Lampy ścienne nie są wyłącznie dodatkowym źródłem światła, nieodzownym przy lustrze w łazience podczas robienia makijażu, przydatnym w salonie, kiedy oddajemy się lekturze lub w sypialni, gdzie pełnią rolę lampek nocnych. Montaż kinkietu na ścianie pozwoli nam wydzielić strefy w salonie, ale też nadać każdemu wnętrzu indywidualny charakter i stworzyć w nim przyjazny klimat. Nie zapominajmy, że obok funkcji praktycznych odpowiednio dobrane do aranżacji lampy ścienne będą efektownymi elementami dekoracyjnymi, co niewątpliwie wpłynie pozytywnie na nastrój domowników i gości, wszak nie od dziś wiadomo, iż estetyka jest konieczna w życiu, jak pisał Zbigniew Herbert - „nie należy zaniedbywać nauki o pięknie”. Powstaje oczywiście pytanie, ile kosztuje montaż kinkietu? A jeśli nie chcemy wzywać fachowca, czy możemy samodzielnie go zamocować i właściwie, jak podłączyć kinkiet LED? Zasadniczo wypada powiedzieć, że podłączenie kinkietu do prądu nie jest szczególnie skomplikowanym zadaniem, zwłaszcza jeśli w miejscu montażu znajdują się niezbędne przewody, wymaga od nas jedynie staranności, a przede wszystkim zachowania elementarnych zasad bezpieczeństwa, bo wbrew obiegowej opinii nawet elektryka „prąd tyka”.

Jaka lampa do pokoju młodzieżowego

Jak podłączyć kinkiet do włącznika, by znalazł się na odpowiedniej wysokości? Ideałem byłoby zaprojektowanie oświetlenia, w tym kinkietów, na etapie planowania budowy lub remontu mieszkania. W takiej sytuacji można doprowadzić instalację elektryczną do wszystkich miejsc, w których znajdą się kontakty, wyłączniki światła oraz lampy ścienne i sufitowe (polecamy strony Abanet.pl „Jak zaplanować oświetlenie w domu?” i „Jakie oświetlenie do pokoju młodzieżowego”).

Montaż kinkietu wysokośćRing Led irror M - Nowodvorski - kinkiet

Jeśli chodzi o wysokość, mocowanie kinkietu uzależnione jest od funkcji, którą będzie pełnić. Przyjmuje się, iż w przypadku lamp oświetlających ściany góra-dół, gdy ich rola jest głównie dekoracyjna umieszcza się je 160 – 170 cm od podłogi. Nieco wyżej, 180 – 200 cm, poleca się instalować kinkiety, których zadaniem jest zapewnienie światła głównego, ogólnego. W sypialni lampy ścienne służące do czytania najlepiej montować 70 – 80 cm od powierzchni łóżka (zapraszamy na naszą stronę „Kinkiety do sypialni”), natomiast w łazience na wysokości 160 – 170 cm od podłogi po obu stronach lustrach.

Ile lumenów do pokoju dziecka

Jak podłączyć kinkiet ścienny? Generalnie wyróżniamy trzy rodzaje kinkietów, jak chodzi o sposób montażu:

- wyposażone w metalowy uchwyt, który przytwierdzamy do ściany za pomocą wkrętów montażowych (montaż kinkietu na styropianie wymaga zastosowania specjalnych kołków, tzw. ślimaków), a następnie do niego przykręca się lampę;

- zawieszane na haczykach, które wcześniej zamocowaliśmy w ścianie;

- lampy „dwuczęściowe”, w których dolną część obudowy montujemy do ściany przy pomocy wkrętów, a następnie przykręca się do niej klosz.

Jak zamontować kinkiet na ścianieKaia Led S - Italux - kinkiet

Nikomu chyba nie trzeba przypominać, że przed rozpoczęciem pracy warto przygotować: próbnik (tester) napięcia, śrubokręt, wiertarkę, wiertła, śruby bądź kołki oraz kostki przyłączeniowe lub złączki instalacyjne zaciskowe. Bezwzględnie należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do każdego z produktów dostępnych w naszym sklepie Abanet.pl (rozdziała: jak podłączyć kinkiet schemat), a dopiero później określić położenie lamp, zaznaczyć je na ścianie, wywiercić otwory i umieścić w nich kołki rozporowe, do których przykręcimy podstawę kinkietu.

Oświetlenia do pokoju dziecka, na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wiedzieć trzeba, że w puszce, do której podłączać będziemy kinkiet (lub w przewodzie wystającym ze ściany w danym miejscu) są trzy kable:

- fazowy, oznaczony literą „L” (L1, L2, L3 przy kilku fazach) o izolacji w kolorze czarnym, brązowym lub szarym (niekiedy występują wszystkie kolory, jeśli instalacja jest trójfazowa), ale uwaga, dawniej używano także izolacji czarno-brązowej, czerwonej bądź białej;

- neutralny, „N”, o barwie niebieskiej

- uziemienie (ochronny), oznaczony „PE” o izolacji zielono-żółtej (w oprawie miejsce podłączenia przewodu ochronnego może mieć postać znaku przypominającego odwróconą literę „T” z dodatkowymi dwiema krótszymi poziomymi kreskami u dołu).

Jak podłączyć kinkiet do kostki, jak podłączyć kinkiet do puszki

Kinkiet jak podłączyć do instalacji? Najważniejsze – przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac związanych z elektrycznością należy wyłączyć bezpieczniki i za pomocą testera napięcia upewnić się, że w przewodach nie płynie prąd. Dopiero wtedy możemy przystąpić do podłączenia właściwych kabli w instalacji z ich odpowiednikami w lampie za pomocą kostki przyłączeniowej elektrycznej lub złączki instalacyjnej zaciskowej, usuwając wcześniej z przewodów nieco izolacji (ok. 10 mm). Mając podłączone wszystkie kable, finalnie mocujemy lampę na ścianie.

Lampy ścienne z dwoma lub więcej źródłami światła dzielą się na dwie kategorie:

- jednofazowe, czyli są podpięte do jednego obwodu. Bez względu na liczbę żarówek zapalamy je łącznikiem jednobiegunowym (świecą się wszystkie jednocześnie). Lampę taką podłączamy tak samo, jak kinkiet z jednym źródłem światła;

- dwu-, trójfazowe. Jak nazwa wskazuje, musimy mieć doprowadzone do lampy minimum dwa obwody (fazy). Przewody L1 i L2 łączymy z właściwymi stykami w kinkiecie. Z pomocą łącznika świecznikowego, który ma dwa przyciski możemy sterować dwoma obwodami niezależnie (jednym przyciskiem włączamy 2 żarówki, drugim tylko jedną).

Jak podłączyć kinkiet na dwie żarówki? Ring ed Wood L - Nowodvorski - kinkiet

Jak podłączyć kinkiet z wyłącznikiem

Podłączenie kinkietu z wyłącznikiem wygląda bardzo podobnie, jak samej lampy. Istnieje kilka typów wyłączników światła. Wspomniane wyżej łączniki jednobiegunowe i świecznikowe oraz:

- łącznik dwubiegunowy – podobnie jak w przypadku wyłącznika jednobiegunowego wyposażony jest w jeden przycisk, ale dzięki niemu możemy włączyć światło w całym pomieszczeniu, np. jednocześnie lampy sufitowe i kinkiety;

- łączniki schodowy, którym sterujemy oświetleniem na korytarzu bądź schodach – w jednym miejscu możemy go zapalić, a zgasić w innym;

- krzyżowy – urządzenie łączone we wspólnym obwodzie z wyłącznikami schodowymi, dzięki czemu możliwe jest sterowanie światłem z trzech lub więcej miejsc.

Jak podłączyć kinkiet z wyłącznikiemMono White - Nowodvorski - kinkiet z kablem

Podłączenie kinkietu pod wyłącznik opiera się na prostym schemacie – należy z jednej strony do łącznika doprowadzić przewód fazowy zasilania zewnętrznego, z drugie przewód fazowy prowadzący do lampy. Podobnie z przewodami ochronnymi i neutralnymi (pamiętajmy o zapoznaniu się z instrukcją montażu, dostarczoną przez producenta. Zapraszamy na stronę Abenet.pl „Jak podłączyć włącznik schodowy?”). Osobnym zagadnieniem będzie, jak podłączyć kinkiet z wyłącznikiem sznurkowym. W takim przypadku przewody wyłącznika sznurkowego należy podłączyć do odpowiednich styków gniazda zaciskowego w lampie.

Jak podłączyć kinkiet do gniazdka

Jeśli do danego punktu, w którym z tych czy innych przyczyn chcielibyśmy umieścić lampę ścienną nie mamy doprowadzonej instalacji idealnym rozwiązaniem będzie podłączenie kinkietu do gniazdka. Jak podłączyć kinkiet z gniazdkiem? Podłączenie kinkietu z gniazdka wymaga zastosowania trójżyłowego przewodu zasilającego (kabli fazowego, neutralnego i uziemienia) z wtyczką na drugim końcu. Należy upewnić się, że napięcie wyjściowe jest zgodne z napięciem znamionowym lampy. Następnie łączymy przewody zasilające z odpowiednimi stykami w kinkiecie za pomocą kostki. Pamiętajmy, w razie jakichkolwiek wątpliwości warto poprosić o pomoc fachowca!

Jak podłączyć kinkiet do gniazdkaNh W Ø15 mosiądz - Artemide - lampa ścienna

Jeśli jesteście Państwo na etapie poszukiwania oświetlenia, zapraszamy do nas! Fantastyczne „Kinkiety” i „Kinkiet LED” dostępne są w Abanet.pl w cenach na każdą kieszeń. „Kinkiety czarne”, białe, złote; lampy ścienne nowoczesne, loftowe oraz iskrzące się świetlistą feerią kinkiety kryształowe do wnętrz klasycznie urządzonych – każdy z naszych Klientów znajdzie w Abanet.pl coś dla siebie. Zapraszamy!

Zobacz także: