Podstawą oświetlenia w każdym mieszkaniu, biurze czy lokalu użytkowym są żarówki, niegdyś najczęściej wolframowe, dziś wypierane przez energooszczędne, przyjazne środowisku i trwałe LEDy. To wiedza powszechnie znana i jakby oczywista dla nas wszystkich, ale jak lampy w instalacji elektrycznej są połączone, że cały system działa bezawaryjnie? W jaki sposób można je spiąć ze sobą, by najlepiej, najefektywniej funkcjonowały? – to już nie bardzo pamiętamy. Dla przypomnienia więc, istnieją dwie metody łączenia żarówek: szeregowe i równoległe. Warto je poznać, ich wady i zalety, bez względu na to, czy chcemy skorzystać z pomocy fachowca, samodzielnie zamontować oświetlenie w naszym domu, czy też jesteśmy osobami po prostu ciekawymi świata, których fascynuje wszystko, co wokół się dzieje (polecamy Państwa uwadze strony naszego sklepu Abanet.pl „Lampy wewnętrzne” i „Lampy wiszące”).
Spis treści
Połączenie szeregowe żarówek - na czym polega?
Szeregowe połączenie żarówek jest jednym z podstawowych obwodów elektrycznych, czyli sposobów łączenia elementów, przez które przepływa prąd. Właściwie na początek należałoby wyjaśnić, czym w ogóle jest obwód elektryczny? „Podręcznikowo” to pewien zamknięty układ, „zawierający co najmniej jedno źródło i co najmniej jeden odbiornik, połączone ze sobą w sposób umożliwiający przepływ ładunków elektrycznych i zapewniający ten sam potencjał połączonych biegunów” (Zintegrowana Platforma Edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej). Ładunki elektryczne poruszają się wzdłuż obwodu w tę samą stronę (prąd stały) lub raz w jedną, raz w drugą (prąd zmienny).
Obrazowo mówiąc – najprostszy obwód to przewód łączący źródło energii elektrycznej z danym urządzeniem (jego częścią jest także włącznik prądu). Rzecz jest nieskomplikowana, kiedy do zasilania podłączamy jeden element, np. telewizor czy pralkę. Gdy modułów następujących po sobie jest więcej, a taka kombinacja występuje choćby w przepadku oświetlenia albo układów w każdym sprzęcie elektronicznym, rozmieszczenie poszczególnych ogniw determinuje, czy mamy do czynienia z obwodem szeregowym czy równoległym (zapraszamy na stronę Abanet.pl „Ile lamp na jednym obwodzie?”).
Połączenie szeregowe żarówek schemat
Jak wygląda połączenie szeregowe? W obwodzie tym wszystkie elementy znajdują się na tej samej linii. Inaczej – pojedyncze kable biegną w sposób ciągły, łącząc ze sobą odbiorniki (np. żarówki). Prąd płynie „szeregowo” przez wszystkie elementy w zestawie, od jednego do drugiego, bowiem każda następna żarówka podłączona jest do poprzedniej.
Połączenie szeregowe lamp oznacza, że wszystkie oprawy świetlne są częścią obwodu, awaria jednej z nich powoduje, że energia elektryczna przestaje przez nie płynąć (Ważne! Zanim przystąpimy do łączenia żarówek szeregowo należy upewnić się, że mają takie samo napięcie, zgodne ze źródłem zasilania). W połączeniu równoległym poszczególne elementy systemu wpięte są osobno do obwodu za pomocą tzw. węzłów, czyli rozgałęzień prowadzących do nich prąd z głównej linii. Działają niezależnie, więc przepalenie jednej z żarówek nie powoduje wygaszenia całości oświetlenia.
Schemat połączenia szeregowego i równoległego – zalety i wady
O jednej z wad szeregowego połączenia była mowa, a mamy z nią często do czynienia choćby w przypadku świateł choinkowych, w których żarówki są właśnie tą metodą powiązane: uszkodzenie jednej powoduje wyłączenie wszystkich (polecamy tekst na naszej stronie „Jak naprawić lampki choinkowe?”). Zaletą takiego połączenia jest natomiast fakt, iż możemy zwiększyć ilość światła w danej przestrzeni bez konieczności instalowania dodatkowych lamp. System ten jest prosty do wykonania i nie ulega przeciążeniom. Obwody szeregowe pozwalają na oszczędność miejsca, bowiem elementy są połączone jeden za drugim pojedynczymi przewodami, dlatego stosuje się je bardzo często we wszelkiego rodzaju sprzęcie elektronicznym, gdzie siłą rzeczy przestrzeń jest coraz bardziej ograniczana.
W podłączeniu równoległym wszystkie urządzenia pracują niezależnie od siebie, osobno je kontrolujemy, włączenie czy wyłączenie jednego nie ma wpływu na działanie pozostałych – to niewątpliwe walory. Obwód taki jest także niezawodny, bezpieczny i łatwy w użyciu, stąd jego powszechne wykorzystane w domach oraz obiektach przemysłowych czy użyteczności publicznej. Połączenia szeregowe raczej spotyka się w instalacji oświetleniowej ogrodu, tarasu, balkonu bądź jako światło dodatkowe, dekoracyjne (wspomniane lampki choinkowe, girlandy lub świetlne łańcuchy). Obwody szeregowe to również wszelakiego rodzaju urządzenia zasilane bateriami albo akumulatorami, na przykład latarki.
Wysokiej jakości lampy i elementy oświetlenia znajdą Państwo w naszym sklepie Abante.pl. Sprawdzeni producenci, znakomici projektanci, ceny na każdą kieszeń. Zapraszamy do nas!
Zobacz także: