Właściwie nie wiadomo, skąd bierze się w nas tak duża tęsknota za przeszłością - ani nie była szczególnie wzniosła, bogata w ciekawe postaci, ani nie stworzyliśmy jakiegoś niepowtarzalnego, rewolucyjnego stylu, którym zachwycilibyśmy świat. No, może poza meblami gdańskimi i naftową lampą Ignacego Łukasiewicza, ale kiedy to było? Historię Polski, w tym całe XX. stulecie cechuje siermiężna rzeczywistość, z którą zdecydowana większość społeczeństwa musiała się mierzyć na co dzień, więc może dlatego w prostych przedmiotach sztuki użytkowej szukamy dziś piękna zarezerwowanego niegdyś dla nielicznych. Meble, porcelanowe serwisy do kawy lub herbaty, srebrne sztućce, żyrandole stają się częścią kolekcji, którą mamy podziwiać, ale równie często nadal pełnią swoje pierwotne funkcje. Spośród antyków niebywałym wzięciem cieszą się od pewnego czasu lampy stojące podłogowe i biurkowe. Skąd taka ich popularność? Przede wszystkim mają niepowtarzalny urok i wprowadzają do wnętrza niezwykłą atmosferę, ale cechuje je również uniwersalność. To, że pasują do stylów klasycznych albo prowansalskiego czy retro jest rzeczą oczywistą, ale z równym powodzeniem odnajdą się w surowym stylu industrialnym bądź sterylnym lofcie - łamiąc konwencje są w nowoczesnej aranżacji wyrazistym, kontrastowym elementem dekoracyjnym.

Renowacja lampy stojącej, czy warto?

Jeśli nie odziedziczyliśmy po przodkach, nie znaleźliśmy w zakurzonym, zapomnianym kufrze odnalezionym na strychu pozostaje nam kupić lampę stojącą retro w sklepie z antykami, na giełdzie staroci albo gdzieś na „garażowej” wyprzedaży. Pojawia się rzecz jasna pytanie, czy to się opłaca, bo zazwyczaj wiekowe oprawy świetlne nie są w idealnym stanie, więc wymagają odnowienia, trzeba im poświęcić nieco czasu. Odpowiedź może być tylko twierdząca. Renowacja stojącej lampy warta jest naszego wysiłku, zwłaszcza że nie ma w tym nic skomplikowanego, a wymaga jedynie odrobinę cierpliwości (zapraszamy na stronę Abanet.pl „Renowacja starej lampy”).

Renowacja lampy stojącej, czy warto?Calvin - Maytoni - lampa podłogowa nowoczesna

No, chyba że trafimy na egzemplarz tak zniszczony, iż po wstępnym oczyszczeniu stwierdzimy, że zamiast renowacji musimy zbudować lampę od nowa, co całe przedsięwzięcie skazuje na porażkę. W takim przypadku trzeba będzie rozwiązać zagadnienie „Gdzie wyrzucić lampę?” i poszukać lamp stojących stylizowanych na antyczne i retro, których ogromny wybór znajduje się w naszym sklepie Abanet.pl (polecamy także stronę „Jaką lampę stojącą wybrać”).

Starą lampę stojącą jak odnowić

Zatem, jak odnowić lampę stojącą? Zasadniczo każdy to wie, ale przypomnieć nie zawadzi, iż tego typu oprawa składa się z podstawy, klosza (abażuru), trzonu łączącego podstawę z kloszem oraz kabla do sieci elektrycznej z wyłącznikiem prądu i oprawką na żarówkę. Ten ostatni element jest najbardziej „niepewny”, więc najbezpieczniej wymienić go na nowy.

Starą lampę stojącą jak odnowićAscent Satin Black - Elstead Lighting - lampa podłogowa nowoczesna

Po pierwsze, nie będziemy nigdy mieć pewności, jaki jest stan przewodów elektrycznych wewnątrz kabla; po drugie – same oprawki i ceramiczne lub bakelitowe styki w oprawkach przez lata pracy były poddane ekstremalnym temperaturom, więc mogły ulec zużyciu albo… stanie się to „za chwilę”, a raczej nie chcemy spowodować spięcia w instalacji (zapraszamy na strony Abanet.pl „Jak podłączyć włącznik światła” oraz „Jak podłączyć lampę LEDową”)

Zobacz także: