​Oświetlenie w pierwszej kolejności ma zapewnić nam komfort pracy i wypoczynku; stworzyć przytulny nastrój w sypialni, w salonie niepowtarzalny klimat; zagwarantować efektywną jasność w łazience czy w kuchni. Ale obok funkcji praktycznej nie mniej istotna jest jego rola dekoratywna: podkreśla styl wnętrza, nadaje mu indywidualny charakter. Kiedy więc wybieramy, a później kupujemy nowy żyrandol, plafon czy kinkiety, najpierw jest radość, wyobrażamy sobie ich miejsce w przestrzeni, to, jakim będą cudownym uzupełnieniem aranżacji, dekoracyjnym dodatkiem w salonie, sypialni bądź kuchni, dopiero potem zdajemy sobie sprawę, że przed nami nie lada wyzwanie - jak podłączyć lampy LED w domu?! Pomimo że wydaje się, iż schemat podłączenia lampy LED jest względnie prosty, niekiedy pojawia się stres. Boimy się, że podczas instalacji popełnimy jakiś błąd, np. źle połączymy przewody. Jeśli mamy wątpliwości, zawsze możemy poprosić o pomoc elektryka, jednak z zadaniem „lampy LED jak podłączyć” każdy bez trudu sobie poradzi, wystarczy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i trzymać dokładnie instrukcji producenta. A schemat „lampa LED jak podłączyć” znajduje się w każdym z produktów oferowanych w naszym sklepie Abanet.pl.

Montaż lamp LEDowych

Najważniejsze jest bezpieczeństwo, zatem zanim rozpoczniemy montaż lampy LED musimy wyłączyć bezpiecznik odpowiedzialny za przepływ prądu do danej części mieszkania, a następnie – na wszelki wypadek – upewnić się, czy w przewodach, do których będziemy podłączać oprawę świetlną nie ma napięcia. Sprawdzamy rzecz jasna próbnikiem (testerem) napięcia, a nie chwytając dłonią końcówki kabli (z elektrycznością bowiem nie ma żartów, o czym przekonał się za późno pewien nauczyciel z Polski rażony prądem o napięciu 700 woltów, po tym, jak gnany potrzebą postanowił sobie ulżyć sikając na tory w londyńskim metrze albo pewien mężczyzna nieopodal Zgierza, który - również ze śmiertelnym finałem - usiłował podłączyć prąd ze skrzynki energetycznej do budowanego domu, tyle że wcześniej nie odłączył w niej napięcia).

Montaż lamp LEDowych

Po wyłączeniu bezpieczników kolejnym krokiem będzie przygotowanie miejsca, w którym zamontujemy lampę sufitową bądź kinkiet, upewniając się wcześniej, że nie biegną pod nim przewody, a następnie wywiercenia otworów na kołki rozporowe. Przedostatni etap to identyfikacja przewodów i prawidłowe ich połączenia z kostką w lampie, a potem ukrycie okablowania i dokręcenia oprawy do przygotowanych wcześniej kołków. Warto wiedzieć, że z sufitu lub ściany zazwyczaj wyprowadzone są trzy kable: fazowy, neutralny (zerowy) oraz uziemienie, czyli przewód ochronny. Każdy z nich ma inny kolor i oznaczenie:- „L” (L1, L2, L3 przy kilku fazach) – żyły fazowe. Ich izolacja jest czarna, brązowa lub szara (niekiedy występują wszystkie kolory, jeśli instalacja jest trójfazowa), ale uwaga, dawniej używano także izolacji czarno-brązowej, czerwonej bądź białej;- „N” – przewód neutralny w kolorze niebieskim;- „PE” – kabel ochronny o dwukolorowej izolacji zielono-żółtej. Ważna uwaga, w samej lampie miejsce podłączenia przewodu ochronnego może mieć postać znaku przypominającego odwróconą literę „T” z dodatkowymi dwiema krótszymi poziomymi kreskami u dołu (polecamy strony Abanet.pl „Jak podłączyć lampę sufitową”, „Jak podłączyć włącznik światła” oraz „Jak podłączyć czujnik ruchu”).

Jak podłączyć lampę LED 2 kable

Do niedawna podstawowe połączenie każdej lampy, sufitowej czy ściennej, opierało się o dwa przewody – fazowy, w którym płynie napięcie 230V oraz neutralny, czyli podłączony pod neutralny punkt transformatora sieci elektrycznej, w którym napięcie względem ziemi wynosi zero (zero, ale na wszelki wypadek tego kabla również nie należy dotykać, gdyż błąd w instalacji powoduje niekiedy, że i w nim pojawia się zasilanie). Jeśli więc mamy do czynienia z dwiema żyłami wychodzącymi z sufitu lub ściany, temat „lampy LED podłączenie” jest najprostszy z możliwych: żyłę zasilającą „L” łączymy w kostce oprawy świetlnej z miejscem fazowym, a neutralną „N” z jej odpowiednikiem.

Jak podłączyć lampę LED 2 kableQrled Move - AQForm (Aquaform) - plafon

A co w przypadku, kiedy występują dwa przewody, a lampa ma miejsce na wpięcie kabla ochronnego (podłączenie lampy LED bez uziemienia)? Najprostszym rozwiązaniem jest pozostawienie go w kostce pustego, a jeśli jest to przewód „luźny” – zaizolowanie końcówki. Brak podłączenia nie wpływa na działanie samej oprawy.

Jak podłączyć lampę LED 3 kable

Podłączenie lampy LED 3 kable również nie jest trudne. Zasadniczo występują dwa rodzaje tego typu okablowania: trzeci przewód to żyła ochronna albo dodatkowa faza zasilająca. W pierwszym przypadku łączymy przewody z ich odpowiednikami w lampie. Dwa kable fazowe oznaczają, że oprawa dedykowana jest do wyłącznika podwójnego, którym możemy włączać część żarówek LED lub całą lampę.

Jak podłączyć lampę LED 3 kable

Lampa LED podłączenie 4 kable

Instalacja czterożyłowa, w której są dwa przewody fazowe, kabel neutralny i ochronny, spotykana jest w mieszkaniach lub domach, w których oświetlenie planowane było już na etapie projektowania budynku, stąd wiadomo, w którym miejscy będą podwójne wyłączniki prądu, łączniki schodowe itp. Podłączenie opraw jest w zasadzie takie samo, jak w przypadku trzech żył, jedyna różnica będzie taka, że występuje tu jedna linia fazowa więcej. Nieco bardziej skomplikowany może być montaż świetlówek LED, bowiem część z nich zasilana jest jednostronnie, a inne dwustronnie, ale wszelkie informacje o układzie zasilania znajdą Państwo na opakowaniu produktu i w instrukcji (schemat podłączenia dwóch świetlówek LED)

Zapraszamy do naszego sklepu Abanet.pl, w którym czeka na Państwa znakomite oświetlenie renomowanych producentów lamp. Polecamy również strony „Lampy wiszące LED” oraz „Jakie żarówki LED wybrać do domu”, a jeśli ktoś uwielbia wyzwania – poradnik „Jak zamontować oświetlenie LED w meblach”.

Zobacz także: