Wszystko jest światłem – mawiał ponoć słynny wynalazca Nikola Tesla. No tak, ale trzeba jeszcze je włączyć, bo – jak głosi powiedzenie – „jedna świeczka lampy nie czyni, a dziś zapałki nie wystarczą, by rozjaśnić mrok”. Kiedy więc mamy w mieszkaniu, domu, biurze czy lokalu użytkowym przygotowaną instalację elektryczną, wiadomym jest, iż na jednym z końców przewodów musi się znaleźć źródło światła, na drugim zaś – wyłącznik, do którego doprowadzone jest zasilanie. Pozostaje jednak pytanie, jak podłączyć włącznik do lampy? Jak zamontować włącznik do światła pojedynczy, a jak podłączyć włącznik elektryczny podwójny? Jak podłączyć włącznik do LEDowej lampy, jak zamontować włącznik na kablu, a jak podłączyć włącznik do lampki nocnej? Prawidłowy montaż włącznika światła nie jest specjalnie trudnym zadaniem, wymaga jedynie dokładności oraz – sprawa najistotniejsza – zachowania szczególnej ostrożności, bowiem najważniejsze jest bezpieczeństwo nasze oraz naszej rodziny (polecamy także strony Abanet.pl „Jak podłączyć lampę sufitową” oraz „Jak podłączyć lampę LEDową”).

Jak zamontować wyłącznik światła, jak podłączyć przełącznik światła?

Zanim skupimy się na rozwiązaniu problemu, jak podłączyć włącznik do światła oraz jak montować włączniki światła, słów kilka, czym właściwie jest to urządzenie i jak działa. Wyłącznik to stosunkowo proste narzędzie, za pomocą którego możemy zamknąć lub otworzyć obwód elektryczny zasilający nasze lampy.

Jak zamontować wyłącznik światła, jak podłączyć przełącznik światła?

Ze względu na sposób działania i miejsce montażu wyłączniki możemy podzielić na:

- natynkowe oraz podtynkowe. Podłączenie włącznika świateł natynkowego, czyli z własną obudową zabezpieczającą, najczęściej widujemy w pomieszczeniach gospodarczych, garażach, obiektach handlowo-usługowych oraz na zewnątrz budynków (zapraszamy na stronę Abanet.pl: „Jakie oświetlenie przed wejściem do domu”), choć nic nie stoi na przeszkodzie, by wyłączniki natynkowe montować w mieszkaniach, jeśli oczywiście wygląd obudowy pasuje do wystroju wnętrza. W urządzeniach podtynkowych – jak nazwa wskazuje – cała instalacja włącznika światła znajduje się w puszce w ścianie, na zewnątrz montujemy jedynie osłonę. Montaż przełącznika światła w obu przypadkach w zasadzie wygląda tak samo, choć w sytuacji łącznika podtynkowego po podłączeniu przewodów urządzenie należy zamocować wewnątrz puszki elektrycznej;

- jednobiegunowe – najczęściej spotykane podłączenie wyłącznika do lampy - jeden obwód steruje pojedynczym obwodem instalacji oświetleniowej;

- dwubiegunowe, służący do załączania jednym przyciskiem dwóch obwodów, znajdujących się pod różnymi napięciami (tego typu łączniki wykorzystywane są głownie w obiektach przemysłowych, nadają się np. do obsługi silników elektrycznych w wentylatorach);

- świecznikowe (podwójne), wyposażone w dwa przyciski służą np. do uruchamiania w jednym pomieszczeniu całego oświetlenie lub jedynie jego części w jakiejś strefie;

- schodowe – z ich pomocą możemy sterować jednym obwodem instalacji z dwóch miejsc, np. włączać na dole schodów, wyłączać na górze, stąd nazwa (włącznik światła jak zamontować na korytarzu, schodach, w garażu, po dwóch stronach budynku – o tym w artykule „Jak podłączyć włącznik schodowy?” na stronie Abanet.pl);

- krzyżowe – umożliwiające włączenie/wyłączenie światła, z co najmniej trzech miejsc- z czujnikiem ruchu (detektory ruchu można też zamontować niezależnie od włącznika światła, o czym na stronie Abanet.pl „Jak podłączyć czujnik ruchu”);

- włączniki ze ściemniaczem – pozwalają na regulację natężenia światła w danym pomieszczeniu.

Jak podłączyć lampę do włącznika, podłączenie lampy i włącznika w puszce

Jak prawidłowo podłączyć włącznik światła? Przełącznik światła jak podłączyć w puszcze? Po pierwsze należy wyłączyć bezpieczniki (odciąć zasilanie), a następnie przykładając próbnik (tester) napięcia do końcówki kabli upewnić się, że w instalacji nie płynie prąd. Po drugie – trzeba uważnie zapoznać się z instrukcją dołączoną do urządzenia przez jego producenta (montaż włącznika światła schemat). Pamiętajmy, by tego typu prace prowadzić w dzień, kiedy mamy dostęp do światła naturalnego, niezłym pomysłem będzie użycie lampki czołowej, która dodatkowo rozjaśni nam miejsce, w którym montujemy wyłącznik.

Jak podłączyć lampę do włącznika, podłączenie lampy i włącznika w puszce

Jak podłączyć włącznik światła schemat instalacji. Ponoć „gdzie kabli sześć, tam dużo podłączania”, jednak wykonamy je bez kłopotów, wystarczy pilnować, by właściwe kable trafiły do odpowiednio oznaczonych miejsc w kostce wyłącznika.

Najczęściej mamy do czynienia z trzema przewodami:

- fazowym w kolorze czarnym lub brązowym oznaczonym literą „L”;

- neutralnym, niebieskim – „N”;

- ochronnym (uziemienie), żółtozielonym, „PE” albo wyróżnionym znakiem graficznym w kształcie odwróconej litery „T” z dwiema mniejszymi podkreśleniami poniżej poziomej kreski.

Włącznik pojedynczy schemat, jak podłączyć włącznik światła pojedynczy schemat

Jak podłączyć wyłącznik pojedynczy, a jak podwójny? Jak podłączyć włącznik światła do lampy, kiedy w instalacji są jedynie dwa przewody? Różnice oczywiście są, ale minimalne, więc z łatwością każdy sobie poradzi z montażem, ale - rzecz jasna - jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, nie bójmy się poprosić o pomoc elektryka.- włącznik pojedynczy światła jak podłączyć? Włącznik pojedynczy podłączenie najprostsze i najbezpieczniejsze jest wówczas, kiedy w instalacji występują trzy przewody: fazowy, neutralny i ochronny - mocujemy je po prostu do odpowiednich zacisków w kostce urządzenia. Zazwyczaj w wyłączniku odpowiednie strzałki informują, gdzie wchodzą do niego kable, a gdzie należy zamontować przewody prowadzące do lampy (strzałki skierowane do wewnątrz i na zewnątrz wyłącznika). W starszych instalacjach często występują dwa przewody, neutralny i fazowy, powstaje pytanie, co w przypadku, kiedy omyłkowo zamontujemy włącznik światła na przewodzie neutralnym, a przewody fazowe zepniemy na złączce elektrycznej? Stanowczo należy odradzić! Co prawda wyłącznik będzie działać, zapali i zgasi żarówkę, jednak do lampy przez cały czas będzie doprowadzony potencjał elektryczny, co stwarza zagrożenie, jeśli będziemy chcieli wymienić oprawę – nawet przy teoretycznie wyłączonym oświetleniu lampa będzie pod napięciem, więc przypadkowe dotkniecie przewodu grozi porażeniem prądem.

- świecznikowy przełącznik jak podłączyć? Wiadomo, co dwie lampy, to nie jedna, ale jak podłączyć wyłącznik prądu, którym można sterować obie? Przede wszystkim do poprawnego funkcjonowania układu podwójnego musimy mieć minimum 4-żyłowy przewód biegnący od puszki do lampy lub w starej instalacji, w której nie stosowano kabla ochronnego – trójżyłowy. W obu przypadkach dwa przewody to kable fazowe. Jak podłączyć przewody do włącznika światła świecznikowego? Jedyną różnicą w stosunku do wyłącznika pojedynczego jest to, że „na wyjściu” wprowadzamy do urządzenia osobno przewody fazowe, które będą odpowiadały za daną strefę oświetlenia (lub część żarówek w przypadku żyrandola), a przy włączonych obu przyciskach światło zapłonie „w całości”. Pozostałe bez zmian – w kostce łączymy przewód neutralny zasilania z neutralnym prowadzącym do oprawy, a ochronny – z ochronnym.

A co w przypadku starych wyłączników, które wymieniliśmy na nowe? – o tym przeczytają Państwo na naszej stronie „Gdzie wyrzucić lampę” (polecamy również teksty „Renowacja starej lampy” i „Jak skrócić lampę wiszącą”). Pamiętajmy! Czytajmy instrukcje, a w razie najmniejszych wątpliwości poradźmy się fachowca, bo z elektrycznością żartów nie ma!

Zapraszamy serdecznie do Abanet.pl. W naszej ofercie mamy wspaniałe lampy sufitowe, ścienne (w tym „Kinkiety z włącznikiem”), stojące we wszystkich stylach aranżacji wnętrz i do każdego z pomieszczeń – mieszkalnych oraz użytkowych. Oprawy na każdą kieszeń, pochodzące od znanych i uznanych producentów oświetlenia – zapraszamy do naszego sklepu.

Zobacz także: