Jaka lampa do sypialni?

Sypialnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. W nim śpimy i regenerujemy się po całym dniu. Warto więc zatroszczyć się o odpowiednie oświetlenie, które zapewni nam komfort i lepsze samopoczucie. Pomimo, że sen jest główną czynnością jaką wykonujemy w sypialni to w obecnych czasach stały się one pomieszczeniami wielofunkcyjnymi. Sprawia to, że stworzenie przytulnej atmosfery może być dość trudne, a jednocześnie dobranie lamp do tego pomieszczenia jest niezwykle istotne. Ważny jest tutaj kompromis pomiędzy stylem a funkcjonalnością.

Jakiego typu oświetlenia potrzebuję?

Pierwszym co powinniśmy wziąć pod rozwagę jest jakiego typu oświetlenia użyjemy w swojej sypialni. Niewielkie lampki stołowe na stoliki nocne przy łóżku są pierwszym wyborem. Mogą być one również świetnym akcentem i okazją na dodanie odrobiny własnego unikalnego stylu.

lampki nocne

Ciekawą alternatywą może być użycie obok łóżka kinkietów lub niewielkich lamp wiszących. Stworzą one minimalistyczny styl, wciąż jednak zapewnią element stylu i szyku naszej sypialni. 

wiszące

Umieszczenie plafonu lub lampy wiszącej w centralnej części pomieszczenia jest zawsze dobrym wyborem. Zamontowanie ściemniacza będzie dodatkowym atutem i ułatwieniem. Główne oświetlenie sufitowe zapewni światło w całym pokoju, a lampki stołowe i kinkiety dodadzą blasku. Rozsądny będzie wybór lampy nie świecącej bezpośrednio w dół, aby nie oślepiać osoby leżącej na łóżku.

wisząca główna

Kinkiety i lampy stojące mogą być użyte jako oświetlenie dodatkowe, które zapewni światło w miejscach, których główna lampa sufitowa nie rozświetla. Doskonale podkreślą również fragmenty pomieszczenia lub ozdoby i dekoracje, które w nim umieściliśmy. Lampy stojące poprzez fakt, że zwykle posiadają silniejsze żarówki niż lampki stołowe, dostarczą dodatkowo więcej światła naszej sypialni.

kinkiety/stojące

 

Jak i gdzie będzie używane oświetlenie?

czytanie

Bardzo ważne jest rozmieszczenie lamp. Koniecznie powinniśmy umieścić lampy stojące i stołowe blisko kontaktu. Świetnym rozwiązaniem będą włączniki schodowe, jeden przy wejściu do sypialni, a drugi zaraz przy łóżku. Ułatwi nam to znacząco włączanie i gaszenie głównego oświetlenia. Jeśli sypialnia służy nam do pracy bądź nauki warto zamontować lampki do czytania lub stołowe odpowiedniej wysokości, aby umożliwić czytanie zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej. Gdy siedzimy na łóżku spód abażuru lampy powinien znajdować się na poziomie naszego wzroku. Lampa z regulowanym wysięgnikiem może być również dobrą alternatywą.

Jaki poziom oświetlenia pomieszczenia preferuję?

Obecnie sypialnie stały się pomieszczeniami wielofunkcyjnymi. Spora część osób w tych pomieszczeniach ogląda telewizję, czyta, relaksuje się czy pracuje. Oznacza to, że potrzebne jest wiele stref świetlnych, koncentrujących się w poszczególnych fragmentach pokoju. Jeśli pracujemy i potrzebujemy oświetlenia w sypialni koniecznie powinniśmy zatroszczyć się o lampę stojącą lub stołową. Podsumowując można powiedzieć, że w sypialni potrzebujemy dość miękkiego i delikatnego światła oraz akcentów ułatwiających codzienne czynności. Warto zastanowić się jak będzie wyglądała nasza sypialnia w różnych porach dnia, jakie czynności i kiedy najczęściej w niej wykonujemy oraz jakie wtedy jest naturalne oświetlenie.

sypialnia

Jaki styl sypialni?

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem stylu w jakim urządzamy naszą sypialnię. Naprawdę konieczne jest określenie się jaki charakter chcemy stworzyć i przeniesienie go również na oświetlenie. Na przykład jeśli chcemy utrzymać pomieszczenie w minimalistycznej i surowej stylistyce, w czerni, bieli, betonie czy cegłach to lampy industrialne będą najlepszym wyborem. Należy pamiętać, że sypialnia powinna być oazą spokoju, miejscem relaksu i odpoczynku. Wprowadzając swój własny, unikalny styl należy również o tym pamiętać. Szczególną uwagę należy zwrócić na kolorystykę, ponieważ oświetlenie będzie wpływało na postrzeganie barw w pokoju. Sypialnie w jaskrawych kolorach będą potrzebowały mniej światła, niż te ciemniejsze. Należy jednak brać pod uwagę naturalne oświetlenie podczas dnia.

industrial

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą oświetlenia do sypialni >>> przejdź

Zobacz także: