​Co do mroku sprawa jest znana od wieków, najciemniej jest zawsze pod latarnią. A gdzie w takim razie najjaśniej albo, jak w postawionym w tytule pytaniu - czym się kierować, na co zwrócić uwagę, by znaleźć odpowiednie lampy dobrze oświetlające całe pomieszczenie, do którego są dedykowane? Z pozoru odpowiedź nasuwa się sama – lampy, które dają dużo światła, to oprawy sufitowe. Zazwyczaj to one stanowią główne źródło światła w salonie, sypialni, kuchni, łazience czy biurze, równomiernie wypełniając nim całe wnętrze, a ponadto dzięki położeniu powyżej linii wzroku nie rażą nas w oczy. Rzecz jasna, czasami nawet najlepsza lampa sufitowa dająca dużo światła nie wystarczy, zwłaszcza gdy chcemy, by oświetlenie było nie tylko funkcjonalne, praktyczne, ale pełniło również rolę dekoracyjną. Warto pomyśleć o dodatkowych źródłach światłach: zadaniowych, rozjaśniających np. blat roboczy w kuchni czy biurko oraz dekoracyjnych, podkreślających wystrój i charakter miejsca. Zapraszamy do Abanet.pl, gdzie czekają na Państwa fantastyczne, wydajne lampy sufitowe LED, które rozpromienią każde wnętrze: żyrandole, plafony, szynoprzewody i nowoczesne oświetlenie typu downlight. A jeśli szukają Państwo lamp zewnętrznych - polecamy naszą stronę „Jakie oświetlenie przed wejściem do domu”.

Lampa która daje dużo światła

Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując lampy LED, by zapewnić każdemu wnętrzu mocne oświetlenie sufitowe? Przede wszystkim sufitowa lampa dająca dużo światła musi być odpowiedni dobrana do wielkości pomieszczenia oraz jego przeznaczenia, stąd istotne są następujące wartości:

- strumień świetlny, czyli ilość światła wyrażona w lumenach (lm) emitowana przez lampę (żarówkę) LED;

- wyrażone w luxach (lx) natężenie światła padające na daną powierzchnię, albo inaczej – liczba lumenów na metr kwadratowy. Przykładowo: lampa punktowa o wartości 500 lm oświetlająca 1 m² oznacza jasność w danym miejscu 500 lx, ale jeśli ta sama oprawa będzie rozjaśniać 10 m² - jedynie 50 lx (500/10);

- moc żarówki określana w watach (W), czyli miara energii, którą źródło światła pobiera, by osiągnąć pożądaną jasność;

- współczynnik oddawania barw CRI/Ra. Podaje on, w jakim stopniu kolorystyka danego przedmiotu, widziana przez nas w sztucznym świetle odpowiada jego rzeczywistym barwom. Minimum to CRI>80;

- wyrażona w kelwinach (K) temperatura barwowa światła: ciepła (do 3300 K), neutralną (3300 – 5300) i zimną (powyżej 5300 K).

Lampa która daje dużo światłaRio 55 Czarny Led 3000K - THORO - lampa wisząca

Jak zatem dopasować oprawy sufitowe do konkretnego pomieszczenia? Według wytycznych, które w przybliżeniu podają moc żarówek potrzebnych, by oświetlić wnętrze, optymalne oświetlenie to:

- w salonie - 250 – 300 luksów na metr kwadratowy, więc przykładowo, lampa do salonu dająca dużo światła w małym, 15-metrowym pokoju powinna emitować ok. 4000 lm;

lampa do kuchni dająca dużo światła to oprawa, która efektywnie oświetli całe pomieszczenie na poziomie 300 luksów, a blat roboczy – 500 lx;

lampa sufitowa która daje dużo światła na korytarzu lub klatce schodowej winna mieć efektywność na poziomie minimum 100 lx na 1 m²;

żyrandole dające dużo światła w sypialni – natężenie 200 lx/ m²,- łazienka wymaga oświetlenia na poziomie 300 luksów;

- lampa wisząca dająca dużo światła w biurze czy szerzej, w miejscu pracy, to 500 lx/ m².

Lampy sufitowe dające dużo światła

Pierwszym skojarzeniem, które mamy, kiedy myślimy o oświetleniu głównym są lampy sufitowe wielopunktowe dające dużo światła – żyrandole lub nowoczesne oprawy wiszące. Niewątpliwie funkcjonalne, ale równie fantastycznie wyglądają, przez co stanowią dominujący element dekoracyjny.

Lampy sufitowe dające dużo światłaEquilibra Soft LED 120 - Aquaform - lampa wisząca

Żyrandol, który daje dużo światła jest też lampą uniwersalną, bo bez problemu odnajdzie się w każdej aranżacji oraz – co niemniej ważnie – niemal we wszystkich pomieszczeniach, wystarczy by były wysokie: w sypialni, kuchni, nad stołem w jadalni, w przestrzeni pyblicznej (a jak już wybiorą Państwo idealną oprawę do swojego mieszkania albo lokalu użytkowego, zachęcamy do lektury stron Abanet.pl: „Jak podłączyć lampę sufitową”, „Jak podłączyć lampę LEDową” oraz „Jak podłączyć włącznik światła”).

Czy plafon daje dużo światła

Lampy sufitowe do salonu dające dużo światła (ale także do sypialni czy kuchni), to nie tylko lampy wiszące. Znakomitym pomysłem do niskich wnętrz są plafony. Równie skuteczny jak lampy wiszące, a nie zabierają wiele miejsca w przestrzeni.

Czy plafon daje dużo światłaRoma PL12 - Ideal Lux - plafon nowoczesny

Coraz częściej spotykanym oświetleniem głównym, szczególnie w nowoczesnych mieszkaniach lub biurach są szynoprzewody, oprawy natynkowe i podtynkowe. Proste, minimalistyczne, niemal niewidoczne z powodzeniem zastępują „tradycyjne” źródła światła.

Lampa podłogowa dająca dużo światła

Nawet najlepsze i najbardziej ergonomiczne lampy sufitowe dobrze oświetlające wnętrze czasami mogą nie wystarczyć, bowiem są miejsca, do których światło nie dotrze lub będzie go zbyt mało. Najmocniejszy żyrandol do salonu dający dużo światła nie zapewni nam na przykład komfortu czytania, albowiem odpowiednie dla oczu podczas lektury jest natężenie światła o wartości 350–500 lx, więc wyższe aniżeli rozproszone oświetlenie główne. Tu z pomocą przychodzą lampy podłogowe i biurkowe, które możemy dowolnie przestawiać w zależności od potrzeb, a dodatkowo regulować kąt padania światła i jego jasność (oprawy z ruchomą głowicą i ściemniaczem).

Lampa podłogowa dająca dużo światłaTripod H173 czarny - Fontana Arte - lampa podłogowa

Znakomitej jakości lampy podłogowe i biurkowe znanych i uznanych producentów oświetlenia znajdują się w ofercie naszego sklepu Abanet.pl. Zapraszamy serdecznie. A tym z Państwa, którzy chcą tchnąć nowe życie w zabytkowe oprawy świetlne, polecamy strony „Jak skrócić lampę wiszącą” oraz „Renowacja starej lampy”.

Zobacz także: