Na początku wszystko wydaje się być trudne, zwłaszcza kiedy w szkole na zajęcia techniczne chodziło się z dużą niechęcią lub traktowało je jako lekcje, na których trzeba uzupełnić wiedzę czy napisać zaległe „zadania domowe” z matematyki, fizyki, polskiego itp., gdyż jak powszechnie wiadomo w domu zazwyczaj nie ma czasu na takie banalne czynności. Ale spokojnie! Instalacja żyrandola jest względnie prosta. Montaż żyrandoli to nie samodzielne wyszywanie, szydełkowanie czy robienie modeli z zapałek. Da się zrobić bez fachowego przygotowania. Wystarczy odrobina wiedzy ogólnej, umiejętność czytania instrukcji, parę niezbędnych narzędzi (próbnik elektryczny, wiertarka, kombinerki) i… dobre chęci.

Montaż lampy sufitowej instrukcja

Montaż lampy sufitowej instrukcja

Zanim rozpoczniemy montaż żyrandola wcześniej zawsze (!) należy wyłączyć bezpiecznik, czyli odciąć dopływ prądu do przewodów w suficie, do których będziemy podpinać lampę.

Jeśli nie mamy pewności, czy czasami prąd nadal nimi płynie, możemy to sprawdzić za pomocą próbnika, wystarczy dotknąć końcówki kabla metalową końcówką próbnika elektrycznego. Jeśli w przewodach nie ma zasilania, próbnik nie będzie świecił.

Dopiero po wyłączeniu bezpiecznika możemy się zabrać za mocowanie żyrandola do sufitu…

Przyjmijmy najpierw, że nasza lampa wisząca jest mocowana na tradycyjnym haku.

Na początek – trzeba zaznaczyć miejsce, w którym powiesimy lampę. Powinno być jak najbliżej przewodów, wychodzących z sufitu, by można je było później ukryć w osłonie lampy. Tu uwaga. Instalacja elektryczna zazwyczaj biegnie w kierunku ściany, na której jest włącznik światła, więc tej strony unikajmy jak ognia.

Odłącz zasilanie sieciowe

Etap drugi – wiercenie otworu na kołek rozporowy (kołek do sufitów wieszanych, kołek do sufitów gipsowych itd.). Najlepiej użyć wiertarki udarowej. Przed wywierceniem otworu pamiętajmy, żeby dobrać właściwą średnicę kołka, a co za tym wiertła. Do montażu lampy wiszącej o lekkiej obudowie nie potrzebujemy kołków o średnicy 8 mm, no chyba, że raz na jakiś czas będziemy chcieli się na niej pobujać…

Trzeci etap – wbijamy kołek, a w niego wkręcamy haczyk. Prawidłowo najpierw powinniśmy zrobić to ręcznie, a później dokręcić kombinerkami.

Czas na wieszanie żyrandola. Oprawę wieszamy na haczyku, a potem podłączamy do siebie przewody (więcej na temat, jak podpiąć żyrandol do instalacji elektrycznej w artykule „Jak podłączyć żyrandol?”).

Mocowanie żyrandola prawie ukończone. Wystarczy jeszcze tylko schować przewody pod osłoną lampy. A! Wkręcić żarówki i oczywiście włączyć bezpiecznik…

A jak zamontować lampę sufitową, jak powiesić żyrandol, jeśli nie jest mocowana na haku?

Niemal tak samo, tyle że zamiast jednego otworu musimy wywiercić kilka. Na początek trzeba przyłożyć lampę do sufitu (lub płytę montażową, która będzie przytwierdzona do sufitu, a do której później mocowana jest lampa) i zaznaczyć ołówkiem punkty, w których będziemy wiercić otwory. Po ich wywierceniu, wbijamy kołki rozporowe, podłączamy przewody i na koniec mocujemy żyrandol, czyli przykładamy go do wywierconych otworów, chowamy przewody i przykręcamy śruby.

Śruba musi idealnie pasować do kołka rozporowego: zbyt szerokiej nie wkręcimy, zbyt krótka nie będzie wystarczająco rozpierać kołka, zbyt długa będzie wystawać. Nie kombinujmy więc, tylko kupujmy kołki w zestawie ze śrubami…

Żyrandol-pająk montaż

Żyrandol-pająk to stosunkowo nowe rozwiązanie w aranżacji oświetlenia wnętrz. Nazwa oczywiście wzięła się stąd, że po zawieszeniu żyrandola i podwieszeniu ramion lampa przypomina pająka. Jak powiesić żyrandol tego typu, żeby odpowiednio dekoracyjnie się prezentował? Montowanie żyrandola jest banalnie proste. Główny element mocujący mocujemy do sufitu tak samo jak tradycyjną lampę. Długie kable podwieszamy za pomocą haczyków czy wkrętów lub możemy pozwolić im swobodnie zwisać.

Jak zamontować żyrandol pająk

Montaż żyrandola-pająka to nie jest jednak praca „w pojedynkę”. Trzeba bowiem najpierw przymierzyć ramiona, to jak i gdzie będą rozmieszczone. Można więc samemu trzymać żyrandol przy suficie, ale z ramionami już będzie trudniej. Jak więc założyć taki żyrandol? Najlepiej w dwie - trzy osoby. Można wtedy ramiona przymierzyć, zaznaczyć miejsca, w których będą mocowane haczyki, z których miejsc będą zwisać ramiona, a dopiero później we właściwych punktach wywiercić dziury.

Jak zamontować żyrandol bez wiercenia

Na rynku dostępne są rozmaite śruby samoprzylepne, taśmy montażowe czy masy przylepne, na których bez wiercenia można powiesić różne rzeczy – od obrazów na ścianach po półki na książki. Można, ale w przypadku żyrandola takich rozwiązań raczej nie należy ani polecać, a tym bardziej na nich polegać. Lampa wisząca „swoje” waży, więc trzeba ją naprawdę „porządnie” zamontować. Newtonowskiego prawa powszechnego ciążenia nie zmienimy…

I na koniec niniejszych wskazówek, jak założyć żyrandol, jak zamontować lampę do sufitu najważniejsza, czyli puenta: czytajmy instrukcję montażu. Warto. Unikniemy pomyłek. Kupując lampę, znajdziemy ją w środku każdego zestawu.

I na koniec niniejszych wskazówek, jak założyć żyrandol, jak zamontować lampę do sufitu najważniejsza, czyli puenta: czytajmy instrukcję montażu. Warto. Unikniemy pomyłek. Kupując lampę, znajdziemy ją w środku każdego zestawu.

Zobacz także: