Odłącz zasilanie sieciowe

„Elektryka prąd nie tyka” – mówiono kiedyś. Ale… Spróbujcie porozmawiać z tymi, których jednak „tknęło”. Bywa trudno… No chyba, że ktoś umie porozumiewać się z duchami. Na początek więc najważniejsza uwaga: zawsze, ale to zawsze, kiedy podpinamy do prądu lampę, włącznik światła czy kontakty w ścianie, wcześniej należy upewnić się, bezpieczniki są wyłączone! Później podłączenie żyrandola pójdzie jak z płatka. Bo choć zwykłemu śmiertelnikowi zadanie może wydać się trudne i bez fachowca ani rusz, to jednak jest to czynność prosta, wymagająca jedynie dobrych chęci. A! I przyda się śrubokręt, najlepiej taki z próbnikiem napięcia, którym na wszelki wypadek możemy przed montażem dodatkowo sprawdzić, czy instalacja jest bezpieczna, czyli czy nie przepływa przez nią prąd.

I jeszcze jedno. Zanim zdecydujemy się kupić konkretną lampę, warto wcześniej sprawdzić, ile i jakie przewody mamy w suficie (o czym za chwilę). Jeśli bowiem są dwa przewody (co się zdarza w starszej instalacji) lub trzy, lecz tylko jeden tzw. fazowy, to nie warto się silić na więcej niż jedna – dwie żarówki w żyrandolu. Nie rozdzielimy bowiem światła, zawsze będą się świecić wszystkie…

Jak podłączyć żyrandol na jedną żarówkę

Na początek uwaga. Zanim podłączymy jakikolwiek kabel do żyrandola powinniśmy wiedzieć, że we współczesnych instalacjach „natkniemy” się na trzy rodzaje przewodów elektrycznych:

Przewód fazowy o oznaczeniu L (chyba, że jest więcej faz, to wówczas odpowiednio L1, L2 itd.), przewód ten najczęściej jest koloru brązowego, czarnego lub czerwonego;

Przewód neutralny (zerowy) – oznaczenie N. Kolor niebieski;

Przewód ochronny – oznaczenie PE. Kolor żółto-zielony.

Kolory przewodów elektrycznych

Przewód ochronny może być także oznaczony kółkiem, wewnątrz którego jest znak przypominający odwróconą literę T z dwiema krótszymi poziomymi kreskami pod nią. Zazwyczaj to symbol zacisku ochronnego w urządzeniach I klasy ochronności. W oprawie lampy zazwyczaj łączy on z przewodem ochronnym metalową obudowę. W przypadku opraw z tworzywa sztucznego może się zdarzyć, że w ogóle go nie ma…

Odpowiedź na pytanie, jak podłączyć lampę sufitową, jak podłączyć kable do lampy sufitowej jest więc względnie prosta – trzeba pamiętać, by odpowiednie kable łączyć ze sobą kolorami: czarny do czarnego, niebieski do niebieskiego itp. W przypadku większości lamp na wyposażeniu znajduje się specjalna kostka, która służy do podpięcia przewodów i która ma dokładne oznaczenia, jaki przewód i gdzie powinniśmy umieścić (jeśli nie ma, warto ją dokupić). Montując żyrandol za pomocą kostki wystarczy najpierw poluzować znajdujące się w niej śrubki, włożyć pod każdą odpowiedni kabel, wcześniej oczywiście zdejmując z niego ok. 3 - 5 mm taśmy izolacyjnej, i mocno dokręcić lub – jeśli kable mocowane są na zaciski – wsunąć w odpowiednie miejsca.

Jak podłączyć żyrandol na jedną żarówkę

W przypadku żyrandola na jedną żarówkę, jeśli z lampy wychodzą dwa kable, to jeden trzeba podłączyć do przewodu zerowego, drugi do włącznika fazowego. Jeżeli jest dodatkowo przewód ochronny, to podłączamy go do obudowy. Może się też tak zdarzyć, że z sufitu wystają 4 przewody, aw żyrandolu tylko 3. Oznacza to, że w suficie są dwa przewody fazowe. Trzeba więc najpierw na chwilę włączyć zasilanie, upewnić się próbnikiem, czy w obu jest zasilanie, jeśli tak, należy ponownie odłączyć zasilanie z sieci i dobrze zaizolować jeden z nich dobrej jakości taśmą izolacyjną!

Podłączenie żyrandola na 3 żarówki

Mówiąc, jak podłączyć żyrandol na 3 żarówki, trzeba opisać trzy warianty, w zależności od liczby przewodów w suficie:

Podłączenie lampy 2 kable z sufitu - do przewodu zerowego należy podpiąć trzy przewody zerowe od każdej z żarówek, natomiast trzy przewody fazowe od żarówek do kabla fazowego poprzez włącznik… Oczywiście, przy dwóch kablach sufitowych, choć mamy żyrandol na 3 żarówki, zawsze będą świeciły wszystkie.

Podłączenie żyrandola 3 kable w suficie.

W takim przypadku można się spotkać z dwiema sytuacjami: w suficie są przewody: fazowy, neutralny i ochronny lub dwa fazowe i uziemienie.

W tym pierwszym, podobnie jak wtedy, kiedy podłączamy żyrandol do 2 kabli nie będziemy mieli możliwości, by w lampie sufitowej świeciły się jedna, dwie czy wszystkie żarówki, w zależności od naszych upodobań czy nastroju. Wówczas po prostu przewody fazowe wpinamy do kabla fazowego, przewody neutralne – do neutralnego.

Podłączenie żyrandola na trzy żarówki

Kiedy w suficie są dwa kable fazowe i neutralny – do przewodu zerowego, który wychodzi z sufitu trzeba podpiąć przewody zerowe od każdej z żarówek, następnie podłączamy jeden fazowy przewód od włącznika od jednej z żarówek, a do drugiego przewodu fazowego od włącznika podłączamy dwa przewody fazowe od dwóch żarówek. Wtedy dopiero będziemy mogli podzielić źródło światła na strefy, czyli włączyć jedną żarówkę, dwie lub trzy jednocześnie. Podłączenie lampy sufitowej 4 kable, czyli w suficie są dwa przewody fazowe oraz po jednym neutralnym i ochronnym - do przewodu zerowego należy podpiąć przewody zerowe od żarówek, następnie jeden fazowy przewód od włącznika do jednej z żarówek, a do drugiego dwa przewody fazowe od dwóch żarówek.

Podłączenie żyrandola na dwa przewody fazowe

Generalnie żyrandol na 3 żarówki (lub więcej) opłaca się kupić, jeśli mamy odpowiednie „okablowanie” w suficie, czyli przynajmniej dwa kable fazowe.

Jak podłączyć żyrandol na 5 żarówek, jak podłączyć żyrandol na 6 żarówek

Podłączenie żyrandola na 5 żarówek (i więcej) jest niemal takie same, jak podpięcie lampy sufitowej na 3 żarówki:

Podłączenie żyrandola 5 żarówek 3 kable.

Do kabla zerowego wychodzącego z sufitu trzeba podpiąć pięć kabli zerowych (od każdej z żarówek po jednym). Przewody fazowe od trzech żarówek mocujemy przez włącznik do przewodu fazowego wychodzącego z sufitu, a następne dwa fazowe od pozostałych dwóch żarówek do drugiego przewodu fazowego poprzez włącznik. Dzięki temu będziemy mogli włączać dwie, trzy lub pięć żarówek.

Jeżeli jeden z przewodów wychodzących z sufitu jest przewodem ochronnym, to podłączamy go do obudowy, natomiast przewód zerowy do przewodów zerowych od żarówek, a jedyny przewód fazowy do przewodów fazowych od żarówek.

Podłączenie żyrandola 4 przewody, czyli sytuacja idealna!

Przewód ochronny wychodzący z sufitu należy podpiąć do obudowy żyrandola. Do przewodu zerowego, wychodzącego z sufitu trzeba podłączyć cztery przewody zerowe od każdej z żarówek po jednym. Do przewodu fazowego poprzez włącznik podpinamy dwa przewody fazowe do dwóch żarówek. Następne trzy przewody fazowe od pozostałych trzech żarówek podłączamy poprzez włącznik do drugiego przewodu fazowego.

Jak podłączyć żyrandol na 5 żarówek, jak podłączyć żyrandol na 6 żarówek

Jak podłączyć żyrandol na dwa włączniki

Bywają takie sytuacje, kiedy lampa jest jedna, korytarz długi… Albo jeszcze inaczej, trzeba wspiąć się po schodach, a lampa wisi na półpiętrze. Wiadomo, jedynym rozwiązaniem są dwa włączniki, po jednym z każdej strony, czyli tzw. łączniki schodowe (choć nie tylko na schodach się je instaluje). Kiedy jednak chcemy mieć w domu taką wygodę, powinniśmy przewidzieć ją na etapie projektowania, a później wykonywania instalacji elektrycznej. Dwa włączniki jednej lampy potrzebują bowiem przewodów, które je połączą. Jeśli więc „wpadniemy” na pomysł, że takie rozwiązanie „by się przydało”, lepiej się zastanowić, czy warto kuć ściany…

Podłączenie lampy 3 kable z sufitu

Była już o tym mowa, ale warto powtórzyć: sytuacja idealna to podłączenie żyrandola do 3 kabli z sufitu, z których jeden jest fazowy, jeden neutralny, jeden ochronny, i takie same przewody w lampie. Instalacja żyrandola jest wówczas najprostsza. Oczywiście, nie ma co się wówczas zbytnio zastanawiać, jak podłączyć lampę sufitową na 3 żarówki, bo możliwość podpięcia żyrandola jest jedna- zawsze będą się świecić wszystkie.

Podłączenie lampy 3 kable z sufitu

Podłączenie żyrandola na 4 przewody

I znów sytuacja idealna to taka, kiedy „mamy” dwa kable fazowe i po jednym neutralnym i ochronnym. Wówczas pytanie, jak podłączyć żyrandol do 4 kabli z sufitu jest banalnie proste, wystarczy trzymać się schematu, o którym mówiliśmy.

Ważne, by pamiętać, że kiedy instalujemy żyrandol, który ma tylko jeden przewód fazowy, drugi przewód fazowy, wystający z sufitu (lub ściany) należy zabezpieczyć, czyli zaizolować!

Podobnie, jeżeli nie ma możliwości podłączenia przewodu ochronnego do lampy, można go nie podłączać, ale wtedy jego wystającą ze ściany lub sufitu końcówkę również trzeba zabezpieczyć taśmą izolacyjną.

Jak podłączyć żyrandol LEDowy

Lampy sufitowe LED montuje się tak samo, jak instalując żyrandol na zwykłe lampy. Jak już była mowa, w przypadku żyrandoli zasilanych prądem 230 V mamy zazwyczaj do czynienia z conajmniej trzema przewodami: fazowym, neutralnym i ochronnym. Tak samo jest w przypadku zasilacza do LED-ów lub halogenów 12 bądź 24 V – od strony sieci 230 V. Wymaga podpięcia z przewodami w taki sam sposób, jak oprawa 230 V. Dodatkowo ma jeszcze dwa przewody niskonapięciowe oznaczone + (czerwony albo biały) i – (czarny albo ciemnoniebieski) służące do połączenia z oprawą lub taśmą LED zgodnie z naniesionymi na niej oznaczeniami + i -.

I na koniec, końcowa uwaga: czytajmy ze zrozumieniem instrukcje!

Zobacz także: