Każdy właściciel domu, kiedy już ogarnie urządzanie wnętrza stara się jak najlepiej zagospodarować przestrzeń wokół: ogrodzenie wraz z furtką i bramą wjazdową, podjazd do garażu, ścieżki i wreszcie ogród. Niebagatelną rolę w tym procesie odgrywa oświetlenie, które z jednej strony zapewnia bezpieczne poruszanie się po zmroku, z drugiej zaś podkreśli aranżację otoczenia i tworzy klimatyczny nastrój. Projektując iluminację na działce coraz częściej kierujemy wzrok na sam budynek, i to nie tylko na wejście do niego, ale również na całą jego bryłę. Naprawdę nie jest to żadna fanaberia ani ekstrawagancja - światło nadaje konstrukcji elegancji, uwypukla jej strukturę i kształt, pozwala wyeksponować fasadę, ozdobne elementy architektoniczne, ganek, loggię, taras bądź balkon. Zapraszamy Państwa do naszego sklepu Abanet.pl, w którym oferujemy szeroki asortyment opraw przeznaczonych do montażu na zewnątrz budynku, m.in. „Lampy elewacyjne”, „Kinkiety zewnętrzne” oraz „Lampy wpuszczane zewnętrzne”.
Spis treści
Montaż lamp ogrodowych
Montaż lampy na elewacji budynku jest raczej łatwy i niewymagający fachowej wiedzy, jednakże pod warunkiem, że oświetlenie zostało zaprojektowane, a wszystkie przewody doprowadzone w odpowiednie miejsca zanim wykonaliśmy ocieplenie oraz położyliśmy tynk. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru lamp przeznaczonych do instalacji na ścianach domu? Po pierwsze ich rodzaj - kupujmy oprawy przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych (polecamy stronę Abanet.pl „Lampy zewnętrzne”).
Po drugie, pamiętajmy o odpowiedniej klasie szczelności, czyli odporności na zabrudzenia i wilgoć, minimum to IP44 (dla oświetlenia znajdującego się pod zadaszeniem), ale zalecana wartość wynosi IP54 (dla instalowanego na fasadzie). Po trzecie wreszcie – wielkość i styl. Najlepiej wyglądają oprawy komponujące się ze stylistyką domu, ale też takie, które ani nie dominują rozmiarem, ani nie są zbyt małe (zapraszamy na naszą stronę „Kinkiety LED”). Podejmując decyzję, co do oświetlenia zewnętrznego, warto wziąć pod uwagę dodatkowe rozwiązania, a mianowicie czujniki zmierzchu i ruchu. Ten pierwszy włączy światło, kiedy zapadnie zmrok, wyłączy o poranku; natomiast jeśli nie chcemy, by paliło się przez całą noc, zastosujmy dodatkowo detektor ruchu, który uruchamia lampy po wykryciu czyjejś obecności w pobliżu.
Jak zamontować kinkiet na styropianie?
Zanim rozpoczniemy montaż lamp na elewacji styropianowej zapoznajmy się z instrukcją obsługi danego modelu, gdyż w szczegółach instalacja może się różnić. Jak zamontować lampę na styropianie? Wiele zależy od wagi danej oprawy. W przypadku większości lamp wykorzystujemy do tego celu specjalne kołki typu „ślimak” (Uwaga! Przeznaczone do styropianu, a nie do płyt kartonowo-gipsowych bądź sufitów podwieszanych), ostatecznością dla bardzo ciężkich opraw świetlnych mogą być długie kołki rozporowe do ścian pełnych (ale wówczas musimy dowiercić się do muru).
Przed przystąpieniem do pracy wyłączmy zasilanie i upewnijmy się, że w instalacji elektrycznej nie płynie prąd. Potem należy precyzyjnie wybrać miejsce, gdzie wkręcane będą kołki, sprawdzając, czy na pewno ominiemy przewody, a następnie wywiercić w tynku otwór o odpowiedniej średnicy i zamocować w nim „ślimaka”. Czynności te należy wykonywać spokojnie i z wyczuciem, by nie uszkodzić tynku. Samo mocowanie lamp do elewacji ocieplonej styropianem zaczynamy od podpięcia jej do domowej instalacji (mówimy o tym również na stronie „Jak podłączyć kinkiet?”), a później przykręcenia obudowy do kołków za pomocą śrub. Uwaga na koniec – jeśli nie jesteśmy pewni, że poradzimy sobie samodzielnie z zadaniem, poprośmy o pomoc elektryka.
Zobacz także: