Kobieta zawsze powinna czuć się olśniewająco, choć niekiedy, odrobinę, naturze trzeba pomóc, zwłaszcza że inaczej wygląda się olśniewająco, idąc do pracy czy na zakupy, inaczej kiedy wychodzi się na wieczorne przyjęcie. Perfekcyjny make-up to nie tylko kosmetyki właściwie dobrane do pory dnia czy nastroju chwili, lecz także odpowiednie oświetlenie do makijażu, które pozwoli nam idealnie je nałożyć.

Oczywiście, najlepsze światło do makijażu to światło naturalne, dzienne, lecz zazwyczaj trudno z niego korzystać, bo albo jest za wcześnie, albo za późno, lub po prostu w miejscu, którym się malujemy światła dziennego nie ma w ogóle. Oczywista jest również prawda, że prawdziwej kobiecie i kilkuminutowy postój w korku nie przeszkadza, by się pomalować, zwłaszcza kiedy przed wyjściem z domu nie miała czasu, by to zrobić, ale to rozwiązanie ekstremalne i raczej nie należy go polecać.

Jakie oświetlenie do makijażu?

W łazience czy w sypialni, w której mamy toaletkę, a z których to pomieszczeń najczęściej korzystamy nakładając makijaż, zazwyczaj jako oświetlenie główne mamy lampy sufitowe. To jednak zdecydowanie za mało. Światło powinno równomiernie padać na twarz, niezbędne są więc dodatkowe jego źródła. Najlepiej, by lampka do makijażu znajdowała się nad lustrem, a jeszcze lepiej zadbać o dodatkowe lampy lub listwy nad i na brzegach lustra. Przykładami pierwszego rozwiązania mogą być mocowany do górnej krawędzi lustra, wodoodporny (co w łazience ma niebagatelne znaczenie) kinkiet EDGAR AP84 włoskiej firmy Ideal Lux czy kinkiet z serii Van Gogh Led polskiej firmy Nowodvorski. Przy montażu oświetlenia do wizażu warto pamiętać, że optymalna odległość między kinkietami, która pozwala zniwelować cienie i załamania światła na twarzy powinna wynosić mniej więcej 70 cm.

Jakie oświetlenie do makijażu?Le Vita H40 złoty - Faro

A jakie oświetlenie do toaletki, którą mamy w sypialni?

Światło do toaletki powinniśmy zaplanować podobnie jak w łazience. I dotyczy to zarówno mebla, który tworzy całość z lustrem czy z lustrem oddzielnym. Tu jednak możliwości odpowiedniego rozplanowania i stworzenia intymnego, kobiecego miejsca jest więcej. Jako że w sypialni malujemy się zwykle siedząc, oprócz oświetlenia nad toaletką możemy ustawić lampy po obu stronach lustra. Pamiętać jednak należy, że odpowiednia odległość między lampami wynosi około 75 cm, wówczas strumienie światła równomierne się rozchodzą, niwelując cienie i załamania. Do wnętrz dizajnerskich, nowoczesnych ciekawym rozwiązaniem mogą być lampy podłogowe Erich Nickel – Maytoni czy Max H180 belgijskiego producenta Lucide. Lampy Max H180 mają dodatkową zaletę – ich wysokość jest regulowana tak, że można z niej korzystać zarówno kiedy siedzimy (optymalna wysokość dla lamp wynosi wówczas 110 – 120 cm od podłogi), jak i gdy malujemy się stojąc (optymalna wysokość to wówczas 160 cm) . W sypialniach urządzonych rustykalnie zamiast umieszczać lampę nad toaletką możemy umieścić żarówki czy listwy z żarówkami wokół lustra.

Zawsze jednak pamiętajmy, by oświetlenie czy to nad toaletką czy wokół niej dobrać tak, by nas nie oślepiały.

Jaka barwa światła do makijażu

Pytaniem, które często pojawia się, kiedy planujemy urządzenie łazienki, sypialni czy po prostu kupno lustra do malowania z oświetleniem jest: jakie światło do makijażu - ciepłe czy zimne? Wbrew pozorom to bardzo ważne. Odpowiednio dobrana temperatura barwowa światła (barwa światła) sprawia, że skóra ma naturalny kolor, a dzięki temu możemy wybrać właściwy odcień kosmetyków. Światło powinno być najbardziej zbliżone do światła dziennego, czyli neutralne. Temperatura barwowa, wyrażona w Kelwinach, światła dziennego to 4000 - 5500 K, więc idealne będą żarówki do makijażu o barwie 5500K. Skóra, na którą pada światło nie będzie ani „żółta”, co może się dziać jeśli światło będzie ciepłe, ani zbyt blada, gdybyśmy użyli światła zimnego.

Harmony 3 Wall Gold - ArteraIce Tube Led M H60 - Nowodvorski

Lampa emitująca światło dzienne do makijażu i jej zalety

Zastanawiając się, jakie oświetlenie do robienia makijażu wybrać, trzeba pamiętać nie tylko o barwie światła, ale także o tak zwanym współczynniku odwzorowania barw, który charakteryzuje źródło światła. Wskaźnik Ra lub CRI (Color Rendering Index) wyrażany jest w skali od 0 do 100. 100 to światło maksymalnie odwzorowujące światło słoneczne, czyli najbardziej przyjazne dla oka człowieka. Dobrze by było, gdyby światło do makijażu miało współczynnik odwzorowania barw RA/CRI 90, a minimum 80. Kolorystyka przy tym współczynniku jest wiernie oddana, barwy są rzeczywiste, co podczas malowania pozwoli nam dostrzec najdrobniejsze detale.

Idealne żarówki do lustra do makijażu powinny mieć moc od 500 do 1000 luksów. Przy takim świetle twarz będzie doświetlona, co jak wiadomo podczas malowania jest najważniejsze

Lampa do makijażuCamilla X3 podświetlane lustro łazienkowe LED

Jakie żarówki do lustra do makijażu

Najlepiej barwy oddają źródła światła wykonane w technologii LED. Nie tylko pracują dłużej niż tradycyjne żarówki, ale również są energooszczędne. Żarówki wolframowe zazwyczaj dają żółty odcień światła, co komplikuje dobranie odpowiednich kolorów podczas makijażu, emitują sporo ciepła, rzecz raczej mało komfortowa, kiedy siedzimy nieco dłużej przed lustrem. Oświetlenie LED do makijażu nie oślepia i nie męczy oczu.

Puppet AP P biały - VistosiIc S1 Ø20 chrom - Flos

Wybierając żarówki do lustra wizażysty należy pamiętać, że do przygotowania makijażu najlepsze jest światło rozproszone, które równomiernie oświetla twarz, minimalizując cienie. Światło skupione może rzucać mocniejsze cienie, podkreślając niedoskonałości cery i utrudniając precyzyjne nałożenie makijażu. Doskonale sprawdzają się żarówki mleczne lub lampy wyposażone w mleczne klosze czy listwy oświetleniowe z podobnymi przesłonami.

Zobacz także: