Niezależnie od tego, czy pracujemy w domu, czy jest to nasze miejsce do nauki, właściwa lampa stołowa jest kluczowym elementem zapewniającym komfort podczas wykonywania zadań. Przy wyborze lampy biurkowej do gabinetu należy zwrócić uwagę zarówno na względy estetyczne, jak i funkcjonalne.

Miss K H43 czarny, złoty - Flos - lampa biurkowaTolomeo Micro H37 aluminium, pomarańczowy - Artemide

Jakie jest zadanie oświetlenia stołowego?

Najbardziej oczywistym zastosowaniem lampy biurkowej jest praktyczne oświetlenie zadaniowe - to znaczy, że musi ona oświetlić określony obszar. Lampy biurkowe mogą być używane do oświetlenia akcentującego. Jeśli biurko znajduje się w przestrzeni mieszkalnej na otwartej przestrzeni, a nie w wydzielonym pomieszczeniu, można użyć oświetlenia skierowanego na mebel, aby podkreślić element dekoracyjny lub jego wyposażenie. W przypadku oświetlenia warstwowego w pomieszczeniu, lampy biurkowe mogą pasować do lamp sufitowych, czy oświetlenia podłogowego, tworząc całość. Lampa biurkowa może być również dekoracyjna - innymi słowy, zaprojektowana tak, aby pięknie wyglądała.

3006/L - PossoniErich Biurkowa - Maytoni

Jak duża powinna być lampka biurkowa?

Im wyższa lampa, tym więcej miejsca na biurku będzie się oświetlać, więc warto się upewnić, ile miejsca jest potrzebne do oświetlenia oraz sprawdzić, czy lampa ma stojak o odpowiedniej wysokości. Jeśli wykonuje się różne rodzaje pracy (czytanie, rysowanie itp.) wymagające różnych natężeń światła lub w przestrzeni biurka jest więcej obszarów roboczych, może być potrzebna lampa biurkowa z ramieniem, którą można wygodnie przesuwać. Sprawdzi się również lampa biurkowa montowana do blatu. 

ZYTA WALL S - AzzardoEquilibrist H85 czarny - Artemide

Jak dużo światła potrzeba do oświetlenia biurka?

Przy tak dużej ilości czasu spędzanego przed ekranem komputera, zmęczenie oczu jest prawdziwym problemem. Żarówki LED zazwyczaj najlepiej nadają się do oświetlania zadaniowego. Do większości prac przy biurku optymalna będzie dioda LED o mocy 5-10 watów.

Provence Black And Polished Brass - Elstead LightingGoldman H40 ciemnostalowy - Flos

W dzisiejszych czasach lampy biurkowe występują w różnych ciekawych stylach - klasycznym, przemysłowym, retro, nowoczesnym. 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszym rankingiem - 10 popularnych lamp biurkowych 

Zobacz także: