Dawnymi, choć nie tak znów odległymi czasy nieodłącznym elementem każdej kuchni w założeniu ozdobnym, lecz zazwyczaj kiczowatym były makatki, czyli wieszane na ścianie nad stołem, przy szafkach na naczynia czy nad umywalkami zwykle kwadratowe bądź prostokątne tkaniny wykonane z lnu lub białego płótna z haftowanym rysunkiem i obowiązkową sentencją. Taka uboższa krewna tapiserii. Niektóre mądrości dziś „powalają” nie tylko częstochowskimi rymami, ale także tandetą przekazu, jak choćby „Dobra żona tym się chlubi, że gotuje, co mąż lubi”, „Dobra kuchareczka zwinna jak laleczka” czy "Szczęście gości w domu wciąż, gdy pomaga żonie mąż" lub „Zimna woda zdrowia doda”, przy czym w tej ostatniej autor nie wyjaśniał, czy miał na myśli wodę do picia czy do mycia (też rym wyszedł).

Dziś ta swoista cepelia, jak się pejoratywnie mówiło o tego typu sztuce odeszła do lamusa. Jeśli makatki jeszcze gdzieś się pojawiają, to jako miejmy nadzieję element humorystyczny w aranżacji wnętrza, a nie wątpliwa dekoracja. Bowiem tak naprawdę do nowoczesnej kuchni urządzonej z polotem i z klasą nie trzeba wprowadzać żadnych udziwnień, dekoracją powinny być sam sprzęt, szafki i odpowiednio dobrane oświetlenie LEDowe do mebli kuchennych. Bo wszak, jak twierdził Jerome K. Jerome, „Jeśli celem projektu jest zwykłe dziwactwo, istnieje już przecież jamnik”…

Oświetlenie LED pod szafki kuchenne, co wybrać?

Kuchnia jest po sypialni i salonie miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu. Średnio, jak wynika z badań przeprowadzonych kilka lat temu przez firmę GfK, blisko 7 godzin tygodniowo. Nie trzeba więc nikogo przekonywać, że aby komfortowo się w niej czuć nie wystarczy światło górne, powinno się zainstalować dodatkowe. Oświetlenie pod szafkami w kuchni zapewni nam nie tylko komfort podczas przygotowywania posiłków czy zmywania naczyń, czyli doświetli tzw. przestrzeń roboczą, ale także będzie ich ozdobą.

Światło pod szafki kuchenne, co wybrać? Odpowiedź wydaje się prosta - LED. LEDy do szafki zużywają o wiele mniej energii niż halogeny (nie mówiąc o zwykłych żarówkach), nie nagrzewają się, mają długą żywotności, możemy dobrać barwę światła do naszych preferencji. Możemy także dobrać oprawy do własnych preferencji czy to będzie taśma LED podszafkowa, listwa LED pod szafki kuchenne czy oprawa punktowa.

Oświetlenie LED pod szafki kuchenne, co wybrać?

LEDy do mebli kuchennych – barwa światła. W kuchniach z zabudową drewnianą czy takich, w których są ściany wykończone cegłą sprawdzi się barwa ciepła (2700-3500 Kelwinów), w nowoczesnych kuchniach, jasnych czy wręcz białych, „skandynawskich” wnętrzach odpowiednie będzie światło neutralne (ok. 4000–4500 K). Neutralne, czyli światło najbardziej zbliżone do dziennego powinno dawać także lampy LED pod szafki kuchenne, które oświetlają przestrzenie robocze w pomieszczeniu, jak na przykład blat, na którym przygotowujemy posiłki (przynajmniej zobaczymy, co przyrządzamy). LEDy pod szafki kuchenne powinny mieć moc 8-10 W, słabszą, wręcz minimalną, jeśli lampki LED do szafki pełnią jedynie funkcję dekoracyjną czy jedynie mają doświetlić daną przestrzeń.

Kupując oświetlenie pod szafki kuchenne LED, niezależnie czy to lampki LED nad szafki kuchenne czy taśma LED podszafkowa trzeba wcześniej wiedzieć, gdzie ma być zamontowana, a co za tym idzie odpowiednio dobrać jej współczynnik szczelności IP (Internal Protection). LEDy pod szafkami kuchennymi, które mogą być narażone na działanie pary wodnej czy wręcz zachlapane powinny mieć współczynnik IP65, co oznacza, że są pyłoszczelne i mają wysoką wodoodporność.

LEDy w kuchni pod szafkami oddalonymi od kuchenki czy umywalki wystarczy IP44, choć pamiętać trzeba, że gotując bigos czy świąteczną kapustę z grzybami aromat, czyli wilgoć nikogo i nic nie oszczędza.

Jak zamontować taśmę LED pod szafkami kuchennymi?

Instalacja lamp zawsze zależna jest od tego, jakie wybraliśmy lampy do kuchni pod szafki. Ważne jest, by jeszcze przed montażem LEDów pod szafkami, a najlepiej przed ich kupnem dokładnie wymierzyć szerokość mebla, by wcześniej wiedzieć ile lamp czy jak długiej taśmy LED pod szafki potrzebujemy.

Jak zamontować taśmę LED pod szafkami kuchennymi?

Jak zamontować oświetlenie LED pod szafkami? Sposób jest prosty. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu i fachowej wiedzy - wystarczy oczyścić miejsce, w którym ma być zainstalowana, przykleić do taśmy LED specjalną dwustronną taśmę przylepną, a następnie całość do szafki. Podobnie wygląda instalacja listwy LED, jeśli właśnie je wykorzystujemy jako oświetlenie pod szafkami. Oczywiście, kiedy nie wierzymy w trwałość taśm przylepnych możemy wykorzystać do tego celu kleju montażowego lub wkrętów, ale listwa LED pod szafki, a tym bardziej taśma ważą niewiele i nikt na nich nie będzie się wieszał, więc na pewno wytrzyma.

Jak zamontować oświetlenie LED w witrynie czy w przeszklonych półkach kuchennych?

Oprócz oświetlenie LED do kuchni pod szafki, popularnym sposobem, by nadać pomieszczeniu indywidualny charakter i zbudować urokliwy nastrój jest światło padające od wewnątrz, rozjaśniające szklane witryny czy przeszklone szafki bądź półki. Podświetlenie mebli kuchennych taśmą LED czy listwa LED do mebli jest niezwykle dekoracyjne i może dać ciekawe efekty, zwłaszcza jeśli użyjemy kolorowych diod. Montujemy je nad górną półką, kierując światło w dół.

Jak zamontować oświetlenie LED w witrynie czy w przeszklonych półkach kuchennych?

Coraz częściej spotykanym oświetleniem LED mebli kuchennych, sprawdzającym się, gdy chcemy punktowo rozjaśnić szklaną witrynę szafki czy szklane półki są oprawy punktowe bądź oprawy punktowe wpuszczane (czyli montowane równo z powierzchnią mebli). Tu niestety musimy zabawić się w „małego stolarza”, bo chcąc zamontować punktowe oświetlenie do szafek trzeba przygotować, czyli wywiercić w meblu otwory montażowe, do których włożymy lampki. Oczywiście wcześniej trzeba sprawdzić, jakie wymiary ma oprawa, co zwykle podaje producent w instrukcji obsługi, żeby otwór był w sam raz. Bo jak powszechnie wiadomo, rozmiar jednak ma znaczenie…

Zobacz także: