Regularne domowe porządki – rzecz uciążliwa, niezbyt popularna acz konieczna, o czym, poza drobnymi wyjątkami, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Częścią sprzątania, wymagającą jednocześnie szczególnej troski i uwagi, bo zazwyczaj mamy do czynienia z materią nad wyraz subtelną i delikatną, a dodatkowo cokolwiek niebezpieczną, bo podłączoną do prądu, jest oświetlenie. Czyste lampy to nie tylko kwestia estetyki. Oprawy są zarówno źródłem światła, jak i elementem dekoracyjnym, który przyciąga wzrok każdej osoby „na wejściu”, więc najmniejsze zabrudzenie jest natychmiast widoczne (a przynajmniej takim go postrzegają gospodarze mieszkania), ale również problem praktycznym, gdyż oblepiający klosz, abażur czy żarówkę kurz powoduje, że świecą mniej intensywnie. Jeśli światło w domu wabi zanieczyszczenia, a kurz nadzwyczaj chętnie osadza się właśnie na powierzchni lamp, nietrudno sobie wyobrazić z o ileż większą łatwością zabrudzeniu ulega oświetlenie zewnętrzne. Podczas deszczu z nieba nie leje się wszak woda krystalicznie czysta, a śnieg dopiero po roztopieniu ukazuje swe mroczne oblicze. Pyłki kwiatowe są urokliwe jedynie w wierszach, a i to nie dla alergików. Wiatr niesie ze sobą nie tylko zapach morskiej bryzy, przywiewa wspomnienia i rodzi pytania, o czym szumią wierzby. Dlatego też pamiętając o porządkach, nie tylko na wiosnę warto pochylić się nad kwestią czystości oświetlenia ogrodowego i zadbać o konserwację lamp przy ścieżkach, rozjaśniających wjazd do garażu czy wejście do domu, znajdujących się na tarasie bądź balkonie. A jeśli szukają Państwo odpowiednich opraw zewnętrznych – polecamy nasz sklep, Abanet.pl oraz strony internetowe: „Lampy zewnętrzne”, „Lampy ogrodowe stojące” czy też „Lampy ogrodowe wbijane do ziemi”. Zapraszamy!

Pielęgnacja lamp ogrodowych

Wilgoć, ekstremalne temperatury od niskich zimą po bardzo wysokie w lecie, brud… Chociaż zewnętrzne źródła światła charakteryzuje znacznie większa odporność aniżeli lamp, które wykorzystujemy w pomieszczeniach zamkniętych (pamiętajmy, by wybierać jedynie oprawy ogrodowe z wysokim stopniem szczelności IP), nie są całkowicie niewrażliwe na działania czynników atmosferycznych i wszechobecnych w powietrzu zanieczyszczeń. Kropla – co jest truizmem – drąży skałę, więc z biegiem czasu elementy metalowe ulegają korozji, szkło matowieje, a elementy z tworzyw sztucznych żółkną. Światło staje się mniej wydajne zaś samo urządzenie powoli niszczeje. Stąd, żeby zatrzymać ten proces, niezbędna jest regularna konserwacja i pielęgnacja lamp ogrodowych.

Pielęgnacja lamp ogrodowychLillesand - Norlys - lampa stojąca ogrodowa

O czym warto przy tym pamiętać? Po pierwsze, bezwzględnie przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa - oprawy czyścimy przy wyłączonym zasilaniu! Po drugie – unikajmy mycia lamp używając wody z dużą ilością detergentów, a ściereczki powinny być jedynie lekko wilgotne. Po trzecie wreszcie: abstrahując od metody pielęgnacji, w przypadku opraw montowanych na suficie i ścianach zanim zdejmiemy klosz warto zabezpieczyć powierzchnię wokół lampy przed wypadającymi z niej zanieczyszczeniami, które mogą pozostawić trwałe ślady na elewacji budynku.

W jaki sposób wyczyścić lampy ogrodowe?

Zawsze sprawdzajmy instrukcję danego produktu, bo większość opraw świetlnych ma dołączone wskazówki i zalecenia odnośnie metod konserwacji i mycia. Jak czyścić lampy ogrodowe? Najbezpieczniejszym, a zarazem praktycznym rozwiązaniem jest wcześniejsze zdjęcie klosza osłaniającego żarówkę (nie mówimy rzecz jasna o lampach zintegrowanych, w nich raczej nie zaleca się ingerencji), co umożliwi to usunięcie zanieczyszczeń ze środka oprawy z pomocą odkurzacza lub szczotki z miękkiego włosia oraz przetarcie żarówki i wnętrza lekko wilgotną ściereczką.

W jaki sposób wyczyścić lampy ogrodowe?Inside PT1 czarny - Ideal Lux - lampa wbijana zewnętrzna

Pamiętajmy, żeby przed ponownym założeniem klosza dokładnie go wysuszyć, unikniemy wówczas pozostawienia na nim zacieków. Również elementy konstrukcji należy wytrzeć do sucha, a potem ewentualnie użyć środka dedykowanego do konserwacji materiału, z którego są wykonane.

Czym czyścić lampy ogrodowe?

- Czyszczenie lamp ogrodowych ze szkła. Pamiętajmy, że szkło jest materiałem delikatnym i kruchym, niezmiernie łatwym do zniszczenia, więc do usuwania z niego zabrudzeń używajmy miękkich gąbek bądź ściereczek (np. z mikrofibry). Jeśli nie mamy specjalistycznych detergentów do lamp, wystarczy woda z płynem do mycia naczyń.

- Mycie opraw świetlnych metalowych i chromowanych. Tu również czyszczenie powinno odbywać się z pomocą wody z płynem do mycia naczyń z użyciem delikatnej gąbki albo ściereczki z miękkiej tkaniny. Wykluczyć należy wszelkiego typu szorstkie szczotki, bo istnieje prawdopodobieństwo trwałego zarysowania powierzchni.

- Jak wymyć klosze z tworzyw sztucznych? Chociaż elementy plastikowe są w sumie najłatwiejsze w utrzymaniu, jeśli o nich zapomnimy mogą żółknąć.

Domowe sposoby czyszczenia to:

- wybielająca pasta do zębów, ale „gładka”, niezawierająca mikrodrobinek, ponieważ mogą uszkodzić powierzchnię klosza;

- sok z cytryny;

- woda utleniona;

- roztwór sody oczyszczonej z wodą i proszkiem do prania.Stosując te środki należy odczekać kilka godzin, a następnie przemyć klosz wodą. Starajmy się unikać roztworów zawierających rozpuszczalnik lub alkohol, gdyż możliwe jest trwałe uszkodzenie struktury tworzywa…

Czym czyścić lampy ogrodowe?Cubo 75 OUT - Slide - lampa stojąca zewnętrzna

Na koniec istotna uwaga – o tym, że każda lampa zewnętrzna będzie wymagać naszej uwagi, a co za tym idzie pielęgnacji, jeśli chcemy, żeby przetrwała lata, warto pamiętać na etapie projektowania oświetlenia i jego zakupu. Wybór tanich opraw w perspektywie może być nieopłacalny. Lepiej postawić na sprawdzonych producentów, na lampy wysokiej jakości z atestem, gwarancją i instrukcją zawierającą również metody konserwacji. A tylko takie produkty znajdują się w ofercie Abanet.pl. Zapraszamy, polecając dostępne w naszym sklepie znakomite, trwałe, w przystępnych cenach „Lampy ogrodowe”.

Zobacz także: