Zazwyczaj nie spędzamy w niej zbyt wiele czasu. Ot, poranne czy wieczorne ablucje, szybki prysznic, zrobienie prania i… wiadomo, po co jeszcze tam zaglądamy. Są jednak i tacy, którzy korzystając z toalety lubią się pogrążyć w pasjonującej lekturze, inni długie chwile życia oddają relaksującej kąpieli w wannie (najlepiej jeszcze z hydromasażem), panie zaś pod pretekstem poprawy makijażu wykorzystują ją niekiedy jako kącik towarzyskich spotkań i swobodnej wymiany myśli…

Tak czy inaczej łazienka, bo o niej oczywiście mowa, spełnia funkcje wielorakie, aranżując więc jej oświetlenie, zastanawiając się, jakie światło do łazienki wybrać, zwłaszcza kiedy chcemy, by wnętrze wyglądało stylowo, klimatycznie, a przy tym było funkcjonalne, nie wystarczy zadbać jedynie o światło podstawowe: czy to sufitowe czy kinkiety na ścianach. Powinniśmy także pomyśleć o odpowiednim oświetleniu lustra, przed którym panie się malują, a w którym i panowie raz na jakiś czas powinni się przejrzeć, oraz tak zwanej strefy kąpielowej czy nawet półek lub wnęk, na których trzymamy kosmetyki…

Światło ciepłe czy zimne do łazienki

Odpowiedź na pytanie, „jakie światło do łazienki, ciepłe czy zimne?” jest zasadniczo prosta –neutralne lub ciepłe…

Tu, dla lekkiego wyjaśnienia i w dużym skrócie: najczęściej stosujemy podział temperatury barwowej emitowanej przez dany rodzaj źródła światła na barwę zimną, neutralną i ciepłą. Barwa zimna ma powyżej 5000 Kalwina, biała neutralna - 3300K – 4000K, ciepła – 2200 – 3300K. Każda winny sposób na nas wpływa: zimna (chłodna) pobudza do pracy; neutralna jest najbardziej zbliżona do światła dziennego, więc daje uczucie komfortu; ciepła sprzyja relaksowi i wyciszeniu.

Do oświetlenia całej łazienki, jeśli dominuje w niej biel najlepiej wybrać światło neutralne.

Kiedy wnętrze zaaranżowane jest w ciepłej kolorystyce (drewno, ciemne powierzchnie) światło powinno być cieplejsze, 2700 - 3500K.

Oświetlenie ogólne nie wystarcza jednak do makijażu czy golenia się. Światło powinno wyraźnie padać na twarz osoby stojącej przed lustrem, więc lustro musi mieć osobne źródło światła; chłodniejsze, najlepiej ok. 5500K.

Ciepłym, relaksującym światłem możemy oświetlić wannę oraz dekoracyjne dodatki, czyli wnęki czy półki na kosmetyki.

Rio 55 Czarny Led 3000K vertical - THOROTripla F41 L01 11 - Fabbian

Jaki kolor światła do łazienki

Podejmując decyzję, jakie światło do łazienki, ciepłe czy zimne, decydujemy jednocześnie, o kolorze światła. Oświetlając lustro światłem chłodniejszym otrzymujemy kolor biały, zbliżony do światła słonecznego, który najlepiej „oddaje” kolorystykę naszej twarzy i jest idealny do makijażu. Barwa ciepła dodaje koloru żółtego. Sprawdza się w rustykalnej, nieco ciemnej przestrzeni łazienki, lekko dodając aurę tajemniczości lub… romantyczności…

Bali - NowodvorskiBlack Nowodvorski

Zimna barwa światła, powyżej 6000K daje kolor w niebieskiej tonacji, co raczej nie sprawdza się w łazienkach. Pomieszczenie staje się niewiarygodnie sterylne, jak miejska toaleta świeżo po remoncie. Niby jasno i czysto, ale klimatu, a tym bardziej intymności za grosz...

Zobacz także: