Ponoć każdy z nas ukrywa w szafie jakiś szkielet… A jeśli trafi się szafa bez zwłok, to często czai się w niej upiór o nieznanej proweniencji, a w najlepszym przypadku ukrywa duch. Strach otworzyć, bo albo coś z ciemności wypadnie, albo człowieka wystraszy. Ale jest wyjście – zamontować światło w szafie! Nie dość, że zjawy boją się jasności, więc się ich pozbędziemy; to na dodatek, a co w tym przypadku najważniejsze, bez problemu znajdziemy stosowną garderobę.

Oświetlenie w szafie ma same zalety. Dokładnie widzimy jej zawartość; o świcie, kiedy noc jeszcze całkiem nie odeszła czy wieczorem, gdy zapada zmrok, ubierając się nie musimy zapalać głównego światła, przechodząc przez cały pokój i budząc przy okazji domowników; zapalając światło główne zazwyczaj widzimy tylko część przestrzeni, natomiast oświetlenie wnętrza szafy rozjaśni każdą jej półkę, najmniejszy zakamarek. W gruncie rzeczy szafa to taka większa… lodówka, wciąż usiłujemy coś w niej znaleźć, a czy przyszło komuś do głowy, by otwierając lodówkę automatycznie nie zapalała się w niej lampka?

Jakie oświetlenie do szafy

Najprostsza odpowiedź to oświetlenie LED do szafy. Taśma LED czy listwa LED do szafy są proste w montażu, mają różną długość, więc łatwo je dobrać do szerokości mebla czy nawet szerokości i głębokości pojedynczych półek. Kupując meble na zamówienie, możemy ukryć LED-y do szafy w specjalnych profilach, które stolarz zamontuje w płycie górnej lub ścianach bocznych, wpuszczając je w drewno. Innym przykładem lampy LED do szafy, oświetlenia LED w szafie jest drążek z podświetleniem. Da się go zamontować w każdym meblu, ma standardowe szerokości i średnicę. Wybierając taką lampkę do szafy, można też zdecydować, czy chcemy, by światło padało w dół, w górę czy w obu kierunkach. Oświetlenie LED szafy jest energooszczędne i trwałe.

Funkcjonalne, a przy tym łatwe w montażu (demontażu) jest i oświetlenie do szafy na baterie. To alternatywa, by oświetlić ten mebel w środku, jeśli stoi daleko do stałego źródła zasilania. Nie musimy doprowadzać przewodów, kabli, jednak decydując się na oświetlenie LED do szafy na baterie, sprawdźmy czy lampka, która nam się podoba ma baterie… wymienne. Zdarza się, że to taka sama jednorazówka, jak świecąca dioda umieszczona w okładce płyty „Pulse” Pink Floyd.

Jakie oświetlenie do szafy

Lampa do szafy może być także standardowa, taka jakiej używamy do oświetlania pomieszczeń. Musimy jednak starannie dobrać oprawy, nie mogą być zbyt duże, i zastanowić się, gdzie ją lub je ustawimy. Tego typu lampy słabo się jednak sprawdzają, chyba że jako oświetlenie szaf dużych, robionych na wymiar czy jako oświetlenie szafy wnękowej.Otwierając drzwi szafy, światło powinno zapalać się automatycznie, więc kupujmy oświetlenie do szafy z czujnikiem ruchu. Na rynku dostępne są zarówno taśmy LED z czujnikiem ruchu na baterie, jak i oświetlenie LED do szafy z wbudowanym czujnikiem ruchu, czyli połączenie w jednej obudowie zarówno źródła światła, jak i sensora ruchu.

Oświetlenie szafy przesuwnej

Do oświetlenia szafy z drzwiami przesuwnymi pasuje właściwie każde z wymienionych wcześniej źródeł światła. Jako oświetlenie LED szafy przesuwnej możemy wykorzystać zarówno taśmy LED, LED-y w profilach, jak i drążki z podświetleniem LED. Pamiętać jednak należy, że prawidłowe oświetlenie w szafie przesuwnej wymaga, by czujniki ruchu były za każdymi drzwiami. Można także zamontować przy drzwiach specjalne włączniki zbliżeniowe. Włącznik światła w szafie przesuwnej załącza obwód elektryczny w chwili, kiedy na kilka centymetrów odsuniemy drzwi od czujnika. Wyłącza – kiedy je dosuniemy.

Oświetlenie szafy przesuwnej

Jak i gdzie zamontować oświetlenie szafy

Najprostsze rozwiązanie to szafa z oświetleniem. Kupujemy i po kłopocie. Mamy co prawda, co mamy i zmienić się szybko nie da, ale też nie musimy się trudzić. Tymczasem montaż oświetlenia szafy, oświetlenia szafy wnękowej czy oświetlenie do szafy przesuwnej jest prosty; wystarczy pamiętać, by stała blisko źródła zasilania; wywiercić w ściance (najlepiej tylnej) otwór lub otwory, którymi poprowadzimy kable, a dalej już jak w instrukcji!

Jak i gdzie zamontować oświetlenie szafy

LED-y w szafie najczęściej montujemy pośrodku na suficie, tak by światło padało w dół lub zaraz nad drzwiami, kierując strumień światła w głąb. Taśmę LED do szafy, lampki LED do szafy czy LED-y na baterie do szafy można także zamontować na poszczególnych półkach czy w szufladach. Pamiętać trzeba, by lampki do szafy z czujnikiem ruchu czy czujnikiem zbliżeniowym dawały łagodne, nieagresywne światło. Oświetlenie szafy LED powinno mieć barwę białą – ciepłą lub białą – zimną, czyli taką, która wiernie odda odcienie ubrań (jako, że szafa najczęściej w mieszkaniu stoi w sypialni polecamy także tekst „Jakie oświetlenie do sypialni”).

Na koniec – oświetlenie w szafie to nie oświetlenie nad szafą. Na to drugie raczej nie ma się co decydować, bo niewiele dojrzymy, kiedy przed nami znajdzie się środku nasz cień.

Zobacz także: