​„Jak sobie poświecisz, tak będziesz widział” – głosi jedna z tzw. złotych myśli elektryków. Słowa proste, a jakże trafiające w samo sedno zagadnienia. Od stuleci najskuteczniejszym sposobem rozjaśnienia wnętrza mieszkania są lampy sufitowe. Centralnie umieszczone oświetlają całe pomieszczenie rozproszonym, równomiernym światłem. W Abanet.pl mamy całą gamę tego typu opraw – od nowoczesnych szynoprzewodów, spotów, reflektorków po klasyczne plafony i wiszące żyrandole. Lampy sufitowe do każdego z pomieszczeń i w różnej stylistyce (polecamy naszą stronę „Jak wybrać lampę sufitową”). No tak, ale co dalej, przecież trzeba je jeszcze zamontować. I tu pojawiają się wątpliwości: czy mocowanie żyrandola do sufitu jest trudne? Jak podłączyć oświetlenie sufitowe? Czy można to zrobić samodzielnie, czy trzeba wzywać elektryka, a jeśli tak, jaka jest cena za montaż lampy sufitowej? Jak wygląda schemat podłączenia lampy sufitowej z wyłącznikiem, a jak zamontować żyrandol w suficie podwieszanym? Jak wymienić lampę sufitową? Co zrobić, gdy kabel do lampy sufitowej jest w innym kolorze aniżeli przewód zasilający w instalacji? Jak podłączyć kable do lampy sufitowej? Jak wygląda mocowanie żyrandola do sufitu podwieszanego, jak zamontować żyrandol do płyty gipsowej, a w jaki sposób do napinanego? Pytania się mnożą, ale spokojnie, „nie taki diabeł straszny jak go oświetlisz”. Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa i uważnie czytając instrukcję (instrukcja montażu lampy sufitowej znajduje się w każdym z produktów oferowanych przez nasz sklep) bez problemu każdy z nas samodzielnie podłączy oprawy świetlne (zapraszamy także na strony Abanet.pl „Jak podłączyć lampę LEDową”, „Jak podłączyć włącznik świtała” oraz „Jak podłączyć czujnik ruchu”).

Jaki kabel do lampy sufitowej

Na początek garść podstawowych informacji, czyli podłączenie lampy kable. Zasadniczo w każdej nowej instalacji (TN-S) powinny się znaleźć trzy rodzaje przewodów:

- przewód fazowy oznaczony literą „L” („L1”, „L2” – gdy jest więcej niż jedna faza),

- neutralny – „N”,

- ochronny – „PE”.

Podłączenie lampy sufitowej kolory kabli:

- przewód fazowy – kolor brązowy, czarny; lub – rzadko –czerwony;

- przewód neutralny – jasnoniebieski względnie szary.

- przewód ochronny – żółto – zielony (zielony z żółtą linią).

Jaki kabel do lampy sufitowej

W starszych budynkach instalacja ma dwa przewody (TN-C). W układzie tym funkcję przewodu ochronnego „PE” i neutralnego „N” pełni jeden kabel ochronno-neutralny „PEN” lub tylko neutralny.Musimy pamiętać, iż kable lampy łączymy wyłącznie z ich odpowiednikami w instalacji. Oświetlenie-kable na suficie - idealnym łącznikiem między przewodami jest kostka do lampy sufitowej (kostka przyłączeniowa elektryczna) lub złączki instalacyjne zaciskowe. Przygotowując się do instalacji lampy na zewnątrz budynku, sprawdźmy czy oprawa ma odpowiednią klasę szczelności (zapraszamy na stronę Abanet.pl „Jakie oświetlenie przed wejściem do domu”)

Jakie kołki do lampy sufitowej

Podłączanie lampy sufitowej zawsze zaczynamy od wyłączenia bezpieczników oraz sprawdzenia – na wszelki wypadek – czy w przewodach sieciowych na pewno nie płynie prąd. Robimy to przy pomocy próbnika (testera) napięcia, przykładając go do końcówek przewodów. Lampka kontrolna nie powinna się zaświecić. Jak zamontować plafon sufitowy, jak zamontować lampę wiszącą? Krok pierwszy to zaznaczenie, w którym miejscu chcemy umieścić oprawę (pamiętając, w jakim kierunku poprowadzone są przewody w stropie, by ich nie przeciąć) i wywiercenia otworów na kołki rozporowe do sufitu.

Jakie kołki do lampy sufitowej

Podłączenie oświetlenia sufitowego – jakie kołki zastosować? Zazwyczaj wystarczą dwa o wymiarach 6x60, a w przypadku słabszego „podłoża” – 8x80, chociaż niektóre modele żyrandoli wymagają czterech (szczegóły dla konkretnej oprawy znajdują się na dołączonych do niej rysunkach „montaż lampy sufitowej instrukcja”). Jeśli zastanawiają się Państwo, jak zamontować żyrandol bez wiercenia dziur, jest dobra wiadomość. Na rynku są dostępne nowoczesne plastry, taśmy, masy i śruby przylepne.

Montaż lampy sufitowej wiszącej, jak zamontować lampę sufitową

Kołki rozporowe na miejscu, więc można się zabrać za wieszanie lampy sufitowej. Jak podłączyć kable w lampie sufitowej? Montowanie lampy sufitowej może nieco się różnić w zależności od liczby przewodów w domowej instalacji i samej oprawie:

- jak podłączyć żyrandol na 3 żarówki 3 kable z sufitu? Jak podłączyć żyrandol 3 kable z sufitu? Układ idealny. Podłączenie lampy sufitowej 3 kable polega na podpięciu za pomocą kostki tożsamych przewodów do siebie („L” – przewód fazowy instalacji; „N” – neutralny; „PE” – ochronny);

- jak podłączyć żyrandol 2 kable z sufitu, jak podłączyć lampę sufitową 2 kable instalacji elektrycznej? Podłączenie żyrandola 2 kable z sufitu wymaga doprowadzenia kabla fazowego (bądź kabli, jeśli oprawa ma więcej niż jedną żarówkę) do przewodu fazowego w instalacji, a neutralnego (neutralnych) do neutralnego. Przewód ochronny izolujemy lub podpinamy do obudowy lampy.

- jak podłączyć lampę sufitową 3 kable do czterech przewodów instalacji. 4 kable z sufitu 3 w lampie oznacza, że w instalacji są dwa przewody fazowe, wówczas należy jeden z nich spiąć z przewodem fazowym lampy, a drugi odpowiednio zaizolować i pozostawić wolnym;

- jak podłączyć lampy sufitowe z dwoma źródłami światła do 3 przewodów? 3 kable z sufitu 4 w lampie oznacza, że musimy spiąć razem dwa przewody fazowe w oprawie;

- jak podłączyć żyrandol na 5 żarówek 3 kable z sufitu? W tym przypadku zawieszenie lampy na suficie będzie wymagać połączenia fazowych przewodów oprawy do kabla fazowego instalacji (podobnie robimy z kablami ochronnymi). Wszystkie żarówki będą się palić jednocześnie;

- jak zamontować oświetlenie sufitowe strefowe? Oświetlenie strefowe oznacza, że za pomocą podwójnego wyłącznika możemy zaświecić jedną-, dwie-, trzy- żarówki lub wszystkie naraz. W takim przypadku instalacja w domu powinna mieć tyle samo faz, co instalacja elektryczna lampy sufitowej, a przynajmniej 4 przewody, by można źródła światła rozdzielić.

Montaż lampy sufitowej wiszącej, jak zamontować lampę sufitową

Jak zamontować lampę do sufitu podwieszanego, jak zawiesić lampę na suficie podwieszanym

To często zadawane pytania: jak powiesić lampę na suficie podwieszanym, jak zamontować żyrandol do sufitu podwieszanego, jak zamontować plafon na suficie? Montaż lampy sufitowej w płycie gipsowej nie różni się zbytnio od instalacji do „zwykłego” stropu, musimy jedynie zadbać od specjalne kołki do płyt kartonowo-gipsowych lub kotwy sprężynowe. Warto rzecz jasna zaplanować przed montażem sufitu rodzaj oświetlenia, jaki zastosujemy (spoty, szyny), a w przypadku lamp wiszących dodatkowo wzmocnić miejsca tam, gdzie mają się znaleźć. Podobnie, co w przypadku każdej oprawy, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną do lampy (jak podłączyć lampę sufitową schemat instalacji).

Jak zamontować lampę do sufitu podwieszanego, jak zawiesić lampę na suficie podwieszanym

Jak zamontować żyrandol na suficie napinanym, mocowanie lampy do sufitu napinanego

Alternatywą dla sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych jest sufit napinany: lekki, wytrzymały, może mieć zróżnicowane wzory i faktury. Jak podłączyć lampę do sufitu napinanego? Jak zamontować lampę na suficie z folii? Po pierwsze trzeba pamiętać, że bezpośrednio na folii nie można niczego mocować, jest zbyt cienka i łatwo się odkształca, łatwo jest też ją przeciąć. Z tego względu zalecane jest, by oświetlenie wcześniej zaplanować, przygotowując odpowiednie listwy montażowe w miejscach, gdzie będą lampy jeszcze przed instalacją samego sufitu. Montowanie lampy w suficie podwieszanym – napinanym jest dość czasochłonne, wymaga precyzji i dokładności, więc w tym przypadku dobrym pomysłem jest zlecenia prac fachowcom.

Ile kosztuje montaż lampy sufitowej

Montaż lampy sufitowej cennik. Koszt podłączenia oświetlenia jest bardzo zróżnicowany i w dużym stopniu zależy od regionu; od tego, czy elektryk mocuje jedną lampę (wyłącznik bądź gniazdko) czy więcej; od rodzaju oprawy - czy jest to lampa sufitowa podłączona do kontaktu czy instalacja listew bądź taśm LED. Montaż lampy sufitowej - cena zaczyna się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, więc wiedza, jak założyć lampę sufitową, może być przydatna. W przypadku skomplikowanych instalacji zalecane jest jednak skorzystanie z pomocy elektryka. A jeśli temat „lampa sufitowa jak podłączyć” nie ma już dla nas tajemnic, warto także wiedzieć „Gdzie wyrzucić lampę” – polecamy naszą stronę internetową. Zapraszamy Państwa serdecznie do sklepu Abanet.pl.

Zobacz także: