​Dziwna sprawa z tymi starociami. Rzymianie „polowali” na wszystko co greckie, w dobie renesansu i oświecenia sięgano po czasy antyczne, romantycy fascynowali się gotykiem. A dziś? Cóż, estymą cieszą się nie tylko przedmioty związane z zamierzchłą przeszłością (lub stylizowane na klasyczne), ale także z okresem, który wielu jeszcze pamięta, choć nie kojarzy się miło, czyli z PRL-em. Faktem jest, że oprócz absolutnego badziewia powstawały w tamtej epoce dzieła wybitne, nie tylko filmowe czy literackie, ale również sztuki użytkowej. Skoro więc Francis Ford Coppola, Martin Scorsese i Jerry Garcia (lider grupy Grateful Dead, zmarł przed ukończeniem prac) sfinansowali cyfrową rekonstrukcję filmu Wojciecha Hasa „Rękopis znaleziony w Saragossie”, to dlaczego i my nie możemy pomyśleć, jak odnowić stary żyrandol czy jak odnowić lampy projektu Apolinarego Gałeckiego, Tadeusza Rudkiewicza czy Jerzego Słuczan-Orkusza? Warto. Potrzeba jedynie nieco czasu i cierpliwości.

Jak odnowić metalowy żyrandol

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z lampą wiszącą „od wieków” w naszym salonie i chcemy ją poddać renowacji czy z zabytkową oprawą świetlną kupioną na giełdzie staroci, garażowej wyprzedaży bądź odnalezioną na strychu lub w piwnicy w rodzinnym domu, zawsze na wstępie pojawia się pytania, jak odnowić starą metalową lampę, jak samemu odnowić żyrandol? Przede wszystkim należy ją zdemontować (rzecz jasna w przypadku oprawy, którą mam w domu wcześniej trzeba odłączyć ją od zasilania - polecamy tekst na stronie Abanet.pl „Jak podłączyć lampę sufitową”) i rozłożyć poszczególne elementy np. na stole. Po drugie, do usuwania zanieczyszczeń używajmy miękkich ściereczek albo szczoteczek z miękkim włosiem.

Jak odnowić metalową lampę, żeby nie uszkodzić powierzchni? Najprościej kupić profesjonale środki do czyszczenia metalu. Trzymając się instrukcji będziemy mieć gwarancję, że nie zniszczymy cennej oprawy. Można też skorzystać ze sposobów domowych, odpowiednie będą m.in.: pasta z sody oczyszczonej wymieszana z octem; sok z cytryny połączony z niewielka ilością soli; keczup lub przecier pomidorowy; coca-cola (polecamy naszą stronę „Jak wyczyścić mosiężny żyrandol?”). Mieszankę nakładamy na czyszczoną powierzchnię, odczekujemy kilka minut, zdejmujemy ją ściereczką, a później poszczególne elementy przemywamy wodą z mydłem i wycieramy do sucha.

Jak odnowić metalowy żyrandolRadius Black Vi - Nowodvorski - lampa sufitowa nowoczesna

Naturalnie pozostaje pytanie, jak odnowić żyrandol, jeśli powyższy sposób nie zadziała? Wówczas stosujemy rozcieńczalnik i drobnoziarnisty papier ścierny. Każdą metalową oprawę można na końcu pomalować, jednak surowość tego materiału również ma niezaprzeczalny walor, zwłaszcza we wnętrzach nowoczesnych (zapraszamy na naszą stronę „Lampy industrialne”). Przed złożeniem lampy, szczególnie gdy jest to oprawa kupiona „z drugiej ręki” warto wymienić kabel na nowy, wówczas będziemy mieć pewność, że jest bezpieczna (piszemy o tym na stronie Abanet.pl „Jak odnowić starą lampę stojącą”).

Jak odnowić starą drewnianą lampę

Drewno jest materiałem trwałym i odpornym, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak odnowić stary drewniany żyrandol? Pierwszym krokiem powinno być dokładne jego oczyszczenie za pomocą delikatnej tkaniny i płynu do mycia naczyń zmieszanego z wodą. Potem należy lampę osuszyć i zaimpregnować. Jak odnowić drewniany żyrandol pokryty farbą, która zaczęła się łuszczyć? Wtedy należy drewno zeszlifować szlifierką lub papierem ściernym, a potem nasączyć impregnatem (kiedy chcemy zachować fakturę słojów) bądź pomalować farbą do drewna.

Jak odnowić starą drewnianą lampęCITRUS-2 SP1 - Ideal Lux - lampa wisząca

Jak odnowić szklany klosz lampy

Szklany klosz w każdym pomieszczeniu wygląda efektownie, lecz ma to do siebie, że nie wiedzieć czemu przyciąga kurz i bród niczym światło ćmy. Słabo to wpływa na estetykę samej lampy, nie mówiąc już, iż spada jej efektywność. Zatem, jak odnowić klosz do lampy? W pierwszej kolejności trzeba wykręcić żarówkę, a następnie rzeczony klosz zdemontować, upewniwszy się wcześniej, że oprawa jest odłączona od prądu (wyłączyć bezpieczniki). Szklaną powierzchnię przemywamy miękką ściereczką, np. z mikrofibry, zamoczoną w letniej wodzie z mydłem w płynie albo detergentem, usuwając brud i inne osady, a potem osuszamy czystym ręcznikiem, by nie powstały smugi.

Jak odnowić szklany klosz lampyVailante srebrny - Italux - lampa wisząca nowoczesna

Nie zapominajmy o żarówkach, one też się brudzą, więc wymagają wyczyszczenia raz na jakiś czas. Jak odnowić klosz lampy, żeby nie zostawić odcisków palców? Dobrze jest w tym celu założyć rękawiczki. Nie tylko nie pozostawimy śladów na lampie, ale też ochronimy dłonie.

Jak odnowić papierową lampę

Jak odnowić starą lampę wiszącą, której abażur jest z papieru? Szczerze powiedziawszy można spróbować, wykorzystując do tego celu miotełki do kurzu lub lekko wilgotną szmatką, jednak z czasem będzie to próżny trud, więc prościej wymienić na nowy („Gdzie wyrzucić lampę”). Jak odnowić lampę z PRL z tkaniny? Większość abażurów materiałowych można umyć w wodzie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego, a dalej wypłukać w czystej oraz szybko i dokładnie osuszyć, żeby nie powstały zacieki.

Jak odnowić papierową lampęDual - Markslöjd - lampa wisząca

Jak odnowić lampę wiszącą z wikliny? Lekko zabrudzone oprawy wiklinowe wystarczy odkurzyć, mocniej – przemyć, wykorzystując roztwór z cytryny, sody oczyszczonej bądź octu, a potem wysuszyć. A jeśli lampa nie nadaje się do renowacji… pozostaje wymienić ją na nową. Zapraszamy Państwa do naszego sklepu Abanet.pl, w którym oferujemy wspaniałe oprawy retro i lampy inspirowane klasycznym oświetleniem. Gwarancja znakomitej jakości, ceny na każdą kieszeń.

Zobacz także: