​Ciemności, jak powszechnie wiadomo, kryją ziemię, więc człowiek od zarania dziejów starał się je rozproszyć. Nieco czasu mu to zajęło, jednak w końcu odkrył, że najbardziej efektywnym sposobem rozjaśnienia każdego wnętrza będzie umieszczenie lampy centralnie pod sufitem – światło pada wówczas równomiernie na całe pomieszczenie i wystarczy jedno jego źródło, by dotarło do każdego zakątka. Niejako przy okazji zauważył, iż żyrandol przykuwa uwagę i może się stać znakomitą dekoracją: w świątyniach podkreślając wiekuistą światłość bogów, w pałacach splendor tego czy innego władcy. Przez stulecia zmieniała się technika, więc od lampek oliwnych i świec doszliśmy do żarówek LEDowych, lecz idea pozostała ta sama. Lampy wiszące to nadal zdecydowanie najczęściej wybierane źródło oświetlenia głównego, ogólnego. Rozwiązanie praktyczne, wygodne, a przy tym dekoratywne, doskonale akcentujące styl i charakter miejsca, a także poczucie elegancji właściciela. I bez znaczenia, czy jest to salon, sypialnia, kuchnia czy jadalnia – wiszące lampy dedykowane są do różnych pomieszczeń i niemal wszystkich stylów aranżacji wnętrz, o czym warto się przekonać, odwiedzając nasz sklepi Abanet.pl. Co ważne, większość lamp można skrócić, dostosowując ich długość do wielkości przestrzeni mieszkalnej lub użytkowej, i bez problemu zrobimy to we własnym zakresie.

Czy lampy wiszące można skracać?

Skracanie lampy wiszącej oczywiście jest możliwe, a czasami wręcz niezbędne, kiedy kupimy żyrandol idealnie pasujący do naszego wnętrza, jednak kabel jest w nim za długi (zazwyczaj oprawy mają jeden rozmiar przewodów elektrycznych). Jak skrócić kabel od lampy wiszącej, by znakomicie wyglądała w każdej przestrzeni? Zanim padnie odpowiedź na to pytanie, najpierw kwestia zasadnicza, czyli na jakiej wysokości powinna być zawieszona lampa, by spełniała funkcję praktyczną, stała się elementem dekoracyjnym, estetycznie się prezentując, ale także – by nie przeszkadzała w codziennych czynnościach? Przyjmuje się, że odległość od podłogi do klosza oprawy zamontowanej centralnie w danym pomieszczeniu to minimum 210 cm, choć należy mieć świadomość, że im bliżej sufitu, tym światło rozchodzi się dalej. Taka wysokość jest bezpieczna zarówno dla osób, które po nim się poruszają, jak i dla… samego żyrandola. W przypadku oprawy zamontowanej nad stołem, optymalna odległość od blatu wynosi od 60 do 90 cm; niżej może przeszkadzać, kiedy pochylamy się do osoby siedzącej naprzeciwko, podajemy posiłek lub zbieramy naczynia.

Czy lampy wiszące można skracać?CHINK BLACK/GOLD - Azzardo - lampa wisząca

Przy ustalaniu wysokości musimy także wziąć pod uwagę, by światło nie raziło w oczy, więc przy wąskim blacie zaleca się większą odległość, powyżej linii wzroku; przy szerokim można pokusić się o zawieszenie lamp niżej (polecamy strony Abent.pl „Jaki żyrandol wybrać do salonu” oraz „Lampa wisząca”). Jak już ustaliliśmy długość i wiemy, że przewód jest zbyt długi musimy tę różnicę zniwelować. Zatem jak skrócić żyrandol? Skracanie kabla lampy może się odbyć na dwa sposoby:- przewód z linką przeciągamy przez podsufitkę – maskownicę oprawy, zwijamy go i blokujemy w środku;- skracamy kabel, odcinając końcówki przewodów w odpowiednim miejscu.

Jak skrócić kabel od lampy, jak skrócić kabel od żyrandola

Jak skrócić kabel w lampie bezpiecznie i żeby finalnie oprawa wyglądała nadal estetycznie? Rzecz jasna najprościej wezwać elektryka, który zawiesi żyrandol, przycinając przewód do odpowiedniej wysokości, jednak bez problemu zrobimy to samodzielnie, postępując zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta danej oprawy. „Mądry Polak po spięciu” – głosi jedno z fachowych przysłów, więc rozpoczynamy pracę od odcięcia prądu, czyli wyłączenia bezpieczników, a następnie sprawdźmy testerem elektrycznym, czy przewody na pewno nie są pod napięciem (wystarczy dotknąć próbnikiem nieizolowanych końcówek. Lampka nie powinna się zaświecić). Potem kabel z linką przeciągamy przez maskownicę i odcinamy w odpowiednim miejscu (jednak zostawiając go nieco więcej niż potrzebujemy, zwijając dodatkowy fragment w osłonie). Ściągamy izolację z końcówek przewodów (ok. 1 cm każdego), wkładamy do kostki łączeniowej i montujemy lampę na suficie, pamiętając o oznaczeniu poszczególnych żył:

- „L” (L1, L2, L3) – żyły fazowe, izolacja czarna, brązowa lub szara (uwaga! dawniej używano także izolacji czarno-brązowej, czerwonej bądź białej);

- „N” – przewód neutralny w kolorze niebieskim;

- „PE” – kabel ochronny o dwukolorowej izolacji zielono-żółtej, w lampie miejsce podłączenia przewodu ochronnego może mieć postać znaku przypominającego odwróconą literę „T” z dwiema mniejszymi poziomymi kreskami poniżej (praktyczne porady na temat instalacji opraw świetlnych znajdą Państwo na naszych stronach „Jak podłączyć lampę sufitową” i „Jak podłączyć lampę LEDową”).

Jak skrócić kabel od lampy, jak skrócić kabel od żyrandolaPirce Mini Ø69 biały - Artemide - lampa wisząca

Ponoć, „jak się elektryk śpieszy, to go prąd pocieszy”, więc czytajmy uważnie schematy i instrukcje dołączone do każdego produktu oferowanego w naszym sklepie Abanet.pl. Lepiej kilka razy przymierzyć, żeby kabla nie obciąć zbyt dużo, a sama lampa zawisła w odpowiednim miejscu. Natomiast, kiedy wymieniamy oprawę świetlną na nową, warto wiedzieć, „Gdzie wyrzucić lampę”, a gdy znajdziemy na garażowej wyprzedaży cudownej urody świecznik bądź kandelabr (kto wie, może nawet bizantyjski polikandylion) – jak własnym sumptem je odnowić („Renowacja starej lampy”). Zapraszamy do naszego sklepu. W Abanet.pl znajdą Państwo fantastyczne oprawy świetlne na każdą kieszeń: gwarancja wysokiej jakości, znakomici projektanci, sprawdzeni producenci oświetlenia – polecamy serdecznie naszą ofertę!

Zobacz także: