Jakkolwiek pięknie i reprezentacyjnie by nie wyglądały, zawsze trzeba na nich uważać, bo nie są niewinne i tylko wyglądają sposobności, żeby zrobić nam krzywdę, a koń zwierzę dziś rzadkie i nam nie pomoże. Dlatego tak ważne jest odpowiednie oświetlenie schodów. By czuć się na nich bezpiecznie, nie wystarczy zadbać o właściwy wymiar stopni, wykonać je z trwałych, najlepiej antypoślizgowych materiałów, zabezpieczyć solidną balustradą, lecz należy także zastanowić się, jak oświetlić schody, żeby wieczorem czy w nocy nie stawały się dybiącą na nas pułapką…

Jakie oświetlenie schodów? Jaki rodzaj lamp na zewnątrz i wewnątrz domu?

Jak dobrze oświetlić schody? Jakie lampy chcemy na nich zainstalować? Kinkiety czy jedna lampa górna, a może zrobić podświetlane schody? – Na te pytanie powinniśmy znać odpowiedzi zanim zaczniemy kłaść instalację elektryczną. Zarówno oświetlenie schodów zewnętrznych, jak i oświetlenie schodów wewnątrz domu powinny być wcześniej zaprojektowane, by nie trzeba było wykonywać dodatkowych prac podczas montażu lamp.

Oświetlenie schodów na zewnątrz budynku. Bez względu, jaką aranżację oświetlenia schodów wymyślimy, musimy pamiętać, by oprawy zewnętrzne miały odpowiednie parametry techniczne, czyli były odporne na wilgoć, różnicę temperatur oraz pył. Współczynnik szczelności IP (Index of Protection) powinien być wysoki. Nie mniejszy niż IP 55. Warto również, by oświetlenie zewnętrzne schodów zapalało się wówczas, kiedy tego potrzebujemy. Do wyboru są dwa systemy: czujnik ruchu, który włączy światło, gdy ktoś znajdzie się w pobliżu lub czujnik zmierzchu. Jak oświetlić schody zewnętrzne? Najlepiej sprawdzają się lampy punktowe, halogenowe. Można je montować w podstopnicach w każdym stopniu lub w paliczkach schodów. Innym rozwiązaniem jest oświetlenie schodów LED. Przykładem mogą być taśmy LED montowane wzdłuż każdego ze stopni lud wzdłuż paliczków.

Rea Ø12 biały - ArtemideStylo 5 Black - Azzardo

Oświetlenie schodów wewnętrznych. Tu również powinniśmy pamiętać o czujnikach ruchu, a przynajmniej o zainstalowaniu łącznika schodowego, dzięki któremu będziemy mogli włączyć światło w jednym miejscu, a wyłączyć w innym. Sposobów na to, jak oświetlić schody wewnętrzne jest bez liku: wszystko zależy od zasobności naszego portfela i twórczej inwencji. Najczęściej stosowane rozwiązania:- Kinkiety. To najprostsze rozwiązanie, jak oświetlić schody w domu. Kinkiety powinny być równomiernie rozmieszczone na ścianie, do której przylegają schody. Czasem, kiedy stopni nie ma zbyt wiele, na przykład, gdy łączą dwa poziomy jednego pomieszczenia wystarczy tylko jeden;- Oprawy świetlne, czyli „oczka”. Montujemy je nad każdym stopniem lub co kilka stopni;- Oświetlenie schodów LED. Najpopularniejsze są taśmy LED i paski LED. Można je montować zarówno pod stopniami, obok nich, jak i np. pod poręczą.

Nasze propozycje oświetlenia schodów znajdą Państwo także na naszej stronie "Lampy nad schody".

Oświetlenie schodów ciepłe czy zimne?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak zrobić oświetlenie schodów, powinniśmy wiedzieć, jakie oświetlenie na schody wybrać? Po pierwsze - musi być dyskretne, to nie salon, kuchnia czy łazienka. Po drugie – stopnie muszą być dobrze widoczne, w końcu mają być bezpieczne. Po trzecie – temperatura barwowa światła. Generalnie najlepiej sprawdzają się ciepła i neutralna, czyli dające przytulny klimat. Przy schodach drewnianych lepsza będzie ciepła, o temperaturze barwowej 3300-3500K, jeśli schody są nowoczesne, industrialne sprawdzi się barwa neutralna (4000K), która lepiej odzwierciedla rzeczywisty kolor materiału, z którego są wykonane…

Oświetlenie schodów ciepłe czy zimne?Turda ⌀78 8802 - Nowodvorski

Oświetlenie schodów, na jakiej wysokości?

Generalnie oświetlenie stopni ma umożliwić nam bezpieczne poruszanie się po nich, a dopiero w drugiej kolejności być dekoracją. Co oczywiście nie oznacza, że aranżując oświetlenie schodów, nie jesteśmy w stanie połączyć obu jego funkcji. A zatem, na jakiej wysokości? - Kinkiety powinny znajdować się nieco powyżej oczu osoby poruszającej się po schodach, czyli mniej więcej 180 cm nad stopniem, jednak jeśli mamy dodatkowe oświetlenie samych stopni, można je zamontować wyżej, czyli na przykład 200 cm od podłogi. - Oprawy, czyli oczka, które oświetlają schody powinniśmy instalować ok. 15-20 cm nad płaszczyzną stopni.

Iko AP1 - Ideal LuxSide Ø39 złoty - Faro

Podświetlane schody, jak zrobić? Oświetlenie schodów LED schemat

Podświetlane schody LED to niezwykle efektowny sposób oświetlenia. Najpopularniejsza i najłatwiejsza w montażu jest taśma LED, którą możemy bez problemu dopasować do szerokości stopnia, nadać odpowiedni kształt. Możemy również wybrać odpowiednią temperaturę barwową, a stosując taśmę RGB – zmieniać kolor za pomocą sterownika. Oświetlenie schodów LED, jak zrobić, gdzie montować? Taśmy LED możemy instalować zarówno pod stopniem (jeśli mamy schody ażurowe), na krawędzi stopni, na podstopnicy, jak i na przykład wzdłuż schodów na ścianie.

Oświetlenie schodów schemat.

Są dwa podstawowe schematy podłączenia oświetlenia schodów: łącznik schodowy oraz czujnik ruchu. Ten pierwszy, czyli dwa włączniki na jednym i drugim poziomie schodów, stosowany jest zazwyczaj, kiedy mamy oświetlenie boczne lub górne, drugi – podświetlone schody czy oczka, choć inteligentne oświetlenie schodów można także zrobić wykorzystując oświetlenie kinkietowe.

Hanami - Slamp - lampa wiszącaChlorophilia Ø78 przezroczysty - Artemide

Oświetlenie schodów z czujnikiem ruchu schemat. Czujnik ruchu w podświetlanych schodach to same korzyści: nie musimy szukać po omacku włącznika światła; pamiętać, by je wyłączyć, kiedy idziemy spać; gwałtowny blask nie uderza naszych zaspanych oczu, gdy wstajemy w nocy. Montaż taśm LED jest bardzo prosty (oczywiście najlepiej od razu kupić z paskiem samoprzylepnym), wystarczy pamiętać, by przewody wyprowadzać z tej samej strony, by móc je później połączyć, a następnie podłączyć do zasilania. Przewody, prowadzące od czujników wpinamy bezpośrednio przed zasilaczem do LED. Można wykorzystać dwa czujniki – przy pierwszym i ostatnim stopniu – wtedy całość zaświeci się, kiedy zrobimy krok na którymkolwiek z tych stopni lub przy każdym, wówczas LED-y świecić się będą stopień po stopniu.

Zobacz także: