z wyłącznikiem?

Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy z wyłącznikiem, czy też jak podłączyć włącznik i czujnik ruchu razem? Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie łącznika schodowego. W takim przypadku do źródła światła należy podłączyć zacisk wspólny wyłącznika i czujki, który będzie spełniać funkcję wyjścia, natomiast pierwszy zacisk wejściowy musi być podłączony do fazy, zaś drugi do wyjścia z detektora. Podłączenie czujnika ruchu z wyłącznikiem sprawia, że detektor pracuje cały czas, jednak aktywowany jest względem lampy przez włącznik schodowy (co się tyczy odpowiedzi na pytania „lampa z czujnikiem ruchu jak podłączyć” czy też „jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu i włącznik” – polecamy także nasze strony „Jak podłączyć włącznik światła” oraz „Jakie oświetlenie przed wejściem do domu”).

Lampa z czujnikiem ruchu podłączenie

Jak podłączyć światło z czujnikiem ruchu i zmierzchu? Właściwie nie ma różnicy, między montażem „zwykłej” lampy, a oprawą z czujnikiem ruchu. Należy jedynie pamiętać, by wcześniej ustawić parametry pracy.

Jak ustawić lampę z czujnikiem ruchu i zmierzchu? W większość czujników, czy będą to samodzielne urządzenia czy lampy z wbudowanymi detektorami, można regulować zasięg sensorów ruchu (odległości i strefy), czułość sensorów zmierzchu oraz czas pracy lampy po jej aktywacji. Wszystko zależy od naszych preferencji - czy lampa ma wcześniej lub później reagować na zapadające ciemności; świecić dłużej lub krócej; mieć większy zasięg (na ścieżce w ogrodzie) czy wystarczy (np. w niedużym korytarzy) – krótszy.

Czy można podłączyć dwa czujniki ruchu do jednej lampy? Rzecz jasna jest to możliwe, np. dwa detektory często spotykane się na klatkach schodowych z jednym źródłem światła zamontowanym na podeście. Wówczas jedna czujka instalowana jest na początku, druga na końcu biegu schodów. Jak podłączyć dwa czujniki ruchu do jednej lampy? Oba muszą być połączone równolegle, więc potrzebne są trzy przewody. Tego typu oświetlenie również najlepiej jest zaplanować na etapie projektu budynku.

Dla tych z Państwa, którzy nie lubią zastanawiać się, jak podłączyć czujniki ruchu do lampy czy też, jak podłączyć sensor ruchu do oprawy świetlnej, polecamy gotowe rozwiązania dostępne w naszym sklepie. Zapraszamy na strony Abanet.pl „Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu”, „Lampy sufitowe z czujnikiem ruchu” oraz „Oświetlenie szafy”.

Zobacz także: