Korytarze, przedpokoje i schody jako ciągi komunikacyjne są niezwykle ważne w każdym domu. Odpowiednie ich oświetlenie zadba nie tylko o estetykę wnętrz, a również o bezpieczeństwo osób poruszających się po budynku. 

LAMPY SUFITOWE

Lampy montowane na suficie nadają się również do zastosowania w korytarzach oraz ciągach komunikacyjnych w każdym domu czy mieszkaniu. Typ oświetlenia sufitowego zależy w głównej mierze od wysokości sufitu. Najlepiej jednak bez wątpienia sprawdzą się plafony, czyli lampy montowane bezpośrednio do stropu lub oprawy wpuszczane. Tego typu oświetlenie doskonale rozświetli równomiernym światłem całą przestrzeń i zapewni komfortowe poruszanie się.

KINKIETY

Klasycznym rozwiązaniem stosowanym w przypadku długich korytarzy oraz przy schodach są kinkiety, czyli lampy ścienne. Podobnie jak w przypadku opraw sufitowych rozmieszczenie i wielkość kinkietów zależy w głównej mierze od wielkości korytarza/klatki schodowej. W tym przypadku jednak ważna jest szerokość pomieszczenia a nie jego wysokość. Wybór lamp ściennych, które zbyt bardzo odstają od ściany może w znaczący sposób zmniejszyć komfort poruszania się korytarzem. Umieszczenie kinkietów na obydwu ścianach poprawi znacząco rozprowadzanie światła jednak również zawęzi pomieszczenie. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp obrazowych, które pięknie rozświetlą jedynie malowidła czy zdjęcia rodzinne znajdujące się w korytarzu.

OPRAWY SCHODOWE WPUSZCZANE

Oświetlenie stopni schodów nie zalewając światłem całej przestrzenie wydaje się dość trudnym zadaniem. Tutaj z pomocą przychodzą niewielkie wpuszczane oprawy, które kierują światło jedynie na schody. Rozwiązanie takie z jednej strony zapewni bezpieczeństwo osób wchodzących i schodzących, a z drugiej stworzy doskonałą atmosferę oraz strefę świetlną w domu. Kolejnym atutem może być podkreślenie piękna stopni schodów wykonanych z naturalnego drewna lub ozdobnego kamienia.

LISTWY LEDOWE 

Nowoczesnym rozwiązaniem dodającym blasku wnętrzu mogą być taśmy lub listwy ledowe. Można je stosować praktycznie wszędzie, a szczególnie sprawdzą się na przykład pod stopniami schodów. Tego typu podświetlenie nie tylko idealnie zastąpi oprawy schodowe, a dodatkowo jest rozwiązaniem tańszym. Należy jednak pamiętać o wydzieleniu miejsca, w którym umieszczony zostanie transformator.

WYSOKIE ŻYRANDOLE

Osobnym tematem jest oświetlenie stosowane na klatkach schodowych. Są to przestrzenie niezwykle wysokie, a dodatkowo pozwalające na wyeksponowanie lamp przeistaczających się w małe dzieła sztuki. Doskonale sprawdzają się pod tym względem lampy kryształowe lub w stylu eklektycznym, które poprzez swój rozmiar, a zarazem jednak lekkość, stworzą wyjątkową kompozycję. Szczególnie polecamy produkty włoskich firm ArtemideMasiero, a także słowackiego producenta lamp kryształowych – Glass LPS. Dzięki doskonałej  jakości wykonania i ponadczasowej stylistyce lampy tych producentów będą cieszyć oko nawet najbardziej wymagających osób.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą lamp IDEAL LUX

Zobacz także: