Generalnie niemal każdy kiedyś marzył, by zamieszkać w Pałacu Buckingham lub w Wersalu, jednak dane to było lub jest niewielu. Może i lepiej. Jak świat długi i szeroki właściciele pałaców, dworów czy okazałych rezydencji często kończyli tragicznie, a jak wiadomo w Zaświatach człowiekowi w zasadzie wszystko jedno, gdzie mieszkał za życia. Ale, co ma być tego nie unikniemy, co wcale nie znaczy, że dziś, nawet mając małe, niskie mieszkanie, nie możemy go przekształcić w swój własny pałac. Wiele zależy od aranżacji wnętrza oraz odpowiedniego oświetlenia…

Jakie oświetlenie do niskich pomieszczeń

Przyjmuje się, że niskie pomieszczenie, to takie, w którym sufit jest w odległości 260 – 240 cm od podłogi. Bez względu, czy to poddasze, piwnica, którą zaadaptowaliśmy do sobie wiadomych celów, sypialnia w małym domku lub kawalerka w bloku największą wadą „niskiego sufitu” jest, że optycznie pomniejsza pomieszczenie, sprawia wrażenie, iż jest małe i ciasne, nawet jeśli jego metraż jest spory.

Pytanie więc, jaka lampa do niskiego pokoju? Jak oświetlić niskie pomieszczenie?

Jakie oświetlenie do niskich pomieszczeńMoma W Ø60 niebieski - Oty light

Po pierwsze, oświetlenie powinno być praktyczne, dopasowane do wielkości wnętrza. Raczej należy unikać lamp wiszących, a tym bardziej o dekoracyjnym, wymyślnym żyrandolu. Niewskazane są również lampy stojące: raz, że zabierają sporo miejsca; z drugiej strony… czasami trudno uniknąć z nią przypadkowego „spotkania”. Zamiast więc niepotrzebnie „zagracać” pomieszczenie zbędnym światłem, lepiej skorzystać z dyskretnych lamp.Po drugie. Zanim odpowiemy sobie na pytanie: mamy niski sufit, jakie oświetlenie będzie potrzebne?; najpierw pomieszczenie należy porządnie rozplanować. Zastanowić się, gdzie i jakie meble będą w nim stały, jakie elementy ozdobne zamierzamy powieść na ścianach, ustawić na półkach itp. Inaczej bowiem światło rozkłada się w pustym pokoju, inaczej, kiedy ustawimy wszystko, co ma się w nim znaleźć (polecamy także artykuł „Oświetlenie małego pokoju - co jest ważne”).

Lampa do niskiego pokoju, co wybrać

Na początek sufit. Jak było już mówione, lampa sufitowa do niskiego pomieszczenia raczej nie powinna być wisząca, no może za wyjątkiem stołu w jadalni czy wysepką w kuchni, gdzie ryzyko potrącenia głową przez osoby trochę wyższe niż średnia krajowa jest najmniejsze. A więc – plafony. Zajmują niewiele miejsca, dają światło rozproszone, dodatkowo sprawdzają się zarówno jako oświetlenie główne, jak i miejscowe. Są skromniejsze od lamp wiszących, co nie znaczy, że mniej eleganckie. W plafonach możemy stosować różne źródła światła, od tradycyjnych żarówek po LED.

Lampa do niskiego pokoju, co wybraćBalance PP M biały - Vistosi - plafon

Podobnie jak plafony, wrażenie iż pomieszczenie jest wyższe niż w rzeczywistości dają oprawy podtynkowe oraz spoty natynkowe. Oprawy świetnie wyglądają na jasnym suficie. Ich światło nie dominuje nad wystrojem wnętrza. Sprawdzają się zwłaszcza w korytarzach i przestronnych salonach. Zaletą spotów natynkowych jest to, że pomimo niewielkich rozmiarów mogą oświetlić wszystkie ciemne miejsca w pomieszczeniu. Spoty mogą być wykorzystywane jako oświetlenie główne, sufitowe oraz miejscowe, gdyż można w nim regulować kierunek padania światła.

Jako lampy do niskiego pomieszczenia, zwłaszcza w łazience, kuchni czy korytarzu świetnie sprawdzają się taśmy LED. Nie tylko pozwalają na lepsze dostosowanie oświetlenia do specyfiki pomieszczenia, ale również mamy możliwość zmiany mocy, temperatury barwowej czy koloru.

Mono Corner 2X200 Black-Gold Viii - NowodvorskiGilbert 37 biały - Panzeri

Niski sufit, jaka lampa? – kinkiety lub (i) oświetlenie podłogowe. Pamiętać jednak należy, że światło w takim rozwiązaniu zawsze powinno być skierowane ku górze, co da złudzenie, że pomieszczenie jest wyższe. Jeśli ściany w pokoju mają jakieś pionowe, wystające elementy, na przykład pilastry warto je oświetlić od dołu, podobnie jak wolnostojące kolumny czy filary, ten zabieg również „podniesie” sufit i wysmukli pomieszczenie.W niskich pomieszczeniach mieszkalnych sprawdza się także oświetlenie punktowe, zamontowane parami, rozmieszczone przynajmniej w każdym rogu sufitu…

Zobacz także: