Świadomość ekologiczna. Segregacja śmieci staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem, powoli wchodzi nam w krew, jednak często nie wiemy, co zrobić z przedmiotami, które wymykają się prostej kwalifikacji. Tworzywa sztuczne i metal, szkło, papier, tkaniny - tu sprawa jest raczej oczywista, pojemniki lub worki na odpady oznaczone są odpowiednimi kolorami: żółtym, zielonym, niebieskim, brązowym. Ale gdzie wyrzucić starą lampę, zużyte żarówki i baterie? Najprościej… upchnąć do kuchennego kosza, udając że problemu nie ma, jednak należy pamiętać, iż wyeksploatowany, zniszczony sprzęt jest doskonałym materiałem do recyklingu, z czego coraz częściej korzystają producenci oświetlenia. Nie zapominajmy również, że niemal każdą oprawę świetlną można przywrócić do życia, jeśli jest zepsuta; odnowić, gdy czas pokrył ją patyną; oddać w „dobre ręce”, ponieważ dla kogoś może przedstawiać wartość historyczną bądź sentymentalną. I dlatego polecamy strony Abanet.pl „Renowacja starej lampy”, „Jak odnowić starą lampę stojącą” oraz „Jak skrócić lampę wiszącą”, na których znajdą Państwo kilka wskazówek, w jaki sposób naszym żyrandolom, plafonom czy kinkietom dać drugie życie i sprawić, by pasowały do nowych wnętrz.

Gdzie wyrzucić żyrandol

Zużyte oświetlenie nie stanowi zagrożenia jedynie wówczas, gdy jest właściwie zagospodarowane. Tymczasem jak wynika z badań przeprowadzonych w 2020 roku przez pracownię GfK Polonia dla ElektroEko, największej w Polsce organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, co piaty mieszkaniec naszego kraju nadal wyrzuca elektrośmieci do odpadów zmieszanych, a co drugi… gromadzi je w piwnicy, w garażu bądź na strychu. Co jest o tyle dziwne, że niemal połowa z nas przyznaje, że wie, co należy zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym, a także zdaje sobie sprawę, że wyrzucanie świetlówek, żarówek LED i opraw świetlnych do śmietnika szkodzi środowisku.

Gdzie wyrzucić żyrandolLehdet Złota - THORO - lampa wisząca

Pytanie więc, gdzie wyrzucić stary żyrandol? Oczywiście najprostsza utylizacja lamp to poczekać na tzw. wywóz śmieci gabarytowych, do których elektrośmieci się zaliczają, lecz odbywa się on kilka razy w roku, więc do tego czasu zmuszeni jesteśmy je gromadzić.

Tymczasem istnieje kilka innych rozwiązań:

- możemy oddać starą oprawę w sklepie, w którym kupujemy nową lampę. Punkty sprzedaży mają obowiązek przyjąć zużyty sprzęt, jeśli jest tego samego rodzaju i pełni tę samą funkcję, co sprzedawany (marka nie ma znaczenia);

- stary żyrandol możemy przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), znajdującego się w gminie, na terenie której mieszkamy;

- również bezpłatnie elektrośmieci pozostawimy w sieci punktów ElektroEko (można je znaleźć na stronie firmy);

- obowiązek przyjęcia zużytego sprzętu oświetleniowego bez konieczności zakupu nowego mają też sklepy wielkopowierzchniowe, pod warunkiem jednak, że nie przekracza długości 25 cm.

Powinniśmy także pamiętać, że za zużyty sprzęt pozostawiony w nieodpowiednim miejscy grozi kara do 5000 zł.

Gdzie wyrzucić szklany klosz, gdzie wyrzucić lampę stojącą

Według ekspertów, niemal 90 procent materiałów otrzymanych w procesie odzysku i recyklingu zużytego oświetlenie można powtórnie wykorzystać. Przykładem właśnie szklany klosz – szkło da się bez problemu ponownie przerobić na nowy produkt. Podobnie jest w przypadku aluminium (odzyskuje się 98 proc.) i stali (100 proc. nadaje się do ponownego przetworzenia). Jak wynika z powyższych danych, zamiast się zastanawiać, gdzie wyrzucić lampy, możemy je po prostu sami zdemontować, a poszczególne elementy umieścić we właściwych pojemnikach na śmieci: szklany klosz do odpadów szklanych (kolor zielony); metalową podstawę i trzon lampy stojącej do tworzyw sztucznych i metalu (kolor pojemnika żółty), tak samo okablowanie oprawy.

Gdzie wyrzucić szklany klosz, gdzie wyrzucić lampę stojącąTripod H173 czarny - Fontana Arte - lampa podłogowa

Jeśli mamy wątpliwości, gdzie wyrzucić zużytą lampę, jak prawidłowo postąpić ze sprzętem oświetleniowym, podpowiedź znajdziemy na opakowaniu i – niekiedy – na samej oprawie bądź żarówce. Symbol przekreślonego pojemnika na śmieci oznacza, że dany przedmiot nie powinien trafić do odpadów zmieszanych. I na koniec – lampy z recyklingu oferują obecnie wszyscy liczący się producenci oświetlenia, o czym warto się przekonać odwiedzając nasz sklepi Abanet.pl: żyrandole, plafony, kinkiety, oprawy stojące, oświetlenie architektoniczne i lampy ogrodowe (polecamy stronę „Jakie oświetlenie przed wejściem do domu”). Zapraszamy Państwa serdecznie, życząc udanych zakupów.

Zobacz także: