Niemal każdy z nas kupując nowy dom czy mieszkanie, pragnie w swoim otoczeniu stworzyć atmosferę odpowiadającą swoim upodobaniom. Dotyczą one wszystkiego, zarówno kolorów, wzorów, stylu mebli i dodatków, oświetlenia, temperatury i wszystkiego, co nas w domu otacza. Tak, aby wracając do domu po ciężkim dniu pracy móc czuć się odprężonym, otoczyć się pięknem w swoim guście i klimatem, który pomoże nam się zrelaksować.

Ładne lampy wiszące

Nie trudno bowiem zauważyć, jak bardzo wystrój poszczególnych mieszkań różni się od siebie, będąc lustrzanym odbiciem niepowtarzalnej natury każdego człowieka - różni ludzie czują się dobrze w różnych odcieniach ścian, mają różne upodobania co do stylu wystroju, dodatków i ozdób, czują się dobrze w różnych warunkach - mogą żyć wyłącznie w dużych, jasnych i chłodnych pomieszczeniach, tworząc sobie jedynie małe kąciki do relaksu, inni zaś potrzebują wypełnionej przestrzeni, ciepła i stłumionego światła.

Lampy stołowe / lampy biurkowe

Co jednak zrobić, gdy nie kupujemy nowego mieszkania, które moglibyśmy urządzić od zera, tylko myślimy o drobnej, choć znaczącej rearanżacji swojego domu, w którym mieszka i żyje cała nasza rodzina, i w którym przez lata zgromadziliśmy rzeczy, mające dla nas lub naszych bliskich znaczenie sentymentalne. Otóż zmiana wystroju pomieszczenia wcale nie musi opierać się “zaczęciu wszystkiego od nowa” - często bowiem naprawdę drobne rzeczy są w stanie stworzyć gigantyczną zmianę na plus, nie zaburzając przy tym wytworzonej przez lata harmonii. Bardzo ważnym czynnikiem pozwalającym diametralnie odmienić charakter pomieszczenia jest oświetlenie.

Mama Non Mama Ø53 przezroczysty - Slamp - lampa wiszącaDiamond Small - Slamp - lampa biurkowa

Lampy stojące o delikatnym ciepłym świetle wytwarzają znacznie inną atmosferę niż np. zawieszone u sufitu jasne plafony oświetlające cały pokój. Jak zatem rozpocząć “remake” swojego domu? W pierwszej kolejności warto wyznaczyć sobie strefy: pracy, zabawy i relaksu - zastanowić się w których pomieszczeniach, w których miejscach dobrze nam się śpi, czujemy się dobrze, bezpiecznie i przyjemnie, które napędzają nas pozytywną energią, gdzie nam łatwo się skupić i pobudzić kreatywność, a także w których miejscach czujemy się zrelaksowani, weseli i mamy dobry humor. Jak dotąd nikt nie znalazł naukowych powodów istnienia tego typu “stref”, jednak chyba każdy doświadczył podobnej sytuacji, gdy nie mógł wyspać się w jednym kącie pokoju, podczas gdy w drugim spał jak dziecko, bądź gdy jeden pokój rozkojarzał lub usypiał, natomiast w drugim tryskała fontanna pomysłów. Niektórzy winią za to tzw. “żyły wodne”.

Lacrima SP G - Vistosi - lampa wiszącaVeli Ø53 biały - Slamp - lampa sufitowa

Kiedy już wyznaczymy sobie miejsca o których mowa w akapicie wyżej, warto wtedy dostosować je do konkretnych potrzeb. Strefy relaksu warto wyposażyć w dodatkowe poduszki, koce, przyjemne w dotyku tkaniny lub miły włochaty dywanik. Ważnymi są też odpowiednie dla takich miejsc źródła światła - stylowe lampy stojące ustawione nad fotelem pozwalające czytać książkę, czy rozstawione na stolikach i szafkach niewielkie lampy stołowe czy nisko zawieszone kinkiety pozwolą rozproszyć delikatne ciepłe światło, imitujące światło i ciepło ognia, oraz sprawiając że poczujemy się zrelaksowani. Ciekawe rozwiązania dla oświetlenia tego typu posiada producent Azzardo oferujący przepiękne łączące w sobie nowoczesność i klasykę lampy, a także Chors, w którego ofercie można znaleźć nowoczesne lampki biurkowe.

Agatha Ø76 niebieski - Luzifer LZFE.T.A. SAT materiał carbon + glasvezel - Kundalini

lampy stojące

W strefach pracy warto pomyśleć nad pozbyciem się dodatkowych rozpraszających czy usypiających elementów - czysta, schludna, starannie ułożona przestrzeń pozwoli się skupić na konkretnie wykonywanej czynności, a jakiś drobny, spokojny element “żywy” - taki jak akwarium z rybkami, czy roślinka w tym miejscu pozwolą odpocząć oczom i zebrać myśli w kryzysowych momentach braku inspiracji. Ważnym jest aby miejsce, w którym pracujemy było dobrze oświetlone. Poza ładną lampą wiszącą u sufitu i okalającą światłem cały pokój, warto postawić na biurku lampkę biurkową, jasną kierującą punktowe światło na stół - dzięki temu unikniemy senności i będziemy mogli skupić się na pracy. Jeśli chodzi o strefy towarzyskie, czy strefy zabawy warto w nich umieścić wszystko to, co pomaga cieszyć się wspólnymi chwilami z bliskimi i rodziną - zwykle strefami tymi są salon i kuchnia, w których domownicy i goście zwykle się spotykają. Warto zatem pomyśleć o wystarczającej ilości miejsc siedzących zapewniających komfort. Ponadto światło odgrywa tutaj nie mniejszą rolę niż w innych pomieszczeniach - warto pomyśleć nad ładną lampą wiszącą, na tyle dużą, by dobrze oświetlała całe pomieszczenie, tak aby dobrze widzieć twarze rozmówców. Nie są w takich miejscach potrzebne drobne, rozproszone źródła światła - jedna duża lampa wisząca sprawdzi się idealnie, skupiając pod sobą domowników. Duże, jasne i ładne lampy wiszące w nowoczesnym stylu znaleźć można w ofercie producenta Cleoni.

Primadonna TL1P - Masiero - lampa biurkowaSweet Light aluminium - Catellani & Smith

Zobacz także: