Na pozór urządzenie małego pokoju jest sprawą bardzo łatwą; mało malowania, nie trzeba wielu mebli. Jak jednak sprawić, by był przytulny, nastrojowy i nie sprawiał wrażenie zagraconej klitki? Odpowiedź jest prosta – odpowiednio dobrany kolor ścian, a przede wszystkim przemyślane i zaaranżowane oświetlenie. Bo dobrze dobrane lampy, zamontowane w przemyślanych miejscach mogą zdziałać cuda. No prawie… Ale na pewno sprawią, że mały pokój będzie sprawiał wrażenie przestronniejszego…

Jakie oświetlenie do małego pokoju – zasady

Mówiąc o oświetleniu małych pomieszczeń, warto zastanowić się, jaki rodzaj lamp wybrać, ile ich powinno być oraz jak je rozmieścić, by osiągnąć wrażenie większej przestrzeni, eksponując jednocześnie aranżację wnętrza. Bo choć oświetlenie spełnia przede wszystkim rolę użytkową, odpowiednio dobrane światło sprawia, że w małym pokoju czujemy się lepiej, mamy ochotę w nim przebywać czy też… pochwalić się przed znajomymi.

Na początek rodzaj lamp… Zapomnijmy o lampie wiszącej z zabudowanymi kloszami. Klasyczne żyrandole może i są piękne, lecz sprawdzają się wyłącznie w dużych przestrzeniach. W małych dodatkowo je pomniejszają, światło skierowane w dół tworzy na suficie cień, a ten optycznie obniża pomieszczenie, co daje przytłaczające wrażenie. Jako oświetlenie do małego pokoju sprawdzają się natomiast lampy sufitowe otwarte od góry lub rozpraszające oświetlenie na boki, albo plafony wewnętrzne. Światło, które odbija się od sufitu, najlepiej pomalowanego na biało, sprawia, że pomieszczenie optycznie wyda się wyższe.

Ilość lamp. Jedna, centralna lampa sufitowa nie wystarcza, żeby odpowiednio oświetlić pokój i sprawić, by wydał się większy. Trzeba więc dodać lampy boczne, by wyeksponować wszystkie zakamarki. Tu wybór jest spory:

kinkiety, jednak i w tym przypadku należy pamiętać, by światło skierowane było do góry;

lampy podłogowe. Najlepiej jeśli postawione są w kątach pokoju, wówczas świetnie rozświetlają najciemniejsze zakamarki;

lampy stojące - to następny sposób na oświetlenie małego pokoju. Podobnie jak w przypadku podłogowych, lampę stojącą powinno ustawić przy ścianie w kącie pomieszczenia. Postawiona w innym miejscu wizualnie zakłóci harmonię przestrzeni, na dodatek tworząc wrażenie mniejszej ilości miejsca, czyli osiągniemy skutek odwrotny od zamierzonego;

Oświetlenie dekoracyjne. Taśmy LED czy halogeny to idealny sposób na podświetlenie wnęk, półek z książkami, kwiatami czy elementów dekoracyjnych - słowem wszystkiego, czym chcemy się pochwalić i co chcemy wyeksponować…Wybierając oświetlenie do małego pokoju trzeba zwrócić uwagę, by lampy były w jednej stylistyce, najlepiej lekkie, wykonane ze szkła.

Jakie oświetlenie do małego pokoju – zasadyAlice Gold Ii 4962 - Nowodvorski - plafon nowoczesny

Oświetlenie małego salonu

Jak wiadomo salon to najważniejsze miejsce każdego mieszkania czy domu. Tu odpoczywamy, spotykamy się w gronie rodzinnym czy ze znajomymi. To zazwyczaj także najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie. Choć niekiedy kusi, również i w salonie należy wystrzegać się lamp zamkniętych od góry i dużych nadmiernie dekoracyjnych żyrandoli. Jeśli czegoś może być dużo, choć też bez przesady, to lamp bocznych, eksponujących detale, aranżację wnętrza.

Właściwie wybrane i rozmieszczone oświetlenie do małego salonu pozwoli optycznie go powiększyć, na przykład kiedy silne rozświetlimy jedną ze ścian. W ten sposób możemy poprawić choćby proporcje salonu, który ma podłużny kształt. Kiedy intensywnie oświetlimy dłuższe boki uzyskamy efekt poszerzenia pokoju. Możemy do tego celu wykorzystać na przykład kinkiety i reflektory. Innym sposobem, który zapewni optyczne powiększenie małego salonu, jest podświetlenie pionowych podziałów ścian, jak filary i kolumny.

Oświetlenie małego salonuEye Flex S Black 9068 - Nowodvorski - kinkiet nowoczesny

Świetnym sposobem, by powiększyć pomieszczenie jest dodanie luster do aranżacji. Odbijają światło, przez co wnętrza wydają się bardziej przestronne. I tu również pomogą odpowiednio dobrane lampy: sufitowe ze szklanymi kloszami dadzą efekt przezroczystości, a to wizualnie powiększa salon; chromowane swym metalicznym blaskiem odbijają światło, co dodatkowo powiększa niewielką przestrzeń.

Dla światła istotny jest również odpowiednio dobrany kolor farb, którymi pomalujemy ściany. Od jasnych barw oraz gładkiej, lśniącej faktur blask lamp odbija się, tworząc dodatkowe wrażenie przestronności.

FormaLa plus 3 biały - Cini&Nils - plafonBit 40x27 pomarańczowy - Foscarini - lampa ścienna

Jeśli w salonie jest telewizor, warto dodatkowo pomyśleć o oświetleniu ambientowym. Nazwa brzmi groźnie, ale to nic innego, jak oświetlenie przy pomocy taśm LED, najczęściej montowanych za telewizorem i zestawem kina domowego. Korzyścią jest komfort dla naszych oczu. Rozproszone światło nie męczy ich nadmiernie. Podczas oglądania telewizji po zmroku źrenice nie muszą dostosowywać się do ciemności, a jednocześnie oczy nie są narażone na ostre, rozpraszające uwagę światło z tradycyjnych lamp lub żyrandola.

Oświetlenie małego przedpokoju

Przedpokój, jak nazwa wskazuje, to łącznik między pokojem (pokojami) a wyjściem z mieszkania, ma więc rolę głównie komunikacyjną i nie spędzamy w nim zbyt wiele czasu. Jest najczęściej ciemny, bo nie ma w nim okien, czyli jakoś oświetlić trzeba.

Jakie oświetlenie do małego przedpokoju najlepiej się sprawdzi?

Jeśli jest kwadratowy, wystarczy pojedyncze źródło światła zamontowane na suficie. Kiedy jest to długi i wąski należy równomiernie rozmieścić kilka lamp - sufitowych lub kinkietów…

Można by było na tym poprzestać, jednak paradoksalnie przedpokój to jedno z ważniejszych miejsc w mieszkaniu; tu witamy gości, więc robimy na nich (albo i nie) pierwsze wrażenie, tu także ostatni raz patrzymy na siebie w lustrze przed wyjściem, warto więc i oświetlenie małego korytarza odpowiednio rozplanować, sprawiając by wydał się przestronniejszy niż w rzeczywistości.

Podobnie jak w przypadku oświetlenia do małego salonu, i w przedpokoju światło powinno docierać do każdego zakamarka. Tu również światło padające do góry, czy to z lampy sufitowej czy kinkietów wizualnie powiększy pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem są halogeny, czyli niewielkie lampy wpuszczone w sufit, które podkreślają aranżację wnętrza i dają wystarczającą ilość światła lub plafony LED. Planując oświetlenie do małego przedpokoju, warto umieścić dodatkowe kinkiety po bokach lustra oraz kinkiet nad komodą czy szafką.

I oczywiście nie należy zapominać o żarówkach - powinny mieć barwę zbliżoną do światła dziennego…

Oświetlenie małego przedpokojuBalance PP M biały - Vistosi - plafon

Zobacz także: