Niewątpliwie fasada jest wizytówką każdego domu. Za wyjątkiem patrycjuszowskich rezydencji i will w starożytnym Rzymie, które od strony ulicy niczym specjalnym się nie wyróżniały, splendor pozostawał ukryty w ich wnętrzach, lica budynków „od zawsze” miały przyciągać uwagę dekoratywnością, najpierw te świątynne, później także świeckie. Stąd dodatkowe elementy kompozycyjne jak podcienia, arkady, zdobione balkony z marmuru lub kutego żelaza, klasyczne kolumny, płaskorzeźby, tympanony nad wejściem, frontony nad portykiem czy akroteriony wieńczące szczyty. Fasada miała świadczyć o zamożności posesjonata, dlatego też grosza nie żałowano i bardzo często pełne przepychu elewacje tworzyli wybitni artyści danej epoki, tworząc absolutne dzieła sztuki (choć z dzisiejszej perspektywy część z nich może wyglądać co nieco kiczowato). Wyjątkowo okazałe, bogate fasady wykształciła architektura doby renesansu, a rozwinęła sztuka baroku i klasycyzmu: portyki, kolumnady, wybujała sztukateria, wyraźnie podkreślone obramowanie drzwi i okien - kartusze, girlandy, festony, a niekiedy i pełne rzeźby. Świetność właściciela nie mogła zniknąć sprzed oczu gawiedzi, gdy zapadał zmrok, więc elewacje budowli wraz z przyległymi ogrodami niejednokrotnie były rzęsiście oświetlone. Pochodnie, lampiony, oliwne, a później gazowe kinkiety przy drzwiach wejściowych dziś brzmią cokolwiek archaicznie, ale swoje zadanie spełniały.

A obecnie? Fasady współczesnych domów w większości nie są aż tak ozdobne jak drzewiej bywało. Stawiamy raczej na surowość stylu, chłodny minimalizm, co nie oznacza, że nie warto podkreślić światłem ich bryłę, a już na pewno należy zadbać o perfekcyjne rozjaśnienie wejścia, by z jednej strony wyglądało atrakcyjnie, z drugiej – zapewniało bezpieczeństwo domownikom i gościom. Zapraszamy do odwiedzin naszego sklepu Abanet.pl, gdzie czeka na Państwa oświetlenie wejścia do domu LED – zjawiskowe lampy sufitowe i kinkiety nad drzwi wejściowe do domów prywatnych oraz budynków komercyjnych i użyteczności publicznej. „Lampy zewnętrzne” do każdego stylu aranżacji – klasyczne i nowoczesne. Oprawy trwałe, bezpieczne, pochodzące od sprawdzonych, renomowanych producentów oświetlenia. Polecamy również nasze strony „Jakie lampy wybrać do ogrodu” oraz „Na co zwrócić uwagę przy oświetleniu zewnętrznym”. W razie pytań bądź wątpliwości – służymy radą i pomocą.

Jak oświetlić wejście do domu

Przez długie lata oświetlenie zewnętrzne w Polsce traktowane było po macoszemu. Lekceważąco wręcz. Ale może wynikało to z czasów, w których przyszło żyć kilku pokoleniom, a które i dziś kładą się niekiedy cieniem. Z epoki, w której, jak pisał bard: Nic nie oświetla tego co wieczorem na ulicach dzieje się/Na rogu gdzie milicjant stoi jedna lampa świeci dla pozoru/Jedyne co rozjaśnia mrok to z suteryny nocne lampki dwie/I z wszystkich okien tępy blask telewizorów („Latarnie” Jacek Kaczmarski). Może to już przeszłość? Dzisiaj coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że jedna lampka nad drzwiami wejściowymi, to za mało. Doceniamy efekt, jaki daje dobrze dobrane oświetlenie zewnętrzne – z jednej strony jest funkcjonalne, zapewnia komfort poruszania się po zmroku; z drugiej podkreśla estetyczny wygląd drzwi frontowych i elewacji budynku. Zatem jakie lampy nad drzwi wejściowe wybrać? Na które lampy przed wejściem do domu „postawić”, by były praktyczne, a jednocześnie stanowiły element nienachlanej dekoracji? Przede wszystkim nowoczesne oświetlenie wejścia do domu to, rzecz jasna, oprawy LEDowe: niezawodne, skuteczne, o nieporównywalnej do żarówek wolframowych „żywotności”. Lampa LED nad drzwi wejściowe, w przeciwieństwie do tradycyjnych opraw żarowych i halogenów, niemal się nie nagrzewa, nie mówiąc już o tym, iż jest energooszczędna.

Jak oświetlić wejście do domuPuebla Led Graphite - Nowodvorski - plafon

Źródła światła LED mają jeszcze jedną niebagatelną zaletę – święcą 100-procentową jasnością zaraz po włączeniu oraz cechuje je wysoka efektywność energetyczna. Myśląc o tym, jakie oświetlenie nad drzwiami wejściowymi chcemy kupić, pamiętajmy także, by było odpowiednio zabezpieczone przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Każda lampa posiada oznaczenie producenta klasy szczelności, IP, czyli ochrony przed zanieczyszczeniami (pyłem, kurzem) i wilgocią. Zaleca się, żeby oświetlenie wejścia do domu sufitowe, czyli chronione od góry przed deszczem miało nie mniej niż IP44, natomiast lampy zewnętrzne wystawione na działanie wody z różnych kierunków – IP64.

Co jeszcze ważne? Oświetlenie wejścia do domu z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Lampy nad drzwi wejściowe z czujnikiem ruchu i zmierzchu uaktywniają się, kiedy na zewnętrz zacznie się ściemniać, a włączają dopiero wówczas, gdy w pobliżu „wyczują” czyjąś obecność. W zależności od ustawienia, po kilkudziesięciu sekundach lub kilku minutach od chwili, kiedy zarejestrowały ruch – samoistnie się wyłączają. Czujnik zmierzchu dezaktywuje oprawę wraz ze świtem, więc nie grozi nam, iż lampa będzie się włączać i wyłączać w ciągu dnia, kiedy ktoś obok niej przejdzie.

Jaka lampa nad drzwi wejściowe

Jaki powinno być idealne oświetlenie drzwi wejściowych? W pierwszej kolejności lampy powinny dawać jasne światło, które będzie równomiernie rozjaśniać nie tyle same drzwi, co kilka metrów powierzchni przed nimi, oświetlając schody, podejście do domu czy podjazd do garażu. Tu nie chodzi, by lekko rozproszyć ciemność bądź stworzyć niesamowity gotycki nastrój rodem z filmów niemieckiego ekspresjonizmu, lecz o to, żeby zapewnić domowinkom oraz naszym gościom poczucie bezpieczeństwa i komfortu poruszania się (polecamy stronę Abanet.pl „Jaka lampa daje najwięcej światła”).

Jaka lampa nad drzwi wejścioweGun PL1 Small - Ideal Lux - plafon zewnętrzny

Po drugie – należy zadbać, by światło padało w dół, a nie oślepiało osób wchodzących. Po trzecie wreszcie, jeśli do domu prowadzi więcej aniżeli kilka schodów, warto zastanowić się nad zamontowaniem dodatkowej lampy na bocznej ścianie powyżej pierwszego stopnia (lub lampy sufitowej, jeśli całe podejścia jest zadaszone). Praktycznym rozwiązaniem w takim przypadku będą również oprawy punktowe wpuszczane w ścianę lub taśmy LED montowane wzdłuż krawędzi stopnicy, w poręczy bądź w słupkach schodów.

Pomysły na oświetlenie zewnętrzne domu

Lampa sufitowa nad drzwiami wejściowymi, a może kinkiety lub oprawy wpuszczane, montowane na ścianie wzdłuż schodów? Pomysłów na oświetlenie zewnętrzne domu jest wiele. Bez wątpienia, jeśli wejście jest zadaszone, znakomitym rozwiązaniem będzie lampa wisząca bądź plafon. Z jednej strony wyglądają efektownie i elegancko, zwłaszcza te w klasycznej odsłonie, z drugiej natomiast – równomiernie rozświetlają całą przestrzeń przed drzwiami rozproszonym światłem. Kinkiety są oczywistym wyborem, gdy nad wejściem do budynku nie ma dachu, ale również dla tych wszystkich osób, które chcą jednocześnie oświetlić elewację, wystarczy kupić odpowiedni do stylu domu kinkiet góra-dół. Zaletą lamp ściennych nad wejściem jest także to, że możemy kierunkować strumień światła w konkretne miejsce, jednak należy uważać, by nie montować ich na wysokości oczu, by nie oślepiały osób wchodzących do domu (dla tych z Państwa, którzy będą samodzielnie instalować oprawy dedykujemy nasze strony: „Jak podłączyć lampę sufitową?", „Jak podłączyć lampę LEDową” oraz „Jak podłączyć włącznik światła”.

Pomysły na oświetlenie zewnętrzne domuBornholm - Norlys - plafon/lampa sufitowa

A jak pozbyć się zużytego oświetlenia? O tym na stronie Abanet.pl „Gdzie wyrzucić lampę”).

Serdecznie zapraszamy do sklepu Abanet.pl. Naszym Klientom oferujemy fantastyczne, odporne na działanie warunków atmosferycznych oprawy zewnętrzne – najazdowe, elewacyjne, do montowania w podsufitce i w oczkach wodnych. 

Lampy ogrodowe na każdą kieszeń od uznanych i sprawdzonych producentów oświetlenia – czekamy na Państwa w Abanet.pl!

Zobacz także: