​Urządzenie każdego pomieszczenia w naszym mieszkaniu to wyzwanie nie lada. Poziom trudność gwałtownie wzrasta, kiedy „dochodzimy” do kuchni, zwłaszcza wówczas, gdy mamy do zagospodarowania małą przestrzeń lub jest ona usytuowana we wnęce. Wiadomo, kuchnia jest niezwykle ważnym miejscem, często określana mianem „serca” domu, bowiem już nie tylko przygotowujemy w niej posiłki czy szybkie przekąski, ale często spędzamy czas wolny, a nawet spotykamy się ze znajomymi (co prawda według statystyk Polacy przebywają w kuchni średnio 7 godzin tygodniowo, tyle co przeciętny Włoch, ale w przeprowadzonych kilka lat temu przez instytut GfK badaniach liczony był czas poświęcony jedynie na gotowanie). Z tych też powodów powinna być funkcjonalna, wygodna dla użytkowników, ale też estetycznie, stylowo zaaranżowana. Oprócz odpowiedniego wykończenia ścian, doboru mebli, sprzętu AGD i akcesoriów ważne jest również prawidłowe oświetlenie małej kuchni, szczególnie gdy chcemy, by wydawała się większa i przestronniejsza oraz wyglądała elegancko. Czy jest to możliwe? Jak najbardziej, wystarczy kilka sprawdzonych i prostych rozwiązań.

Oświetlenie małej kuchni w bloku

Zawsze najlepszym rozwiązaniem w przypadku małej kuchni lub wnęki kuchennej jest „otwarcie” na salon. Dobrym pomysłem jest wówczas ustawienie „pomiędzy” mebla w postaci wyspy lub bufetu, dzięki czemu z jednej strony powiększymy przestrzeń i ją doświetlimy, z drugiej – ten element wyposażenia wnętrz odzieli część kuchenną od wypoczynkowej, a jednocześnie może pełnić wiele funkcji: stołu, dodatkowego blatu roboczego, biurka. Choć nie zawsze jest to możliwe, przygotowując aranżację części kuchennej warto pamiętać o układzie trzech sfer. Wzorcowy ciąg to: strefa przechowywania produktów (lodówka, spiżarka, szafki), przygotowywania ich (zlewozmywak, blat roboczy) oraz gotowania (kuchenka, płyta, piekarnik). Takie rozplanowanie jest ergonomiczne, szalenie ułatwia prace. Jeśli chcemy powiększyć optycznie powierzchnię, pragniemy by sprawiała wrażenie większej, przestronniejszej stawiajmy na jasne barwy, a ponad wszystko - biel. Jasne kolory ścian, podłogi i mebli odbijając światło rozjaśniają wnętrze i spotęgują wrażenie przestronności. Obok bieli zastosować można także barwę kremową, beżową, odcienie szarości.

Oświetlenie małej kuchni w blokuSolid 1.0 PAR16 czarny - Wever & Ducré - spot

A jak powinno wyglądać prawidłowe oświetlenie w małej kuchni w bloku, by wrażenie głębi powiększyć? Jakie oświetlenie do małej kuchni zastosować? Jakie lampy do małej kuchni powinniśmy kupić? Przede wszystkim należy zainstalować kilka niezależnych źródeł światła, które zapewnią nam komfort i bezpieczeństwo pracy. Oświetlenie do małej kuchni w bloku to oczywiście lampy sufitowe, czyli światło główne, ale szczególnej troski wymagają strefy robocze, w którym przygotowujemy i gotujemy posiłki, jest to związane z naszym bezpieczeństwem, lecz też… warto widzieć, co przyrządzamy. W przestrzeni otwartej na salon nie zapominajmy o oświetleniu wyspy kuchennej czy bufetu. Lampa nad wyspą nie tylko zapewni nam odpowiednią ilość światła, ale też podkreśli wyjątkową gustowność miejsca (polecamy strony Abanet.pl „Jak oświetlić kuchnię” i „Jaka lampa nad wyspę w kuchni”).

Oświetlenie sufitowe małej kuchni

W każdym pomieszczeniu najważniejsze jest, by światło rozchodziło się równomiernie, rozjaśniając całe wnętrze. Najlepsza, sprawdzona koncepcja to rzecz jasna oświetlenie sufitowe do małej kuchni. A naprawdę jest w czym wybierać. We wnętrzu wysokim możemy zastosować klasyczne lampy wiszące, w niższych – plafony, spoty i oczka sufitowe. Wybierając do małej kuchni oświetlenie sufitowe warto zwracać uwagę, by stylistycznie pasowało do wystroju całego pomieszczenia.

Oświetlenie sufitowe małej kuchniSogno PP 42 - Vistosi - plafon nowoczesny

W naszym sklepie Abanet.pl bez problemu dobiorą Państwo odpowiednie lampy sufitowe do małej kuchni urządzonej w stylach klasycznych, ale również nowoczesnych: skandynawskim, rustykalnym, loftowym czy modnych ostatnio, pełnych światła - amerykańskim i prowansalskim (warto zwrócić uwagę na naszą stronę „Jakie lampy dają najwięcej światła”).

Jaki żyrandol do małej kuchni

Tradycyjne, jeśli tak można powiedzieć, a bez wątpienia nieodmiennie popularne oświetlenie sufitowe w małej kuchni i nad kuchenną wyspą to lampy wiszące ze szklanymi kloszami, w tym żyrandole. „Niestety” dla wielu właścicieli mieszkań - można je stosować wyłącznie w wysokich pomieszczeniach, w niskich nie dość, że je przytłoczą, to jeszcze z dużym prawdopodobieństwem będą nam przeszkadzać w codziennych czynnościach albo podczas przemieszczania się po kuchni czy wstawania od stołu. Ale jeśli już mają Państwo na tyle miejsca - wiszące lampy do kuchni, dostępne w naszym sklepie mają naprawdę wiele postaci: eleganckie, klasyczne żyrandole; oprawy designerskie do wnętrz urządzonych nowocześnie, fantastyczne modele proste, minimalistyczne z przeznaczeniem do loftów.

Jaki żyrandol do małej kuchniSmarties Bianco SP3 D40 - Ideal Lux - lampa wisząca

Jaka lampa do małej kuchni

Obok lamp sufitowych, jeszcze jakie oświetlenie w małej kuchni powinniśmy dodatkowo zamontować?W miejscach, gdzie przygotowujemy posiłki, o czym już była mowa, najlepiej sprawdzi się punktowe oświetlenie do małej kuchni, reflektorki bądź listwy LED. Dobrze jest też umieścić źródło światła nad zlewozmywakiem i kuchenką (chyba że mamy zamontowany okap, bowiem to urządzenie posiada wbudowane LEDy). Nie zapominajmy o oświetleniu dekoracyjnym w formie listew bądź taśm LED, które najczęściej montowane jest pod wiszącymi szafkami lub w przeszklonych witrynach – efektownie wygląda, wzbogaca aranżację pomieszczenia.

Jaka lampa do małej kuchni

Na koniec kilka słów o barwie światła. W niedużych przestrzeniach unikajmy ciepłych tonacji, owszem, dają wrażenie „przytulności”, ale też optycznie zmniejszają pomieszczenie, a nie na takim finalnym efekcie nam zależy. Idealne jest światło neutralne białe o temperaturze barwowej 3500 – 4000K. Zapraszamy Państwa do naszego sklepu. W Abanet.pl czekają na naszych Klientów fantastyczne lampy kuchenne od znanych i uznanych projektantów oraz producentów opraw świetlnych. A jeśli zamierzają Państwo samodzielnie instalować oświetlenie, polecamy strony sklepy Abanet.pl „Jak podłączyć lampę sufitową” oraz „Jak podłączyć lampę LEDową”. Życzymy udanych zakupów.

Zobacz także: